Negen provincies en 36 gemeenten sluiten 'Schone Lucht Akkoord' Premier Australië wil toch een onderzoek 10 NIEUWS SPANNINGEN IRAN-VS VIER VRAGEN Naarmate het bewijs voor een raketaanval zich opstapelde, kon Iran niet anders dan toegeven dat de Oekraïense Boeing niet neerstortte door een technisch mankement, maar is neergehaald door een Iraanse raket. Een Schone Lucht Akkoord moet nu zorgen dat het tij wordt ge keerd, zodat mensen langer en ge zonder leven. Deze inspannings verplichting, die in 2030 50 pro cent gezondheidswinst dient op te leveren ten opzichte van 2016, tekent minister Van Veldhoven (Milieu en Wonen) vandaag met 36 gemeenten en 9 provincies. De noodzaak is hoog: gemid deld leven Nederlanders door bronnen van luchtverontreini ging, denk bijvoorbeeld aan fijn- stof en stikstofdioxide, negen maanden korter. Jaarlijks overlij den in ons land ongeveer 11.000 mensen vroegtijdig als gevolg van blootstelling aan giftige stoffen die ze inademen. Minister Stientje van Veldho ven: ,,Als één op de vijf kinderen met astma dat heeft gekregen door luchtverontreiniging, heb ben we nog heel wat te winnen. We kunnen dat niet alleen. Samen met gemeenten, provincies en alle sectoren gaan we zorgen voor die schonere lucht.'' Op allerlei gebieden - variërend van verkeer, industrie, landbouw, scheepvaart tot huishoudens zelf - worden maatregelen genomen. Die vallen deels ook samen met bestaande afspraken, zoals die bij voorbeeld gemaakt zijn in het kli maatakkoord. Maar er ligt ook een aantal nieuwe maatregelen. Zo komt er extra geld en kennis om de mi lieuregels te handhaven. Een con creet voorbeeld is de roetfiltertest, die in de APK wordt opgenomen SYDNEY De Australische pre mier Scott Morrison gaat toch een onderzoek instellen naar de af handeling van het bosbrand drama door zijn regering. Morrison kreeg de laatste maanden fikse kritiek te verdu ren, omdat hij in de ogen van veel Australiërs een onvoldoende scoort voor zijn aanpak van de bosbranden. Ook zou de regering te weinig doen om klimaatveran dering tegen te gaan. De premier wil dat een onder zoekscommissie de aanpak van zijn regering tegen het licht houdt. Volgens Morrison is daar 'overduidelijk behoefte aan', zei hij zaterdag in het interview met televisiezender ABC. Hij wil ook voor dieselauto's. Met een deel tjesteller wordt straks standaard gecontroleerd of de roetfilter echt werkt. Ook is het de bedoeling dat mobiele bouwmachines, zoals aggregaten, schoner worden. Deze machines zijn verant woordelijk voor zo'n 10 procent van de gezondheidsschade door vieze lucht. Daarnaast stopt de subsidie op pelletkachels: een schadelijke bron van fijnstof in de straat. Verder wordt onderzocht hoe een nieuwbouwwijk in de toekomst houtstookvrij zou kun nen worden aangelegd. En er komt een onderzoek naar het aan scherpen van emissie-eisen aan kleinere biomassa-installaties. Minister Van Veldhoven trekt 50 miljoen euro uit voor het Schone Lucht Akkoord. Ook pro vincies en gemeenten komen met ambitieuze plannen die in totaal tientallen miljoenen aan investe ringen opleveren. Vrijdag verkondigde Iran nog 'met zekerheid' dat de crash niet door een raket was veroorzaakt. Die suggestie strooide alleen maar 'zout in de wonde' van de families van de slachtoffers, klaagde een woordvoerder van het Iraanse ka binet. Een technisch probleem zou de oorzaak zijn. Zaterdagmor gen sloeg Iran echter om als een blad aan de boom. In een op tv uit gezonden persverklaring nam de commandant van de Iraanse Revo lutionaire Garde, Amirali Hajiza- deh, alle verantwoordelijkheid op zich. Hij gaf toe dat de Oekraïense Boeing woensdagochtend is neer geschoten met een korteafstands- raket. Het vliegtuig was aangezien voor een vijandelijke kruisraket. Degene die de raket afvuurde, deed dat volgens Hajizadeh op ei gen houtje omdat de communica tielijnen werden gestoord. Hij had nog geen tien seconden om de be slissing te nemen en nam, tegen de achtergrond van een dreigende oorlog met de Amerikanen, de verkeerde. ,,Ik wou dat ik dood was'', besloot Hajizadeh, die het drama direct aan de autoriteiten zegt te hebben gemeld. Die onder namen geen actie: het luchtruim bleef open. De dagen erna stapelden de aan wijzingen voor een raketaanslag zich echter op. Amerikaanse me dia baseerden zich op bronnen in het Pentagon en publiceerden een video waarop tegen de nachtelijke hemel boven Teheran een raket wordt afgeschoten, gevolgd door een explosie. Onderzoekscollec tief Bellingcat, dat veel bewijs ver zamelde rond de MHi7-ramp, con cludeerde dat de video echt was. Donderdag meldde de Cana dese premier Justin Trudeau over 'bewijs uit veel bronnen, inclusief die van onze bondgenoten en ei gen inlichtingendiensten' te be schikken dat vlucht PS752, al dan niet per ongeluk, was neergescho ten. Blijven ontkennen zou Iran een nog