7 AART STAARTJES 1938 - 2020 Wie is niet opgegroeid met Aart Staartjes? De acteur vermaakte decennialang diverse generaties. Aart Staartjes overleed gisteren op 81-jarige leeftijd aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Aart Staartjes was in de jaren 70 een van de drijvende krachten achter De Stratemakeropzeeshow met Wieteke van Dort (De Deftige Dame) en Joost Prinsen (Erik Engerd), een baan brekend kinderprogramma waarin Staartjes schitterde als het personage De Straat. De makers deinsden er niet voor te rug om controversiële onderwerpen te behandelen, te spreken over pies en poep en kinderen te laten zien die hun ouders de les lazen. Ze maakten onderwijzers belachelijk in sketches waarin Staartjes en Van Dort eeuwige zittenblijvers speelden. Fatsoen minnend Nederland sprak geregeld schande van deze brutale benadering van de kinderziel. Som mige ouders verboden hun kinderen naar het programma te kijken, maar De Stratemakeropzeeshow had ook veel bewonderaars door de originele en gedurfde wijze waarop de makers de onderwerpen behandelden. Tussen 1972 en 1974 zijn van het programma 55 afleveringen gemaakt. Daarna gingen Staartjes en zijn colle ga's aan de slag met het bewierookte J.J. de Bom, voorheen de kindervriend dat eind jaren 70 werd uitgezonden en 32 afleveringen telde. Televisie critici kenden het programma in 1979 de Zilveren Nipkowschijf toe. De meeste televisiekijkers zullen zich Staartjes herinneren om zijn rol in Sesamstraat. Over het ontstaan van Meneer Aart zei Staartjes twee jaar geleden in een interview: ,,Ik begon in 1981 als redacteur bij Sesamstraat. Een van de scenarioschrijvers zei toen: 'Sesamstraat is een paradijs zonder slang'. Daar moest iets aan gebeuren. Er moest iemand komen, die de bal lek prikte.'' Ook met deze rol was Staartjes omstreden. ,,Er waren kritische Aart Staartjes maakte de Nederlandse kinder-tv volwassen ouders en pedagogen. De Amerika nen (de licentiehouders van het programma, red.) vonden Meneer Aart een negatief rolmodel. Zij vin den dat zo'n figuur niet thuishoort in een kinderprogramma en ik vind van wel. We hebben doorgezet, met veel succes. Kinderen zijn altijd dol geweest op Meneer Aart.'' De NTR is in een verklaring vol lof over de man die vernieuwende kinderprogramma's maakte. ,,Die traditie zette hij voort als geestelijk vader van Het Klokhuis. Aart Staartjes maakte de Nederlandse kindertele visie volwassen. Met hem verliezen we een succesvol programmamaker, eindredacteur en presentator, en bo venal een bijzonder kundig acteur.'' Zo was Staartjes ook in serieuzer series en films een veelzijdige enter tainer. Hij begon zijn carrière in 1957, toen hij samen met Eric Herfst (de echtgenoot van Jasperina de Jong) pantomimegroep Pantalon op richtte. Zijn beste rol speelde hij in 2006 in de televisiereeks Waltz, waarin hij aan het hoofd staat van een klein familiecircus dat grote moeite heeft te overleven. Staartjes zei later over de opvliegende Willy Waltz: ,,Hij ligt heel dicht bij mij.'' Staartjes schreef in 2002 zijn auto biografie Meneer Aart - Leven en wer ken van de man die geen kindervriend wil heten. Een opvallende passage gaat over zijn dochter die ooit dreigde naar de roddelbladen te stappen met het verhaal dat ze het slachtoffer was van incest. Een constatering die on der hypnose door een psycholoog werd vastgesteld. ,,Deze methode klopt niet'', zei hij jaren daarna in een interview. Een van zijn laatste televisieoptre dens was in Sterren op het doek. Staartjes maakte daarin bekend re cent een beroerte te hebben gehad. ,,De dood is wel het minste dat ik vrees'', zei hij. ,,Maar dat ik invalide word, lijkt mij erger.'' De acteur laat drie kinderen en een stiefzoon achter. REACTIES maandag 13 januari 2020 GO Aart Staartjes als Meneer Aart tussen zijn buren uit Sesamstraat, als de opvliegende circusdirecteur Willy Waltz (boven) en met Joost Prinsen, Wieteke van Dort en Frans Boelen bij de uitreiking van de Nipkowschijf voor hun serie J.J. de Bom, voorheen de kindervriend, fotosanp Meneer Aart: een man die geen kindervriend wilde heten Ab Zagt -Verklaring NTR Kijk op de site bij video Beelden van Aart Staartjes door de jaren heen. Sesamstraat-collega Hakim Traïdia heeft zijn carrière te dan ken aan Aart Staart jes, zegt hij. „Aart belde mij in 1983, of ik met hem wilde samenwerken. Die dag vergeet ik nooit. Hij deed veel voor de jeugd, had een goed gevoel voor humor, was bescheiden en wist me op onzekere mo menten altijd moed in te praten. Hij is Sesamstraat." Edwin Rutten werkte als Ome Willem met Staartjes, die een van de 'kinderen' Teun, Toon en August speelde, Hij herinnert zich Staartjes als een voorvechter van kinder- televisie. „Hij was voor niets of niemand bang. En hij was trots op die dwarsheid die hem werd toegedicht." De twee zagen elkaar soms tijden niet, maar als ze elkaar wél zagen, was het 'altijd raak'. ,,Dan lachten we over dezelfde dingen en mopper den we over dezelfde dingen.'' Frank Groothof was collega van Aart Staartjes bij grote producties als Het Klokhuis en Sesam straat, Ook hij reageert verslagen op het over lijden van de acteur. „Hij was een dierbare collega met wie ik heel fijn heb samengewerkt. Staartjes is ontzettend belangrijk geweest voor Sesamstraat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7