2 Europese titelstrijd is behalve schaatsfeest vooral test voor WK, SCHAATSEN EK AFSTANDEN En de winnaars zijn... Servië wint eerste ATP Cup Monsterzege tegen Israel Belg sterkste in Egmond Nederland Schaatsland verzamelde bij de EK afstanden acht titels en een paar veelbelovende tijden. Maar wat zeggen deze prestaties over de kansen bij de WK afstanden, over een maand op het razendsnelle recordijs van Salt Lake City? een beker chocomel besloten hij en zijn coach Jac Orie om na een korte rustperiode alvast naar de razend snelle ijsvloer te trekken. Roest ver laat 'Salt Lake' tussentijds alleen nog voor de wereldbekerwedstrijd in Calgary, een week voor de WK. ,,Ik wilde graag op die baan trai nen", vertelde Roest. ,,Ik ben daar nog niet zo vaak geweest en vind het fijn daar aan het snelle ijs en de hoogte te wennen voor de WK. Ik hoop daar weer een heel mooie tijd neer te zetten." Een wereldrecord? Het ligt niet in Roests aard om zo'n aanval nu al aan te kondigen. ,,De WK zijn het volgende hoofddoel, maar ik denk gewoon aan de titels, niet per se aan wereldrecords." Roest - Kramer Maar Roest weet ook dat hij wordt uitgedaagd, want Sven Kramer heeft zijn rugproblemen na zijn moeizame seizoensopening nu be ter onder controle. Het gat tussen de twee ploeggenoten is niet groot, zaterdag nog geen twee tellen. ,,Ik werd niet op 3 of 4 seconden gere den, maar door Patrick kan ik mij geen foutjes meer veroorloven", zei Kramer. Een grote inhaalslag zit er de komende maand niet in. ,,Heel eerlijk: ik ga nu fysiek niet meer in lopen. Omdat bij mij heel blijven belangrijker is. Toch kijk ik er met vertrouwen naar uit." Al waren de EK natuurlijk niet al leen een test, veel schaatsers gaven wel aan dat de spanning pas enkele FLITSEN Patrick Roest plakte gisterochtend eigenhandig zijn nieuwe baan record op de 5000 meter op het bord in Thialf. Na een aantal ver geefse aanvallen was het een dag eerder gelukt Een nieuwe toptijd in Heerenveen (6.08,92), goed voor de Europese titel uiteraard. Dat zorgde voor blijdschap, ook al omdat het voor Roest een heerlijke bevesti ging is in aanloop naar de WK af standen - het toernooi dat alle top- schaatsers rood omcirkeld hebben in hun agenda's. Want voor hen ligt er een unieke kans in Salt Lake City. Een WK afstanden op recordijs, waar bij de juiste omstandigheden di verse wereldrecords kunnen sneuvelen, dat komt helemaal niet vaak voor. In 2007 voor het laatst, om precies te zijn. We reldkampioen worden in een historische tijd, dat was bij de ploegenpresentaties voor aanvang van deze schaatswinter al hét ge spreksonderwerp. Na de met acht titels voor Nederland suc cesvolle EK afstanden wordt het vizier de finitief verschoven. Veelzeggend is de keuze van Roest om veel tijd door te gaan brengen in Salt Lake City, waarde24-ja- rige we reldkampi oen all round pas één keer heeft gereden. Boven maandag 13 januari 2020 Pavel Koelizjnikov won in Heerenveen zijn tweede en derde EK-goud. Twee jaar gele den in Kolomna won hij net als in Thialf de 1000 meter. De 500 meter was toen een prooi voor Ronald Mulder (foto). 500 meter/1000 meter: Koelizjnikov (Rus) 1500 meter: Krol (Ned) 5000 meter: Roest (Ned) Massastart: Swings (Bel)Teamsprint: Rusland; Ploegenachtervolging: Nederland TENNIS Servië heeft in Sydney de eerste editie van de ATP Cup gewonnen. Novak Djokovic leidde zijn land met twee overwinnin gen in de finale tegen Spanje naar de eindzege in het nieuwe landentoernooi. De nummer 2 van de we reld versloeg eerst Rafael Nadal met 6-2 7-6 (4) en zegevierde daarna met Vik tor Troicki in het afslui tende dubbel: 6-3 6-4. In Thialf denkt iedereen aan Salt Lake City WATERPOLO De Oranje vrouwen hebben zich lek ker kunnen inschieten tij den hun eerste wedstrijd op het EK in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, ne derland won wel heel ruim van Israël: 22-3. Maud Me- gens (foto) was topschut ter met vijf goals. Iris Wol ves, Sabrina van der Sloot en Brigitte Sleeking waren iedere drie keer trefzeker. ATLETIEK De Belg Bashir Abdi heeft de halve mara thon van Egmond op zijn naam geschreven. Hij legde de klassieker over 21,1 kilo meter af in 1 uur, 8 minuten en 23 seconden. De Keni- aan Allan Biwott werd tweede in 1.08.49. Moham med Ali was de beste Ne derlander op de derde plaats in 1.08.59. Richard Douma heeft in Valencia het Nederlands record op de 10 kilometer op de weg geëvenaard. Hij liep 28.08 in de race waarin de Keniaan Rhonex Kipruto het wereldrecord verbeterde tot 26.24. Kiki Bertens verloor met Ashleigh Barty de dubbel spelfinale van het toernooi in Brisbane. In de finale gingen ze onderuit tegen Barbora Strycova en Su- Wei Hsieh: 6-3, 6-7, 8-10. Anish Giri is het Tata Steel-schaaktoernooi be gonnen met twee remises. Gisteren deelde hij na 63 zetten het punt met de Amerikaan Caruana, zater dag met wereldkampioen Magnus Carlsen. Jutta Leer dam won de 1000 meter, een van de acht Nederlandse zeges. foto anp Pim Bijl Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30