grotere pariastatus heb ben opgeleverd. Met de hoogopge- lopen spanningen in de regio en de groeiende onvrede onder de ei gen bevolking over de economi sche crisis kan Iran het zich niet veroorloven zich nog verder te vervreemden van westerse lan den. Vooral niet van Canada. Want terwijl de Amerikaanse president Trump het kernakkoord met Iran opzegde, de sancties aanscherpte en op voet van oorlog met Iran be landde, probeerde de Canadese premier Trudeau de diplomatieke banden met Iran afgelopen tijd juist aan te halen. Met 57 Canadese slachtoffers aan boord van het ge crashte toestel van Ukraine Inter national Airlines is Canada voor Iran nu bovendien een cruciale partij. Zaterdag belde de Iraanse president Rouhani daarom met Trudeau. In totaal waren 138 van de 176 pas sagiers onderweg naar Canada. Zij zouden in Kiev een overstap heb ben op een vlucht naar Toronto; een populaire route sinds de Ame rikaanse sancties reizen tussen Iran en Noord-Amerika knap las tig hebben gemaakt. Sommige slachtoffers hadden een dubbele Iraans-Canadese nationaliteit. In Canada wonen relatief veel immi granten uit Iran, zo'n 210.000. Daarnaast is het land een popu laire bestemming voor Iraanse studenten en onderzoekers. Een deel van hen had de kerstvakantie thuis doorgebracht en was met de noodlottige vlucht onderweg te rug naar Canada. De Canadese premier Justin Trudeau woonde gisteren een herdenkingsdienst bij in een basketbalstadion in de Een menselijke fout veroorzaakt door Amerikaans avonturisme heeft tot een ramp geleid stad Edmonton, waar dertien van de slachtoffers woonden. Irans geestelijk leider Ayatollah Khamenei en president Rouhani hebben de verantwoordelijkheid van Iran erkend, maar wijten het ongeluk deels aan de Amerikaanse dreiging na de aanslag op generaal Soleimani. 'Een menselijke fout in tijden van crisis veroorzaakt door Amerikaans avonturisme heeft tot een ramp geleid', twitterde de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Javad Zarif. Verschillende Iraanse kranten uitten zich kritisch. Op de voorpa gina van Etemad eiste de hoofdre dactie dit weekend excuses en ontslag van de verantwoordelij ken. 'Schaamte', kopte de krant Hamshahri. Een ander dagblad plaatste een eerbetoon aan de slachtoffers door al hun namen te verzamelen in de vorm van de staart van een vliegtuig. 'Onver geeflijk', luidde de bijbehorende kop. In Teheran en verschillende andere steden gingen gisteren weer boze Iraniërs de straat op. Zaterdag liep een herdenking voor de slachtoffers van de crash uit op demonstraties waarbij de politie traangas gebruikte. Daarbij werd ook de Britse ambassadeur Rob Macaire gearresteerd. Die zei dat hij niets met de demo te ma ken had en bij de wake voor de Britse slachtoffers was geweest. Zeker niet. Veel vragen blijven open. Hoe heeft het ongeluk pre cies kunnen gebeuren? Wie draait ervoor op? Krijgen de families van de slachtoffers gerechtigheid? Oe kraïne heeft al aangekondigd hen een schadevergoeding te betalen, Iran niet. De Iraanse autoriteiten hebben Oekraïense en Canadese onderzoekers inmiddels wel toe gang gegeven tot de plek des on- heils, waar vlak na de ramp op merkelijk genoeg al bulldozers aan het werk waren. De binnenlandse onlusten maken de internationale druk om mee te werken aan een gedegen onderzoek extra groot. gaan kijken hoe de Australische uitstoot van broeikasgassen ver minderd kan worden op een ma nier die in lijn is met de 'bredere economische en sociale belangen' van zijn land. De brandweer in Australië heeft dit weekend voortgang ge boekt met de bestrijding van de branden, die sinds oktober aan zeker 28 mensen het leven heb ben gekost en een gebied groter dan de Benelux hebben verwoest. De temperatuur is gedaald en de wind gezakt. Voor komende week zijn relatief gunstige weersom standigheden voorspeld. Morrison sprak ook over de noodzaak voor 'historische veran deringen'. maandag 13 januari 2020 GO Iran wijt ramp met Oekraïens toestel deels aan dreiging van VS Luchtverontreiniging is een van de belangrijkste bedreigin gen voor de gezondheid van de mensheid, net zo schadelijk als overgewicht. Jaarlijks overlij den duizenden mensen voortij dig door ongezonde lucht die verkeer, industrie, landbouw, scheepvaart en huishoudens zelf veroorzaken. Edwin van der Aa Den Haag Jaarlijks overlijden in ons land ongeveer 11.000 mensen vroeg tijdig als gevolg van blootstelling aan giftige stoffen die ze inade men. Annemieke van Dongen Rotterdam/Teheran 1 Waarom was de leugen niet meer vol te houden? 2 Waarom waren er eigenlijk zoveel Canadezen aan boord? - Javad Zarif, Iraanse minister van Buitenlandse Zaken 3 Hoe is in Iran op de bekente nis gereageerd? 4 Is de kous af met de beken tenis van Iran? Minister Stientje van Veldho ven (Milieu en Wonen). foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10