ZEELAND GEBOEKT Josephine Rombouts geeft schrijfcursus Zeeuwse schrijversavond met Milo en Tollenaar Twee dingen doen ertoe in het leven ZEELAND 21 Het is een plek om even stil te staan: Schorersgraf bij IJzendijke. Ronald Buijsse doet dat. Hij schreef een boek over de vlakbij gelegen boerderij waar hij woonde, over de polders, over het graf. Je zal maar kunnen zeggen: 'Ik heb op Schorersgraf gewoond'. Wie niet meteen weet wat er wordt bedoeld, moet eigen lijk stante pede naar Zeeuws-Vlaanderen af reizen. Sinds 1800 rust Willem Schorer daar, even ten noorden van IJzendijke waar de Za- chariaspolder, de Pieterspolder en de Amalia- polder elkaar ontmoeten. Op de kop van een binnendijk, te midden van wat ooit zijn lan derijen waren. Het is een eenvoudig graf op een idyllische plek. Hartje winter voel je je daar nog altijd één met de inpolderaars van toen. Ronald Buijsse (1960) kan zeggen dat hij op Schorersgraf woonachtig was. Niet letterlijk óp het graf. Maar wel op de honderd meter verderop gelegen boerderij die in de volks mond ook Schorersgraf is gaan heten. In 2017 werd gevierd dat de boerderij precies honderd jaar in de familie was. Voor Ronald Buijsse vormde die mijlpaal een mooie aanleiding om de geschiedenis van het hof, de bewoners, het graf en de omliggende polders in kaart te brengen. Het resultaat van zijn speurtocht is te lezen in Verbonden met Schorersgraf. Honderd jaar boerderij, duizend jaar polder en vijfhonderd jaar betrokken families. In het vlas gewerkt Buijsse is veertig jaar weg uit Zeeland en woont alweer 25 jaar in Gouda. Hij werkt als bedrijfseconoom voor JADS, een instituut van de universiteiten van Tilburg en Eindhoven. Verleden boven water halen is iets heel an ders, ontdekte hij. Maar wel boeiend. Zeker als het over het bedrijf gaat waar je familie meer dan 100 jaar heeft gewoond en je vijftien jaar met je vader in het vlas hebt gewerkt. De boerderij werd in 1912 gebouwd op ini tiatief van Petrus de Jaeger die een jaar eerder al de nabijgelegen hofstede 'Boerenverdriet' in eigendom had verkregen. In 1917 nam Ronalds overgrootvader Aloys Dellaert Schorersgraf over. In 1930 werd hij opgevolgd door opa Ca- miel Dellaert en in 1967 nam vader Huub Josephine Rombouts geeft woensdag 15 januari om 19.30 uur een proefles 'Cre atief Schrijven' in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. ,,Het is een beginnerscursus maar ook als je al schrijfervaring hebt kun je er veel van opsteken", zegt Jo sephine. ,,Het materiaal is ontwikkeld en getest door enkele 'topau- teurs' van uitgeverij Querido en word steeds aangepast en uitge breid. Het doel is om meer te le ren over hoe een goed verhaal in elkaar steekt en om zelf een kort verhaal te schrijven. Er zijn op drachten die je meenemen naar andere auteurs en naar je eigen ervaringen. Je leert overbrengen wat jij wilt zeggen op een manier die anderen aanspreekt." Josephine Rombouts debu teerde vorig jaar met Cliffrock Castle, een boek over haar werk in de huishouding op een Schots kasteel. Dat werd een onver wacht groot succes. Onlangs ver scheen het tweede deel: Terug naar Cliffrock Castle. De auteurs Rosema rijn Milo en John Tollenaar zijn donderdag 16 januari te gast tijdens de literaire avond Zeeuws Klankboek in eetcafé 't Schallemaaj in Os- senisse. Rosemarijn Milo (1945) publiceerde vorig jaar het levensverhaal van haar uit Hoofdplaat afkomstige oma Guusje Maes (1891 1918). Het is een 'femi nistische biografie in briefvorm', waarin duidelijk wordt dat Guusje meer wilde zijn dan huisvrouw en moeder. Ze trouwde met een handelsreiziger en vestigde zich met hem in Nijmegen. De titel van het boek is Een vervlo gen droom. Verslag van een te kort leven. Guusje was de dochter van het echt paar Ma es van hotel Het Wapen van Zeeland in Hoofdplaat. John Tollenaar (1972) was avond-, nacht- en weekendhoofd in zie kenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Wat hij daar zoal meemaakte vertelt hij in een bundel met korte verhalen: Alles ge gevenvijftig verhalen van een anw-hoofd uit het ziekenhuis. De avond begint om 19.45 uur, Lenno Spaans en Gait Klein Kromhof musiceren, de entree