Kapelse jeugd haalt al 25 jaar kerstbomen op voor Oost-Europa IN DE REGIO 18 BEVELANDEN EN THOLEN Woensdrecht vreest plannen MIJN DORP, MIJN STAD Al een paar jaar zitten coöperatie Zeeuwind, energiebedrijf Eneco en agrarisch ondernemer Chris Hopmans met elkaar om tafel. Doel: drie verouderde windparken vervangen door één nieuw project. Het gaat om zestien turbines in de Anna-Mariapolder, die Delta in 2008 bouwde en drie jaar geleden verkocht aan Eneco; twee uit 2000 daterende windmolens van Zeeuwind bij Bath en één molen van Hopmans uit 2001, die net op grondgebied van Woensdrecht in de buurt van de A58 staat. Alle windmolens naderen hun techni sche en/of economische levens einde. Marco Spaans van Zeeuwind windt er geen doekjes om. ,,De techniek heeft niet stilgestaan. De nieuwe windturbines zullen een stuk groter zijn." Die leveren meer elektriciteit op en leveren zo een aardige bijdrage aan het doel van de provincie Zeeland om meer duurzame energie op te wekken. Dat ze groter worden, is niet perse een nadeel voor het landschap, vindt hij. „Grotere, rustig draai- ende windmolens op een rij ogen rustiger dan een plukje van zestien zenuwachtig draaiende windmo lens in een groepje", zegt Spaans. Dubbele rij doortrekken Hoeveel nieuwe turbines de drie partijen willen bouwen, is nog niet duidelijk. Uit onderzoek, onder meer naar effecten op de radarsys temen van de luchtmachtbasis en de natuur, moet dit jaar volgens Spaans blijken of het hele zoekge- bied kan worden benut. De opzet is al wel bekend. De initiatiefne mers willen de dubbele rij wind molens die nu al langs het Schelde-Rijnkanaal staat 'door trekken' tot aan het nieuwe wind- park Kabeljauwbeek. Dat verrijst dit jaar op de grens van België en Noord-Brabant, tot aan de snelweg A4. Alle nieuwe molens moeten aan de oostelijke oever van het ka naal komen. Vijf kilometer verderop Wethouder Jaap Sinke van Rei- merswaal spreekt van een verbete ring, vooral omdat de windmolens nabij Bath verdwijnen. Woens- drecht is bang dat zicht op het open polderlandschap verdwijnt. De gemeente heeft dat bij Kabel jauwbeek juist willen voorkomen, daar worden de windmolens zo geplaatst dat ze 'wegvallen' tegen de Antwerpse industrie. Sinke re lativeert de bezwaren. ,,Het dichtstbijzijnde dorp, Ossen- drecht, ligt vijf tot zes kilometer verderop." Desalniettemin hoopt hij er in onderling overleg uit te komen met de buren. Joeri Wisse Kapelle Dat zij, Madelief (12) en Janne (11) het naar hun zin hebben, is wel duidelijk. Giechelend vliegen de meiden van de ene naar de andere deur. Na ruim een uur zijn er zes kerstbomen opgehaald en de kof ferbak van de auto ligt al aardig vol met statiegeldflessen. ,,Als ze dat allebei niet hebben, vragen we om een kleine bijdrage", vertellen ze. Bijna iedereen geeft gul. ,,We heb ben nog maar één chagrijn gehad." Het is voor de 25e jaar op rij dat de jeugdclubs van de Mozeskerk in Biezelinge en de hervormde kerk in Kapelle bomen ophalen, zegt leidster Christianne Arias. ,,Wij organiseren het, maar er hel pen ook heel veel andere jongeren Wij helpen daar vooral Roma. Die mensen worden daar slecht behandeld en ouderen uit de kerken mee." Zo wordt elk jaar een grote stapel pannenkoeken gebakken voor de verkleumde vrijwilligers. De leden steken ook zelf de han den uit de mouwen. Dit jaar gaan ze voor de vijfde keer naar het dorpje TSpióbicske in Hongarije om te klussen en mensen te hel pen. Floor (17): ,,Wij helpen daar vooral