Tactische tikkies met stone in de roos op Middelburgse ijsbaan IN DE REGIO 18 WALCHEREN Dodenherdenking2020 MIJN DORP, MIJN STAD Burgemeester Harald Bergmann maakte zaterdag tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeente be kend dat de consul die krans gaat leggen. Hij verwacht dat het voor sommigen wennen zal zijn. ,,Maar Ik wil, als dat nodig is, wel in gesprek met tegenstanders om het goed uit te leggen 4 mei is een herdenking voor alle slachtoffers van oorlogsgeweld over heel de wereld." Bergmann benadrukte dat een oorlog nooit zwart-wit is. ,,Het is niet alle inwoners van het ene land tegen alle inwoners van het andere land." Een oorlog kent volgens hem aanstichters en slachtoffers. ,,En slachtoffers vallen aan beide kan ten. Soms zijn het slachtoffers van geweld, soms van de situatie of tijd en plaats waarin ze leven. Het zijn slachtoffers van een oorlog, en die herdenken we op 4 mei." Samen herdenken Onder de bezoekers van de nieuw jaarsreceptie waren geen mensen die zich openlijk keerden tegen de kranslegging door de Duitse con sul. Integendeel. Velen lieten weten het prima te vinden. Onder hen Ger van Waegeningh. Ze is geboren in 1932 en kan zich de oorlog nog goed herinneren. ,,Er waren Duitse militairen bij ons in gekwartierd." Ze vindt dat het zo veel jaar na de oorlog tijd is om de Duitsers ook te betrekken bij de herdenking. ,,Er zijn toen vreselijke dingen gebeurd. Maar we moeten vooruit en samen herdenken." Oud-militairen John Kouters en Marius Elshout, bestuursleden van de Algemene Marine Vereniging Zeeland, zien het als een manier om nog meer te verbroederen met een land waar Nederland nauwe banden mee heeft. Elshout: ,,En verbroedering kan de vrede waar borgen." Militair historicus en Tweede Ka merlid Tobias van Gent (VVD) ziet ook geen bezwaar. „Tenzij blijkt dat er heel veel mensen tegen zijn. Dan moet de burgemeester misschien een heroverweging maken." Dat is Bergmann niet van plan. ,,De consul gaat een krans leggen. Maar ik wil, als dat nodig is, wel in gesprek met tegenstanders om uit te leggen waarom ik vind dat het tijd is hem bij de herdenking te be trekken." Al ruim acht jaar kunnen liefheb bers 'stones' van zo'n twaalf kilo 's winters over het ijs schuiven in de hoop zo dicht mogelijk bij de roos te komen. Tegenstanders proberen dat ook. Maar net als bij jeu de boules kunnen ze ook een poging wagen de stone van de tegenstan der weg te tikken. De Middelburgse variant van curling kent geen vegers, zoals bij het olympische curling. „We hou- den het gewoon simpel", zegt Joost Joosse, die zaterdag samen met collega's van R&D De Visser Montage mee mocht doen aan de finale om de Walcherse curling- cup, die werd gewonnen door Team Klaas. Middelburgse variant van curling moet het doen zonder fanatieke ijsvegers Zijn collega Micha Bijleveld er kende zelfs dat hij nooit naar het echte curling kijkt tijdens de uit zendingen van de Olympische winterspelen. ,,We doen dit voor de lol. Met collega's een paar avon den in de winter samen optrek ken. Dat is gewoon leuk." Joosse geeft ook aan dat geluk een heel grote rol speelt. Deson danks doet zijn team al jaren mee aan de grote finale. ,,Misschien hebben we gewoon veel geluk." Oefenen Organisator Patrick Gabrielse weet echter dat veel oefenen en wed strijden doen de beste resultaten geeft. En hij ziet ook dat teams soms echt tactisch spelen. ,,Zo wij zen sommigen een speler aan die altijd als laatste aan de beurt komt. Iemand die goed kan mikken en de stone van de tegenstander uit de roos kan tikken." Dat zorgde zater dagavond telkens voor quasi be teuterde gezichten en gejuich. Tuinen van Monet Deleyaman Lezing Auke Kok KOUDEKERKE maandag 13 januari 2020 Consul van Duitsland legt krans De Duitse consul Jan-Willem van Koeveringe gaat tijdens de her denking van 4 mei een krans leggen op het Abdijplein in Mid delburg. Het wordt de eerste keer dat een Duitse vertegen woordiger in Zeeland zo nadruk kelijk betrokken wordt bij het herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en oorlogssituaties en vredesmis sies nadien. Emile Calon Middelburg - Harald Bergmann, burgemeester Curling is erg populair in Mid delburg. De curlingbaan bij de schaatsbaan is elke avond wel bezet. Families, bedrijfsteams en vriendengroepen strijden daar om de hoogste eer. Emile Calon Middelburg MIDDELBURG In Middelburg is woens dagavond een lezing over de tuinen van Monet. De lezing begint om 19.30 uur en vindt plaats in het Betje Wolff Auditorium in de Zeeuwse Bibliotheek. De toegangsprijs is 8 euro en aanmelden kan via volksuniversiteitzee- land.nl of door te bellen naar 0118-634800. VLISSINGEN De Franse- en Ar meense formatie Deley aman geeft vrijdag 17 ja nuari een concert in De Piek in Vlissingen. De atmosferische mu ziek wortelt in een rijk dom aan genres: van art-rock tot wereldmu ziek (Anatolische mys tiek) en van new wave tot Franse chansons. Kenmerkend zijn de poëtische teksten in ver schillende talen (Engels, Frans, Armeens) en het bezielend gebruik van de Duduk, een oud me lancholiek blaasinstru ment uit Armenië. Het optreden begint om 21.00 uur. Tickets voor het concert zijn in voor verkoop verkrijgbaar voor 10 euro. Meer info op: depiek.nl. In Middelburg is woensdag een lezing over de tuinen van Monet. TERNEUZEN Schrijver, journalist en columnist Auke Kok geeft woensdag in het Terneuzense Porgy en Bess een lezing over zijn biografie over Johan Cruijff. De lezing begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar op de website van Porgy en Bess: porgyenbess.nl. Sporthal De Cou- burg, 09.15-10.15 uur: Activiteiten van gym nastiekvereniging voor 55plus; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal; MELISKERKE Gymzaal Ons huis, Burgemeester Ade laarstraat 26, 13.30 14.30 uur: Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Seni- orensoos met o.a. sjoelen en gezel- schapspellen; MIDDELBURG Markt, 15.00-22.00 uur: Openstelling ijs baan; Wijkcentrum het Palet, 13.30-16.30 uur: Koersbalclub; Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning Para site; Van Eijkeren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé; VEERE Gymzaal Frans Naerebouts- traat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, gymnastiek voor 50+; VLISSINGEN Ter Reede, vanaf 13.00 uur: Nieuw- jaarsbijeenkomst Se nioren Vereniging Walcheren; Gymzaal de Branding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106, 16.00 uur: Kleu- tergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 per sonen; VROUWENPOLDER Dorpshuis, 14.00 15.30 uur: Volksdan sen voor ouderen; WESTKAPELLE Achterweg, 19.30 20.30 uur: Wandel- bootcamp. Wij breken het ijs met de scherpste rente en beste voorwaarden www.hypoth0ekshop.nl/middeibur9 Rogier Bachofner laat een stone glijden richting roos. Hij doet dat namens R&D De Visser Montage tijdens de grote curlingfinale op de sfeervolle Markt in Middelburg. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18