Kunst kijken tijdens Open Huis bij Kipvis Decorstuk oorlogsfilm op Markt Veere WALCHEREN 19 BAKKERVEERE Het is op zaterdag een komen en gaan bij bakker Chris Koole in Veere. De winkel aan het Oranjeplein is maar twee dagen per week open, en het is de enige plaats in het vestingstadje waar klanten ook gewone levensmiddelen kunnen kopen. Tot een jaar geleden konden de inwoners van Veere nog brood kopen in de winkel van Bakker Bliek aan de Markt. Maar omdat die te weinig omzet draaide, besloot de ondernemer daarmee te stoppen. Vanaf dat mo ment moesten de Veerenaren voor al hun dagelijkse boodschappen het stadje uit. Het is voor de mid denstand winstgevender om zich op de toeristen te richten dan da gelijkse levensmiddelen te verko pen aan de eigen inwoners. Chris Koole sprong in dat gat en opende in een garagebox aan het Oranje plein zijn bakkerswinkel. Aanvan kelijk wilde het gemeentebestuur dat hij daarmee stopte, tot grote verontwaardiging van de Veerena- ren. Want de winkel van Koole zou volgens de gemeente nieuwe ontwikkelingen op het Oranje plein kunnen dwarsbomen. De Veerenaren vonden dat grote on zin omdat er geen concrete initia tieven zijn het plein een daadwer kelijke facelift te geven. Al snel ging het bestuur overstag en ver- leende toestemming om vanuit een tijdelijke winkel brood en ge bak te verkopen. De bakker was blij, maar liet toen wel weten dat hij de winkel alleen succesvol kan exploiteren als de inwoners bij hem kopen en blijven kopen. En dat doen ze, zo blijkt deze zaterdag in januari. Supermarkt Erica Schagen woont sinds een jaar tussen Veere en Vrouwenpol der en komt wekelijks bij Koole brood kopen. Ze verhuisde een jaar geleden vanuit Breda naar een Zoals het nu gaat, gaat het goed en kan ik de winkel blijven exploiteren polderwoning en vindt het van zelfsprekend om bij Koole haar boodschappen te doen. ,,Net zoals we kaas halen bij Schellach en onze groenten bij een boer in Ga- pinge." Ze vertelt dat het een heel verschil is met de tijd in Breda toen ze alles bij één supermarkt haalde. ,,Maar dit is leuker." En ze geeft ook aan dat het brood van Koole lekker is. Veerenaar George Haex woont om de hoek bij Koole en is ver heugd dat hij twee keer in de week vers brood kan kopen. ,,Ben blij dat hij hier zit." Jop Dekker vindt dat twee dagen per week open zijn voldoende is voor hem. Hij hoopt wel dat de ondernemer in de zo mermaanden wat vaker open is, zodat de varende bezoekers van de jachthaven ook wat bij hem kun nen kopen. ,,Daar is echt behoefte aan." Henk Rhebergen is ook vaste klant bij Koole. ,,Natuurlijk kom ik als Veerenaar hier!" Tevreden De bakker is tevreden zoals het gaat. Hij is blij dat de Veerenaren hem steunen. Hij wil tijdens het toeristenseizoen wat vaker open zijn zodat hij ook die groep beter kan bedienen. ,,Maar zoals het nu gaat, gaat het goed. De Veerenaren blijven bij mij kopen, zodat ik de winkel kan blijven exploiteren." Bakker Chris Koole verkoopt brood en ontbijtkoek aan Gabrielle Kessel. foto lex de meester Emile Calon Veere Regisseur Matthijs van Heijningen junior en productiebedrijf Levitate Film komen de komende week ook naar Veere om daar enkele scenes op te nemen. De oorlogsfilm moet eind 2020 in première gaan en de oplettende kijkers kunnen dan misschien zien welke opnames hier op de Markt in Veere zijn gescho ten. VLISSINGEN ,,Een mooi mo ment? 's Morgens bij zonsopgang aan de ingang van het kanaal bij Terneuzen staan als twee boten in en uitvaren." Jochem Weststrate (35) vertelt over het kunstproject Sunny Side Up waar hij aan werkt. Bij zonsopgang foto's nemen. Het gaat hem niet om plaatjes van een opkomende zon. Wel om het moment. Zo fotografeert de Vlissingse kunstenaar elke week een zonsopkomst. Kipvis hield gisteren Open Huis zodat belangstellenden de werk plaatsen van zestien kunstenaars in de voormalige MDGO-school konden bezoeken. Dat deden er velen. Onder andere Lindy Hui- bregtse, haar partner Martijn de Vries en hun dochters Zelda en Robyn. De twee jonge meiden vonden het bijzonder om rond te kijken en te zien hoe typograaf Izaak Brunke nog werkt met een oude drukpers en loodletters en daarmee de mooiste prenten en teksten drukt. Onder andere oude prenten van Jac Prince. Ook Angela van Rooyen was be nieuwd waar de Vlissingse kun stenaars mee bezig zijn. De pre sentaties en het aantal bezoekers verrasten haar aangenaam: ,,Want de laatste jaren is er wel heel hard bezuinigd op de kunstsector." maandag 13 januari 2020 WA Inwoners blijven Chris Koole trouw Emile Calon Veere - Chris Koole, bakker W Een afgebrand huis midden op de Markt in Veere? Nee, het is een decorstuk voor de opname van de film Slag om de Schelde. Momenteel worden her en der in Zeeland opnames gemaakt voor deze lange speelfilm. De Markt speelt dus ook een kleine rol. Fietsers passeren het decorstuk voor de Slag om de Schelde. foto LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19