J BEVELANDEN EN THOLEN 19 14 BRANDWEERLIEDEN ONDERSCHEIDING Op verjaardagen ging het altijd overde brandweer. En wanneer in huize Wilderom de pieper ging, vlógen de mannen gewoon over tafel. Moeder Jo Wilderom lacht: ,,Het is een besmettelijke ziekte!" III De plotselinge lintjesre gen is geen toeval. Vlak voor de nieuwe, strengere regels van kracht zijn geworden, zijn veel vrijwillige brandweerlie den met minimaal twintig dienst jaren voorgedragen voor een on derscheiding. Tot vorig jaar kwam iedere vrijwillige brandweerman of -vrouw na twintig jaar dienst in aanmerking voor een lintje. Maar vanaf dit jaar moet hij of zij een speciale daad hebben verricht of - net al bij andere koninklijke on derscheidingen- voor meerdere or ganisaties vrijwilligerswerk heb ben verricht. Bij de familie Wilderom is het brandweervirus al jaren geleden overgeslagen op de derde genera tie. Koen, de zoon van Leo, is ook Mijn vader bleef toen nog wel tot zijn 70e koffie schenken J vrijwilliger in Kamperland. Jasper, de zoon van Jan, is actief bij de post in Serooskerke (w). En het moet wel heel gek lopen als over een jaar of vijftien zich geen vierde genera tie Wilderom als vrijwillig spuit gast aandient: Menno van bijna drie jaar is namelijk gék op alles wat met de brandweer te maken heeft. Hij liep dan ook vrijdag avond trots in zijn brandweerpak aan de hand van zijn vader Jasper door de kazerne in Kamperland. Jan is al sinds 1982 officieel actief bij de brandweer. ,,Ik was toen twintig jaar en net klaar met mijn dienstplicht." Daarvoor liep hij ook al rond op de kazerne en hielp hij mee met oefeningen. ,,Het is ons met de paplepel ingegoten. We speelden bijvoorbeeld slachtoffer." Jongere broer Leo meldde zich in if 1988 aan als vrijwilliger. ,,In dat jaar stopte mijn vader. Toen was dat nog verplicht als je 55 was. Hij bleef wel tot z'n 70ste koffie schen ken." Ook werd de toenmalige ka zerne omgedoopt tot Bas Wilde- romkazerne. Jan en Leo zeggen zich bijzonder vereerd te voelen om een konin klijke onderscheiding te mogen ontvangen, maar hadden liever - net als hun vader destijds- de de coraties bij hun afscheid gerkegen: ,,Dat is toch het mooiste." NIEUWE REGELS maandag 13 januari 2020 BE Op de valreep een verdiend lintje Joeri Wisse Kamperland - Leo Wilderom I fc,:.. De brandweerfamilie Wilderom (vlnr): Leo, Koen, Jasper en Jan. Op de voorgrond Bas, die jaren gele den al een lintje kreeg voor zijn brandweerinspanningen, met zijn achterkleinzoon Menno. Burgemeester Loes Meeuwisse reikt lintjes uit aan Berry van Goudswaard (l) en aan Jakko Koole(r). Burgemeester Ger van de Velde mocht bij acht brandweerlieden uit de gemeente Tholen een lintje opspelden. Op de achterste rij (vlnr): Arjan Eskes, Jaco van der Welle, Ben Schot en Henk Stout- jesdijk. Op de voorste rij (vlnr): Rien van Duuren, Peter Schoneveld, Johan Dorst en André Stolk. foto s marcelle davidse De nieuwe regels waren voor veel korpsen aanleiding om voor iedereen die meer dan twintig jaar in dienst is een lintje aan te vragen. Noord-Beveland Vrijdag reikte burgemeester Loes Meeuwisse van Noord- Beveland drie lintjes uit in Kamperland. Naast broers Jan en Leo Wilderom, kreeg ook Berry van Goudswaard een onderscheiding. In Co- lijnsplaat viel Jakko Koole de koninklijke eer ten deel. Tholen Ger van der Velde had het meeste werk. De burgemees ter van Tholen verraste zater dagmiddag acht brandweer lieden met een onderschei ding. Ben Schot, Johan Dorst, Henk Stoutjesdijk en André Stolk zijn ieder meer dan twintig jaar lid van de brand weer in Sint-Maartensdijk. Ook bij Peter Schoneveld, Jaco van der Welle en Arjan Eskes van het korps Tholen- stad en Rien van Duuren uit Sint Philipsland mocht zij een lintje opspelden. Borsele Op de kazerne in 's-Graven- polder kregen Jos van der Kloof en Jan Walhout uit han den van burgemeester Ger- ben Dijksterhuis van Borsele een lintje. Voor beide heren markeert de koninklijke onder scheiding meteen ook hun af scheid als vrijwillig brand weerman. Trotse lintjesdragers Jan Walhout (l) en Jos van der Kloof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48