Geef vaker een compliment ECONOMIE 13 Prijzen in 2019 sneller gestegen dan lonen mantao E-BIKE WATERFIETS AAN HET WERK Hee, jij daar, lekker bezig vandaag! Je hebt het maar weer gedaan: bent vol goede moed begonnen aan je (werk)week, hebt de file, de trein of de regen getrotseerd en bent nu de eerste prestaties van de dag aan het leveren. Dat is niet niks. En denk je nu: wat bazel je, ik heb juist een ontzettende rotdag omdat alles verkeerd gaat - extra props - dat heb je maar mooi doorstaan. Een welgemeend compliment geven, we doen het maar weinig. Dat is niet gek: we hebben onze kostbare aandacht nodig voor de zaken die moeten gebeuren of punten die nog moeten worden afgewerkt. Voor de dingen die al goed gaan of die we vanzelfsprekend zijn gaan vin den, hebben we minder oog. Je kunt pas een compliment geven wanneer je dat wat je prijst eerst opmerkt. Toch is het jammer dat we zo weinig veren in spreek woordelijke achterwerken steken. Vleierij heeft name lijk veel positieve effecten, voor degene die het com pliment ontvangt én voor jou als 'complimenteerder'. Met een pluim ('Ik vond dat je dat plan laatst in de ver gadering heel goed uit legde') geef je sociale er kenning en geef je iemand een goed gevoel over zich zelf en wat hij heeft gedaan. Het zorgt voor meer coöperatie en meer ver trouwen. Je vergroot ermee het geluk bij die gene én bij jezelf. Je trekt de sociale banden aan en stijgt zelf in de achting van de persoon die je complimenteert. En: goed voorbeeld doet vol gen. Ik stel daarom voor dat we, als experiment, ons deze week inspannen om minstens drie complimenten te geven. Meer mag natuurlijk. In de lange en donkere januaridagen kunnen we wel wat extra liefde gebruiken. Prijs daarom goed afgeleverd werk ('wat fijn dat ik er altijd op kan rekenen dat je deze documenten zo se cuur uitwerkt'), positieve inbreng ('heel prettig hoe je altijd interesse toont!') en ander gewenst gedrag ('ik vind je een held omdat je laatst die dienst van me overnam en me zo uit de brand hielp'). Complimenten werken het beste wanneer ze specifiek zijn ('heel goed dat je in dit project het initiatief neemt' in plaats van 'je bent een baas!') en persoonlijk worden overgebracht, in plaats van per mail. In een werkcontext zijn ui tingen van lof over gedrag gepaster dan plui men over uiterlijk. Het allerbelangrijkste: zorg ervoor dat het compliment gemeend is. Terwijl je naar je schoenen kijkt mompelen 'Eh, leuke broek of zo' - doe het dan maar niet. Met een pluim geef je sociale erkenning en geef je iemand een goed gevoel Met 2,6 procent was de prijsstijging in 2019 de hoogste in zeventien jaar tijd, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend. De lonen stegen gemiddeld 2,3 procent. Vooral voeding en energie werden duurder. De hogere prijzen van voeding werden veroorzaakt door een verhoging van het lage btw-ta- rief van 6 naar 9 procent. Gemiddeld geven we zo'n 10 pro cent van ons inkomen uit aan eten en drinken, dus die btw-verhoging hakt erin. Zeker voor lagere inko mens, want die geven een groter deel van hun inkomen uit aan voe ding dan hogere inkomens. Gepen sioneerden werden het hardst ge raakt. De meeste pensioenen wer den het afgelopen jaar helemaal niet verhoogd. Voor dit jaar dreigt opnieuw koopkrachtverlies voor gepensioneerden. Economen schatten de ver wachte inflatie in op zo'n 1,5 tot 1,7 procent. De meeste pensioenen zullen ook dit jaar gelijk blijven, zo dat opnieuw koopkracht wordt in geleverd. Dat de pensioenen niet stijgen, ligt voornamelijk aan het beleid