k NIEUWS 3 Inspecteurs NVWA vinden overal keutels in Beverwijkse Bazaar I Waar gaten in de rolluiken zitten, hebben muizen de hele week vrij spel Gesloten bedrijven, boetes en waarschu wingen: de Bazaar in Beverwijk werd dit weekend uitgekamd door de NVWA. De inspecteurs binden de strijd aan tegen de muizenplaag in de overdekte markt. Dat blijkt hoognodig. Gauw slaan een paar on dernemers aan het poetsen, terwijl tiental len inspecteurs van de Nederlandse voedsel- en warenautoriteit (NVWA) de food- hallen van de Bazaar inlopen met in de hand alle adressen waar ze moe ten zijn. Eigenlijk staat op dat lijstje nog niet de dönerzaak waar een man snel een geel doekje pakt en begint te poetsen. Maar controleur Schoenma ker hoeft geen twee keer te kijken om te zien met wat voor zwarte spikkels het lapje bezaaid raakt. Dat zijn mui zenkeutels. En hier is iets helemaal niet in orde. Hij is hier in tegenstelling tot zijn tientallen collega's vandaag niet om zelf fysieke controles uit te voeren, maar voor een inventarisatie. De NVWA weet van sommige onderne mers niet precies waar ze zitten. Maar eerst dat gele doekje. Schoenmaker kan dit risico voor de volksgezond heid niet negeren, pakt zijn zaklamp erbij en slaat prompt zelf ook aan het controleren. Het gebeurt niet zo vaak dat de NVWA zo'n grote actie met bijna veertig medewerkers uitvoert, net zo min is het gewoon dat er in duo's wordt gewerkt. Maar het Beverwijkse complex is dan ook een uniek geval. Omdat het, zoals de bazaar zelf zegt, de grootste overdekte markt van Eu ropa is, met meer dan tweeduizend shops en stalletjes op 75.000 vier kante meter. Er kan ook gegeten wor den, onder de vlag 'shop, eet en word verrast'. De inspecteurs kennen de échte verrassing: de vreselijke mui zenplaag die hier heerst. Poep eruit zeven Uit eerdere inspecties kwam een zorgwekkend beeld naar voren. Vorig jaar nog werd een notenzaak geslo ten, nadat zijn waar overspoeld bleek door de incontinente beestjes die hun poep en plas overal achterlaten. En er is het verhaal van een winkelier die zijn charmant ogende berg spece rijen zeefde, om de muizenpoep er voor verkoop uit te filteren. Er werd toen ook al op grote schaal gecontroleerd en gewaarschuwd. De eerste keer gebeurde dat op kosten isssfcaf" van de NVWA, ondernemers die voor een tweede keer worden be zocht, moeten de controle uit eigen zak betalen. Alle inspecteurs die zaterdag hun werkgebied in allerlei delen van Ne derland verruilden voor de bazaar, zijn vooraf geïnstrueerd op de aan dachtspunten. Neem de rubbers van de rolluiken op de grond, klinkt het tijdens de briefing vooraf. ,,Als die zijn aangevreten, kunnen de muizen door de gaten heen. Ze hebben dan de hele week vrij spel, want de bazaar gaat alleen in het weekend open." Een slagerij heeft zijn rolluik dan wel beter op orde, maar de losse te gels met eronder het stinkende wa ter, die ook vorig jaar al werden ge signaleerd, zijn nu ook te zien. Dat is van een lekkage drie weken geleden, meldt de ondernemer de twee in specteurs die met hun zaklampen elk hoekje afspeuren. Hoe het dan kan dat de vorige inspecteur precies het zelfde aantrof? Terwijl de inspec- teurs daarover praten, bestelt een klant zonder blikken of blozen vlees. ,,Hier is het veel goedkoper. Muizen? Dat kan overal voorkomen, toch." Net als zijn zoontje eet hij met smaak een kipkluifje als ze weglopen met een gevulde tas. Lijm De ongediertebestrijder van de ba zaar, die eigenlijk het gevecht met de muizen aan zou moeten aangaan, was vorig jaar om onduidelijke rede nen zo'n acht maanden afwezig. Ei genlijk zou hier gezamenlijk en grootscheeps moeten worden ingezet op bestrijding, naast controle. Dat ge beurt niet. Eén ondernemer heeft zelf een systeem ontwikkeld. Hij heeft door zijn hele winkel heen stukken karton met daarop lijm en zaden gemikt. Onder zijn stellages treffen controleurs twee muisjes, vastgeplakt en dood in één van zijn geknutselde vallen. Onhygiënisch, zegt de controleur. ,,En ook nog dier onvriendelijk. Er zijn voorbeelden van muizen die hun eigen pootjes doorknagen." Wettelijk zijn zulke vangmethoden verboden, daarom wordt proces-verbaal opgemaakt. En zijn poging tot bestrijding kan zijn zaak niet redden. De inspecteurs wijzen op de muizenurine en de keu tels die overal liggen. De teamleider geeft de opdracht: deze winkel met granen, rijst en zaden, gaat dicht. De ondernemers nemen het gelaten en beteuterd op. Ze sluiten hun rollui ken als een vrouw met kind binnen stapt. ,,Het went nooit te zien hoe zo'n kind een verpakking in zo'n zaak vastpakt, zonder te weten wat daarmee is gebeurd'', zegt de contro leur die deze zaak lamlegt. Het is één van de vijf spoedsluitin- gen die de NVWA dit weekend zal gelasten. Daarnaast krijgen 39 onder nemers een schriftelijke waarschu wing, volgen 22 bestuurlijke boetes en een tweede proces-verbaal. Kern van alle overtredingen: overlast van muizen, die bedrijfsruimten en ap paratuur verontreinigen en niet of foutief worden bestreden. Soep Het aantal maatregelen viel waar schijnlijk nog relatief laag uit, omdat zo veel ondernemers na de binnen komst van inspecteurs nog gauw zijn gaan poetsen. Ook al kan dat ook de dönerzaak waar controleur Schoen maker is neergestreken, niet redden: ook deze gaat dicht. De ondernemer zelf tilt niet te zwaar aan zijn lot. Hij piept langs de controleur, stapt naar de pan die nog op het vuur staat en schept op. Voor zichzelf, haast hij te zeggen. Vooruit dan maar, staat Schoenmaker toe. ,,Is lekkere soep'', krijgt hij te horen. ,,Heerlijke, Marok kaanse soep.'' maandag 13 januari 2020 GO Een poetsdoek met zwarte spikkels? Stop, muizencontrole! Carla van der Wal Beverwijk m Controleurs aan het werk op de Bever wijkse Bazaar. Op de onderste foto zijn (op de vloer) de stukken karton te zien met lijm en zaden erop, waar mee een van de win keliers muizen pro beert te vangen. FOTO'S MARCO OKHUIZEN —Controleur Schoenmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3