ia Wm Universiteit onderzoekt hoe frietbakjes zich in rivier verplaatsen 8- m TERNEUZEN Toekomstige bewoner Claudia Oskam knipt het lint door bij de opening van de twee nieuwe groepswoningen voor jonge mensen met dementie in Terneuzen. De Breskense is 41 en dementerend. Zeeland telt naar schatting ruim honderd jonge mensen met dementie. Hun conditie is soms zodanig dat ze niet meer thuis kunnen wonen. Hen tussen de (hoog)bejaarde dementerenden laten wonen, is niet de beste oplossing en daarom realiseerde Zorginstelling SVRZ twee groepswoningen voor jonge mensen met dementie bij verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Echtgenoot Anne-Jan (achter de rolstoel) zegt dat Claudia de verhuizing spannend vindt, hoewel ze al in Ter Schorre woont. Per woning is er plek voor zes mensen. Hoewel hij Claudia thuis moet missen, vindt Anne Jan de groepswoningen, waar hij ook mag logeren, een prachtig initiatief. ,,Zorg die bij haar past. Ik zal geregeld blijven logeren." Claudia grijpt de arm van haar man: ,,Ja!" Wie weet hoe plastic zich door de Schelde naar de Noordzee ver plaatst, weet ook waar en hoe je dat het beste kunt opvissen. Om dat te bepalen heeft de Universiteit Ant werpen onlangs honderden gemar keerde objecten, variërend van col aflessen tot frietbakjes, in de rivier gegooid. Daarvan kan een aantal in middels Zeeland hebben bereikt. Wie een van de fluorescerend gele voorwerpen op de oevers van de Westerschelde vindt, wordt vriendelijk gevraagd dat te registre ren. Dat kan door de QR-code te scannen die erop staat, of door naar de site www.zpr.one te gaan. De bedoeling is de plastic objecten niet weg te gooien, maar terug te leggen. Het lijkt onlogisch, geeft bioloog Bert Teunkens toe. Plastic in de Schelde gooien om de plasticsoep in de Noordzee te verminderen. Toch is dat precies de opzet. ,,Hoe preciezer j e het plastic kunt volgen, hoe preciezer j e weet waar j e afvan- ginstallaties moet plaatsen." Teunkens maakt deel uit van de onderzoeksgroep ecosysteembe- heer van de Universiteit Antwer- pen. Die is al enige tijd bezig met onderzoek naar plasticvervuiling in de Schelde. Er werden opruimac- ties georganiseerd en met fuiken en netten werd plastic opgevist. ,,Toch bleven er nog vragen over." Tot be gin 2022 neemt Teunkens de tijd om die te beantwoorden. Het onderzoek richt zich nu vooral op voorwerpen die niet aan de oppervlakte naar de Noordzee drijven, maar onder water worden meegevoerd, soms zelfs over de bo dem. Een aantal items is voorzien van gps-trackers, maar die werken onder water niet. Akoestische zenders Van het voorjaar gaat Teunkens akoestische zenders gebruiken, een techniek waarmee bijvoorbeeld ook vissen kunnen worden ge volgd. ,,Maar dat is een vrij dure aangelegenheid. Zo'n zender kost 280 euro. Onze budgetten zijn be- Hoe meer mensen deelnemen, hoe meer data we kunnen verzamelen perkt. We hebben veel verschil lende soorten items, waarvan we tot in detail willen weten hoe ze zich gedragen. Wat is de invloed van wind? Wat is de invloed van het getij? Blijven ze op een oever liggen of worden ze weer mee gespoeld? Op termijn komen ze allemaal in de Westerschelde terecht, maar dat kan weken, maanden, of zelfs een paar jaar duren. Daarom vragen we de hulp van het publiek. Hoe meer mensen deelnemen, hoe meer data we kunnen verzamelen." Op 17 december zijn op drie loca ties in Vlaanderen, boven Antwer pen, honderden voorwerpen in de Schelde gegooid. De eerste items kunnen al in Zeeland zijn, denkt Teunkens. ,,We hebben voorwer pen gezien die in een week van Dendermonde naar Antwerpen zijn gedreven. Dat is ongeveer 25 ki lometer. Dus mogelijk zijn er al items in de Westerschelde of zelfs bij de Noordzee." I maandag 13 januari 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Knip, ik ben binnen Plastic spotten in Westerschelde De Universiteit Antwerpen on derzoekt de plasticvervuiling van de Westerschelde. Daarbij is ook de hulp van Zeeuwen wel kom, om een van de 972 felgele voorwerpen te spotten die kort voor kerst in de rivier zijn ge mikt. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Bert Teunkens, bioloog Info: zeroplasticrivers.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15