van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente laag te houden. Dat doet de ECB om de in flatie aan te jagen. Dat lijkt gelukt, als je naar de Nederlandse cijfers kijkt. Maar Nederland is een uit zondering, maakt Bert Colijn, eco noom bij ING, duidelijk. ,,De infla tie in de EU liep wel wat op tot 1,3 procent, deels werd dit veroorzaakt doordat hogere lonen leidden tot hogere prijzen. Maar ik verwacht niet dat de lonen dit jaar weer zo Het vermogen van veel ouderen neemt wel toe, via stijging van de huizenprijzen sterk stijgen in de EU.'' Dat bete kent dat de inflatie iets afneemt en dat de ECB de rente laag houdt om de inflatie aan te wakkeren. En lage rente is slecht nieuws voor de pen sioenen. Vermogen Nic Vrieselaar, econoom bij de Ra bobank, wijst op een paar licht puntjes. ,,De armoede onder oude ren is in Nederland erg laag, in ver gelijking met veel andere Europese landen. Veel gepensioneerden heb ben een eigen huis. De lage rente is een van de oorzaken van de stij gende huizenprijzen. Het vermo gen van veel ouderen neemt dus wel toe.'' Dat is een probleem voor jongeren: zij kunnen de hoge hui zenprijzen niet betalen. De huren lopen ook hard op, waardoor ze een steeds groter deel van hun inkomen aan wonen kwijt zijn en geen ver mogen opbouwen. In Nederland zijn de hard stij gende salarissen een oorzaak van de toenemende inflatie. Voor dit jaar wordt gerekend op loonstijgingen van 3 procent en meer. Zo krijgen de leraren en verplegend personeel in ziekenhuizen loonsverhogingen van 4 procent en meer. Loonsver hogingen leiden weer tot duurdere producten en dat betekent een ho gere inflatie. Meer koopkracht In tegenstelling tot vorig jaar is de loonstijging dit jaar wel groter dan de prijsstijging en dat betekent dus meer koopkracht. ,,En werkenden profiteren ook nog van lastenver lichting'', zegt Vrieselaar. Die extra koopkracht zal weer lei den tot meer economische groei en dat is goed nieuws, meent de Rabo- bank-econoom. ,,De werkenden zijn nodig om de kosten van de ver grijzing te betalen. Hoe meer groei, hoe meer mensen werken en hoe makkelijker die kosten zijn op te brengen. Langs die weg profiteren ouderen ook van de lage inflatie.'' Overleg China-VS Mogelijk lagere rente Engeland maandag 13 januari 2020 Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). bank deze maand de rente verlaagt wordt steeds groter. Gertjan Vlieghe (foto) van de Bank of Eng land stemt voor een renteverla ging stemt als er geen tekenen van economi sche vooruit gang zijn. Het belangrijkste rentetarief staat op 0,75 procent. Verhoging btw liet koopkracht dalen Het is officieel: vorig jaar daalde de koopkracht. De prijsstijging in Nederland was hoger dan de loongroei. Gepensioneerden werden het hardst geraakt. Peet Vogels Rotterdam -Nic Vrieselaar, Rabobank WASHINGTON De Verenigde Staten en China gaan voortaan ieder halfjaar overleggen over de economi sche relatie tus sen de landen. De gesprekken worden geleid door de Ameri kaanse minister van Financiën Steven Mnuchin (foto) en de Chi nese vicepre- mier Liu He en gaan onder meer over her vormingen van de economie. LONDEN De kans dat de Britse centrale Wie komende zomer über-hip wil zijn fietst met zijn Manta 5 e-waterfiets over de Amstel. De Nieuw-Zeelandse vinding komt tot 22 kilometer per uur, dankzij de trapondersteuning. Starten kan (deels) onder water. Door te trappen blijft de fietser drijven. Prijskaartje is nog onbekend. foto afp O E o c O O lil GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: complimenten geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13