'Moskou zal in zaak-MH17 geen voorbeeld nemen aan Iran' EUWS 11 'Luchthaven had tijdelijk gesloten moeten worden' DESKUNDIGE Volgens Baksteen (foto) had Iran twee dingen kunnen doen om een ramp te voorko men. Zo was de luchthaven tijdelijk sluiten een optie ge weest. ,,Op het moment dat je die open houdt, geef je het signaal aan piloten dat de si tuatie veilig is.'' Iran had ervoor moeten zorgen dat de coördinatie tus sen de verkeersleiding van de luchthaven en de militairen op orde was. ,,In Israël staan ook vaak raketinstallaties ter verdediging op scherp. Daar hoeft de burgerluchtvaart geen last van te hebben, maar regel dat dan wel goed.'' De ramp zal volgens Bak steen opnieuw tot discussies leiden over in hoeverre lucht vaartmaatschappijen eigen afwegingen kunnen maken over het wel of niet vliegen boven conflictgebieden. Behalve het Oekraïense toestel waren nog negen an dere vliegtuigen vertrokken, die kropen dus door het oog van de naald. Het is opvallend: na de schuldbe vestiging van Teheran trekken ge bruikers van sociale media collec tief de vergelijking met het gedraai van Moskou in de zaak-MHi7. 'Dus nu weten we: de moellahs zijn moediger dan Poetin', reageert een van hen op Twitter. Ook Pavel Kanygin, journalist van de Russische oppositiekrant Novaja Gazeta en nauw betrokken bij de verslaggeving rond MH17, doet een duit in het zakje. 'De Ira- niërs hebben meer ballen dan zij in het Kremlin. Ze erkennen de aanval op de Oekraïense Boeing en realise ren zich, dat het beter is dat meteen te doen, dan na vele jaren van schaamte (misschien hebben ze le ring getrokken van de fout van de kameraden in Moskou)', schrijft Kanygin op Facebook. Nederlandse nabestaanden van de MH17-slachtoffers zeiden giste ren nog 'dat de Russen een voor beeld kunnen nemen aan Iran'. Maar tot een snellere erkenning van de schuld in de zaak-MH17 door Moskou zal het niet leiden, denkt Eliot Higgins van onderzoekscol lectief Bellingcat, dat zich intensief met het onderzoek rond de tragedie bezighoudt. ,,Deels omdat de Russische auto riteiten naar de wereld en de Rus- sische bevolking altijd hebben ont kend dat ze troepen en wapens naar Oost-Oekraïne stuurden'', ver klaart Higgins. ,,Het neerhalen van MH17 was het bewijs dat ze logen in de vreselijkste omstandigheden die je maar kunt bedenken. Daarom kunnen ze het nu nog steeds niet toegeven.'' Higgins heeft weinig hoop dat Moskou nu bijdraait. ,,Ik betwijfel het ten zeerste. Ze liegen er al meer dan vijfjaar over en ik denk niet dat dat snel zal veranderen Maar ik zou De Iraniërs hebben meer ballen dan zij in het Kremlin. Zij erkennen de aanval prettig verrast zijn als dat wel zo was.'' Dat denkt ook Vadim Loekasje- vitsj. De enige Russische lucht vaartexpert die van meet af aan openlijk heeft gezegd dat MH17 waarschijnlijk met een Russische BUK-raket is neergeschoten, heeft lage verwachtingen. ,,Iran moest wel toegeven: er waren satelliet- beelden en er zijn stukken van een raket in het wrak van het Oekraï ense vliegtuig gevonden'', zegt hij. Veranwoordelijkheid Bij Rusland en MH17 ligt dat an ders. Het is een veel belangrijker land binnen de wereldgemeen schap dan Iran en kan zich daarom meer permitteren, stelt Loekasje- vitsj. Belangrijk is volgens hem ook, dat Iran het ongeluk beging op ei gen bodem, terwijl Rusland de BUK die MH17 neerschoot waar- schijnlijk naar buurland Oekraïne heeft gebracht. ,,Dat vergroot de verantwoordelijkheid van Rusland in vergelijking met Iran. Teheran kan nog zeggen: we verdedigden onszelf tegen Amerikaanse aanval len. Moskou zou door MH17 toe te geven ook erkennen betrokken te zijn bij de oorlog in een buurland. Dat maakt het allemaal veel lastiger voor de Russische autoriteiten om de schuld voor MH17 te erkennen.'' Dat de Oekraïense Boeing waar schijnlijk is neergeschoten door een Russische Tor-M1-raket, maakt het voor Moskou nog pijnlijker, erkent Loekasjevitsj. ,,Maar het speelt geen rol in het proces. De verkoper van een pistool is niet verantwoordelijk voor een dodelijk ongeluk daarmee. Wel kun je zeggen dat Rusland wa pens verkoopt aan groeperingen die in het Westen te boek staat als 'ter roristisch'. En wij bewapenen hen." maandag 13 januari 2020 GO Amirali Hajizadeh, commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde, neemt alle verantwoorde lijkheid op zich. In diverse steden leidde zijn be kentenis tot massademonstraties, terwijl een van de kranten de namen van alle slachtoffers op de voorpagina plaatste. foto epa, reuters SS' w e1— «f }\p i»oc jt kSjPh, «j! Met verbazing heeft lucht vaartexpert Benno Bak steen gekeken naar de ver klaring die Iran heeft gege ven voor het neerhalen van vlucht PS752. Raymond Boere De erkenning door Iran, dat het afgelopen woensdag per onge luk een Oekraïens vliegtuig bij Teheran heeft neergeschoten, zal er niet toe leiden dat Rusland de betrokkenheid bij MH17 snel ler zal toegeven. Dat vrezen ex perts. Die crash is namelijk het bewijs van weer andere leugens. Joost Bosman Moskou -Pavel Kanygin, journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11