Roma. Die mensen worden daar slecht behandeld en zijn heel arm. Het is ongelofelijk met hoe veel mensen en gezinnen ze in kleine huisjes wonen." Daklozen Ook daar wordt het nuttige met aangename gecombineerd. ,,We gaan ook een dag naar Boedapest om daklozen te helpen, daarna zien we ook wel wat van de stad." Dit jaar is er 3471 euro opge haald. Samen met de opbrengst van bezorgen van kerstbomen en beklimmen van de kerktoren op de Kapelse dag, gaat het bedrag naar de stichting Embrace. Deze organisatie is opgericht door Mi chel en Janet van Boxtel uit We- meldinge. Theaterdocente leest voor Concert Soli Deo Gloria uit Urk Presentatie en Film in Brusea maandag 13 januari 2020 'Windpark tast open polder aan' Drie verouderde windmolenpar ken op de grens van Zeeland en West-Brabant staan op de nomi natie om vervangen te worden door één modern park. Reimers- waal juicht de plannen toe; buur gemeente Woensdrecht is min der enthousiast en vreest voor serieuze aantasting van het open polderlandschap. Joeri Wisse Rilland „Voor de arme mensen!" De 12- jarige Emma weet wel waarom ze - samen met zo'n honderd andere vrijwilligers - deze za terdagmorgen kerstbomen en statiegeldflessen voor het goede doel ophaalt in de stra ten van Kapelle. ,,En omdat het heel gezellig is!" -Floor (17) KRUININGEN Bibliotheek Ooster- schelde houdt een voor- leesochtend op vrijdag 17 januari in Kruiningen. Een theaterdocente van Jeugdtheaterschool Zeeland leest het boek Moppereend voor aan kinderen van 0 tot en met 4 jaar. Belangstellenden zijn op 17 januari van 9.00 tot 9.45 uur welkom in Bibli otheek Kruiningen, Brouwerijstraat 1. Aanmelden voor de voorleesochtend is ver plicht en kan via biblio- theekoosterschelde.nl. KRABBENDIJKE Op zaterdag 18 januari vindt er een nieuwjaars concert plaats in de her vormde kerk in Krabben- dijke. Vanaf 19.30 uur geeft het mannenkoor Soli Deo Gloria uit Urk een optreden onder lei ding van Jaap Kramer. Tickets verkrijgbaar via: classicalmusicevents.nl. BRUINISSE Brusea in Bruinisse pre senteert woensdag 15 januari de film: Soldaat Mannenkoor Soli Deo Gloria treedt zaterdag op in Krabbendijke. zonder wapen. Het ge heel speelt zich af rondom de Slag om de Schelde en gaat over dienstverlening van ver plegers en dokters tij dens deze slag. Er wor- den beelden van 75 jaar geleden getoond. Leen Schouls verzorgt de pre sentatie. Kaarten voor de voorstelling kosten 4 euro. Om 14.30 uur wordt de film gedraaid. GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor senioren; Ser viceflat de Horst, 13.30-15.30 uur: Digi taal Café 's-Gravenpolder Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten in de be- weegtuin 'S-HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Digi taal café KAPELLE Hervormde Kerk, 19.30 uur: Lezing 'Wat zegt Augustinus over staat en maat schappij?'; FitXpe- rience, Vroonlands- weg 47, 20.00 uur: Indoor Cycling KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Lan- geviele 41, 13.30 15.30 uur: Creatieve middag RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Lessen 'Yoga-gym voor 55+' WEMELDINGE De Wemel, 10.00 10.45 uur: Senioren- gym; 13.00-16.00 uur: Inloopsoos; WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30 11.30 uur: Digicafé YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Beweging suur voor senioren. Janne, Emma en Madelief (vlnr) halen in Kapelle kerstbomen op voor het goede doel, FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47