Bijltjesdag bij de Belastingdienst Controle452auto's: Twee rijverboden Kindercolleges in MuZEEum Vlissingen Frikandel Tholen uit1937 in kleur 16 ZEELAND GALERIE T REGIO'S TONEN ZICH Commentaar Iinister Wopke Hoekstra van Financiën grijpt hard in bij de Belastingdienst. Hij knipt die in drieën. De afdelin gen Toeslagen, Douane en Belastingdienst (inclusief Fiod) komen op eigen benen te staan, met elk een directeur- generaal. Vrijdag werd Jaap Uijlenbroek, tot dan de directeur- generaal van de totale Belastingdienst, op een zijspoor gezet. Hij werd medeverantwoordelijk gehouden voor de zogenoemde toeslagenaffaire, die in december staatssecretaris Menno Snel de kop kostte. Het is niet uitgesloten dat voor hem twee staatssecretarissen terugkomen. Hoekstra moest wel. Het rommelt al jaren bij de Belasting dienst. De toeslagenaffaire was de druppel die de emmer deed overlopen. Honderden ouders kwamen in de problemen omdat ze ten onrechte als fraudeur werden aangemerkt. Ambtenaren van de Belastingdienst toonden geen enkele compassie, iets waarvoor de rechter ze in oktober op de vingers tikte. De vraag is of een verandering van de structuur leidt tot een betere dienstverlening. De afgelopen jaren is duidelijk gewor den dat ook een mentaliteitsverandering nodig is bij de uitvoe rende ambtenaren. Als die al van bovenaf kan worden opge legd, zal dat nog heel wat tijd kosten. De politiek mag ook de hand in eigen boezem steken. De Tweede Kamer heeft toege staan dat tal van financiële maatregelen voor bepaalde bevol kingsgroepen werden gecorrigeerd met allerlei toeslagen. Zo is een systeem ontstaan waarin behalve burgers ook ambtena ren de weg kwijtraken. De toeslagenaffaire was de druppel die de emmer deed overlopen VLISSINGEN Twee automobilis ten hebben in de nacht van zater dag op zondag een rijverbod gekre gen, omdat ze onder invloed van drugs of alcohol achter het stuur waren gekropen. Ze werden betrapt tijdens een alcoholcontrole in Vlis- singen. Eén van hen, een 28-jarige man uit Tholen, was ook in het be zit van een mes. De politie controleerde zowel in ALMANAK De 37-jarige Middelburger reist al jaren met enige regelmaat naar Miami om te relaxen en te feesten. Op een rooftopparty, waarbij een dj muziek draait op het dakterras van een hotel, leerde hij Alfred kennen. Sinds dien is de inwoner van Miami een goede kameraad. Samen Vlissingen als in Middelburg waar in totaal 452 bestuurders moesten blazen. De twee overtreders kregen een boete en een rijverbod, de één van vijf en de ander van 24 uur. De Tholenaar had ook een gebruiks- hoeveelheid amfetamine in de auto. Een arts deed een bloedproef bij de man waarvan de uitslag pas later bekend wordt na onderzoek bij het gaan ze naar dancefestivals, van Dubai tot Amsterdam. Onlangs bracht de Amerikaan een be zoek aan de Zeeuwse hoofdstad. En wat bleek? Hij is hé-le-maal weg van typisch Hollandse snacks. In de friettent riep hij: ,,Wat hou ik toch van bitter balls and freaking Dale!" Aemstie Alive op zaterdagavond uitverkocht Brand in boot bedreigde loods KOEWACHT Nieuw thuis voor gedumpte zwijntjes Zes Zeeuwen uit vijf regio's hebben in Middelburg vier kamers ingericht die laten zien hoe divers Zeeland is. Met mogelijk de oudste Zeeuwse kleurenfilm, pesterijtjes tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen en een nieuwe wereld voor de kust. Voor het project Zeeuwse streken en verhalen is de Middelburgse Ga lerie T twee maanden ter beschik king gesteld aan coördinatoren uit Schouwen-Duiveland, Tholen, de Bevelanden, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. De Thoolse kamer is ingericht door schrijver Kees Slager en uitgever Matty Ver kamman, die eerder de dikke pil Tholen publiceerden. Jorien Brug- mans uit Terneuzen en Middelbur- ger Leen van Duivendijk brengen in één kamer twee regio's samen die zich doorgaans graag tegen el kaar afzetten. Aan de hand van het werk van verschillende kunstenaars toont Chris Braat verschillende facetten van het landschap van Schouwen- Duiveland. En de inpoldering van Noord-Be veland heeft Jan Schuurman Hess uit Kats geïnspireerd dat staaltje