'Ik verlangde naar regelmaat, een rustig thuis, kaarsje aan, met een kopje thee op de bank' In Colombia veroverde ze de harten van het salsaminnende publiek met haar virtuoze trompetspel. Tel daar haar opval lende lange en blonde verschijning bij op en een ster was geboren: latin-artiest Maite Hontelé. Als 29-jarige vertrok ze vanuit Ne derland naar Colombia om haar debuut-ep te promoten en negen jaar later woonde ze er nog. Ze verzamelde er de beste muzikan ten om zich heen, speelde met salsalegende Oscar D'León, verkocht de grootste zalen uit, sleepte twee Latin Grammy-nominaties in de wacht en deed tour na tour. Ook werd ze er verliefd, op pianist en producer Juan- cho Valencia, met wie ze samenwerkte en zich settelde in Medellm. In die stad was Hontelé niet minder dan een beroemdheid - op straat werd ze omringd door fans die met haar op de foto wilden. Hoewel haar faam ter plekke alleen maar groter werd, is Hontelé nu terug in Neder land. Niet alleen nam ze afscheid van Juan- cho, haar band en haar leven in Colombia, ze zette ook een punt achter haar carrière als salsamuzikant. De trompet die haar zo veel had gegeven, maar ook veel van haar had gevraagd, hing ze aan de wilgen. Een zware beslissing, vertelt ze in haar nieuwe woonplaats Den Haag, maar ze kon niet anders. ,,Trompetspelen is topsport. Ik heb het meer dan twintig jaar gedaan en toen was het op. Lichamelijk leed ik eronder, ik had hartkloppingen en last van chronische hyperventilatie. Uit alles bleek dat het te veel was, dat ik iets tegen mijn zin stond te doen. Mijn inspiratie, het innerlijke vuur; ze waren verdwenen.'' Ze heeft 'onwijs mooie dingen' bereikt in Colombia, zegt ze. Ze kon zich er ontwik kelen, kreeg volop kansen en waardering. ,,Optreden op nationale tv, uitgeroepen worden tot artiest van het jaar, een uitno diging om te spelen op een gala in Cuba - steeds waren er nieuwe adrenalineshots. Maar wat het voor mijn gezondheid bete kende, daar stond ik niet bij stil.'' Rust inbouwen zat niet in haar systeem. Muziek maken, trompetspelen - dat was haar leven. ,,Ik zag het niet eens echt als werk. Ik heb ook nooit nagedacht over de uren die ik maakte, en wat ik daar dan ei genlijk mee verdiende. Ik ging gewoon door tot ik het niet meer kon.'' ,,Ik liep al een tijdje in rondjes, achter mijn eigen staart aan. Wéér een tour in Mexico, oké, dan gaan we nu naar Peru, ook leuk. Maar het echte plezier was er toen al af. Eind 2017 stond ik in Venezuela met een geweldige band voor een zaal vol enthousi aste mensen, en ik voelde me alleen maar doodongelukkig. Zo moe, zo ongeïnspi reerd. Ik dacht: hoe maak ik dit optreden af? Waar haal ik de energie vandaan? Dat nie mand het aan me zag, maakte me heel een zaam. Het was inmiddels ook al een tijdje uit met Juancho en kort daarna ben ik naar Nederland gegaan. Daar heb ik vier maan den hyperventilerend op de bank gezeten.'' Wat was het moment waarop je dat besefte? Je had te lang op hoog niveau gespeeld? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98