is gratis. Zeeuwse schrijvers Ieer hebben we niet. En slechts voor één keer. Het leven bedoel ik, een een malige aangelegenheid, dat staat vast. De vraag is alleen of we er gierig van moeten proeven dan wel we woest moeten toetasten. Anton Korteweg (geb. 1944) weet het wel: hij woont in Leiden waar ik al meer dan een halve eeuw rustig in mijn kamer probeer te blijven zit ten om erger te voorkomen. En toch. En toch kan hij de drang om die kamer te verlaten niet onder drukken. En toch is hij zelfs niet in staat zijn nutteloze neiging tot poëzie te smoren. Poëzie tegen wil en dank, bijna overspoeld door banaal bestaan, maar nét niet hele maal. Juist daardoor is zijn weer barstige werk zo boeiend. Een mens kan beter thuis blijven, avonturen leiden bijna altijd tot teleurstel ling, maar toch gaat hij op pad, nooit eens lekker nergens. Zo heet ook Kortewegs onlangs ver schenen bundel met 'autotopogra- fische' gedichten. De dichter neemt ons in Nooit eens lekker ner gens (112 pag., 19,99 euro, Meulen- hoff) mee naar de plaatsen uit zijn leven, vaak per fiets bezocht, on der het motto: je bent de plekken waar je was. Wat Korteweg betreft dus zijn woonplaats Leiden, zijn geboorteplaats Zevenbergen (Vroeger: alles was beter), zijn werk plek Den Haag, en verrassend vaak Zeeland, waar hij doorgaans in Goes en soms in Middelburg de wereld vanaf een terras bestu deert. Terraspoëzie, dat lijkt een treffende omschrijving van deze poëzie van de zijlijn, met een bui tenstaander (ik heb niet eens een mobieltje) die stilletjes commen taar geeft. In Zeeland, fietsend vanaf Kort- gene richting Zierikzee, doet hij ook zijn grootste ontdekking, be schreven in het voorwoord en in het gedicht Naar Schouwen. Een lieveheersbeestje lift even mee op het behaarde bovenbeen van de dichter, langs vlas, noten, stokro zen/ huisjes Plexat, Krekwakwou, en blijkt dan ineens verdwenen. Wat Anton Korteweg tot de levens wijsheid brengt: Twee dingen doen ertoe/ in Zeeland en daar buiten:/ aangewaaid worden en weg-. Alleen rest dan nog een kleinig heid: wat doen we in de tussentijd, tussen aanwaaien en wegwaaien, in de periode die le ven heet? Buijsse het roer in handen. Vanaf 1999 is Marc Buijsse, broer van Ronald, eigenaar. Volgens Ronald heeft de boerderij nooit echt een naam gekregen, maar heeft iedereen het over Scho- rersgraf. In deel 1 van het boek komen de families Dellaert en Buijsse op Schorersgraf aan bod. In het tweede deel is er aandacht voor de ge schiedenis van de Zachariaspolder van het jaar 1000 tot 2000. Het derde en laatste deel focust op de families Laurijn, Paspoort en Schorer, die als inpolderaars en eigenaren zeker 250 jaar betrokken zijn geweest bij de polders rondom Schorersgraf. Schrijver Buijsse is verrast over de hoeveel heid nieuwe informatie die hij in de archieven maar vooral ook online heeft gevonden. In dat opzicht zou het volgens hem een mooi mo ment zijn voor een nieuw geschiedenisboek over IJ zendijke, als opvolger voor het in 1971 verschenen IJ- S3 zendijke oud en nieuw van mees ter J. Ch. Corne- lis. Een tweede wens is dat door archeologisch onderzoek ein delijk duidelijk mag worden waar het in 1404 verdronken dorp oud-IJzendijke precies lag. In de onmiddellijke omgeving van Schorersgraf, ongetwijfeld. maandag 13 januari 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers In de ban van Schorersgraf Jan van Damme Josephine Rombouts. FOTO RUBEN OREEL John Tollenaar en Ro- semarijn Milo. Mario Molegraaf Anton Korteweg Nooit eens lekker nergens Auiotöpografische bloemlezing Verbonden met Schorersgraf fhondenl jaar betrokken famil Schrijver Ronald Buijsse bij Schorersgraf ten noorden van IJzendijke. Op de achtergrond zijn bedrijfsgebouwen te zien van de familieboerderij.. foto camile schelstraete Ronald Buijsse: Verbonden met Schorers graf. Honderd jaar boerderij, duizend jaar polder en vijf honderd jaar betrokken fami lies- Eigen uitgave, 160 pagina's, te bestel len via de website schorersgraf.nl De schrijver geeft donderdag 6 februari om 20.00 uur een lezing in het Mauritshof te IJzendijke - organisatie Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21