nog eens te herhalen, maar dan in de vorm van eilanden voor de kust van de Noordzee. Het Zeeuws maritiem MuZEEum in Vlissingen heeft zich aangeslo ten bij de MuseumJeugdUniversi- teit. Dat organiseert kindercolleges in meer dan vijftig Nederlandse musea. Het MuZEEum is vooralsnog het enige museum in Zeeland waar deze kindercolleges kunnen wor den gevolgd. De eerste reeks begint op 2 februari. Dan gaat het over het bewaren van oude spullen, wat een museum doet door collecties te be heren. Archeoloog en conservator Aagje Feldbrugge van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen komt daarover vertellen. Een maand later, op 1 maart, is de beurt aan Ger Rijkers, celbioloog, immunoloog en hoogleraar van University College Roosevelt in Middelburg. Hij gaat het hebben over de eigenlijke betekenis van vloeken en verwensingen. De Middelburgse filosofie- en cultuurhistoricus Joyce Pijnenburg vertelt op 5 april hoe in het verleden wetenschap en religie werden ge bruikt om mensen - via de slavernij - te onderdrukken. De colleges zijn bedoeld voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en zijn steeds op zondag van 11.00 tot 12.00 uur. Info: www.muzeeum.nl Ze hebben allebei hun moeder te ruggezien op oude filmbeelden. Kees Slager kende het fragment al, vanwege een documentaire over dorpen die twintig jaar geleden werd gemaakt, maar Matty Ver kamman zag het afgelopen week voor het eerst. De twee coördinato ren van de Thoolse kamer vroegen gemeentearchivaris Fred van den Kieboom om oude films van het eiland. „Dit is het filmhuis van dit Zeeuwse project", zegt Verkam man. „Een beetje nos talgie." Van den Kieboom kwam ook aan dragen met beelden in kleur, in 1937 gemaakt voor kunstmestfabrikant Ferti- phos. ,,Waarschijnlijk de oudste kleurenfilm van Zeeland", denkt Verkamman. Hij heeft het nage vraagd bij Jan Willem Antheunisse van het programma Trugkieke van Omroep Zeeland, maar honderd procent zekerheid hebben ze niet. De film is vermoedelijk gemaakt door de Thoolse documentai remaker Willem Cor- nelisse, net als de zwart-witfilms die wor den vertoond. ,,Dit moeten we ook op Tholen laten zien", besluit Slager. ,,Mis- schien in de Meestoof, als straks de ver bouwing klaar maandag 13 januari 2020 II NFI. FOTO WIJKAGENT MIDDELBURG Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE De kaartverkoop voor za terdagavond 25 januari van Aemstie Alive in Sportcentrum Wester- schouwen is gestopt. Het evenement waar Tim Ak kermans, Emma Hees ters, 2 Unlimited, de Edwin Evers Band en de Dirty Daddies optreden is sinds gistermiddag volle dig uitverkocht. Afgelo pen vrijdag werd al ge stopt met de voorverkoop via Albert Heijn in Burgh- Haamstede, de Plus in Scharendijke en de Pupe- kop in Zierikzee. Voor de kindermusical Doorn roosje op zaterdagmid dag zijn nog voldoende kaarten beschikbaar. WOLPHAARTSDIJK Naast een loods aan de Zeelandkreekweg in Wol- phaartsdijk is in de nacht van vrijdag op zaterdag een boot uitgebrand. Het vuur ontstond kort voor 01.00 uur. De boot stond op het droge. Het vuur dreigde over te springen naar de naastgelegen loods. Behalve de brand weer van Wolphaartsdijk werd ook die van Goes ingeschakeld. Rond half twee had de brandweer het vuur onder controle. Alles werd erop gericht om de loods te bescher men. Rond een uur of 2 werd het sein brand meester gegeven. De oorzaak van de brand in de boot is onbekend. De dertien hangbuik zwijntjes die woensdag bij de Boskreek in Koe wacht zijn gedumpt, hebben allemaal een nieuw thuis gevonden. Sneller dan verwacht zijn alle dertien varken tjes geadopteerd. Nadat het twee dagen duurde eer de zwijntjes gevan gen konden worden, zijn ze overgebracht naar de opvanglocatie Het Ko ninklijke Bos in Stekene van Jonas Bauwens. Het nieuws van de ge dumpte varkentjes heeft veel mensen geraakt. De telefoon van Bauwens stond niet stil en binnen twee dagen was voor ieder varken een nieuw liefdevol huis gevonden. Voor mij is Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Matty Ver kamman (I) en Kees Slager in de Thoolse kamer. FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16