Voorlichting EGBERT JAN Onderweg in de auto naar Ikea snijdt dochter Fenna een lastige kwestie aan. ik 530 euro per jaar als aanvulling.'' Mieke: ,,We hebben wat geld overge houden aan de verkoop van ons huis.'' Nico: „Ongeveer een ton.'' Mieke: ,,De huizenprijzen zijn hier veel lager. Het huis met tweeënhalve hectare grond kostte nog geen 40.000 euro.'' Nico: ,,We proberen te verbouwen wat we aan eten nodig hebben. Ik heb een kas neergezet van 24 vierkante meter. En we hebben kippen, geiten en scha pen.'' Mieke: ,,We hebben ook varkens gehad.'' Nico: ,,Die zijn geslacht. En we hebben bijen. De honing proberen we te rui len.'' Mieke: ,,Zo ruilden we tien kilo honing tegen twintig kilo elandvlees, we ken nen mensen die jagen. We hebben drie vriezers staan. Om te besparen op stroom willen we een afgedankte vrie zer buiten neerzetten, in de winter doen we daar dan het vlees in.'' Nico: „Komende zomer ga ik veertien zonnepanelen op het dak leggen.'' Mieke: ,,We stoken op hout en hebben een houtfornuis.'' Nico: ,,Twee jaar hoefden we geen vast recht te betalen voor stroom ter com pensatie, omdat de stroom soms uren uitviel.'' Mieke: ,,De komende tijd betalen we 200 euro per maand aan energie.'' Nico: ,,Voor de cv kopen we drie pallets met korrels voor 600 euro.'' Mieke: ,,We rijden eens in de tien dagen een half uur naar de stad voor boodschappen en om afval weg te bren gen. Dan geven we 100 euro uit. Kleding koopt Nico nooit, ik soms, tweede hands. Alleen thermokleding is hier belangrijk, en een jas en schoenen.'' Nico: ,,Een auto moet je hier ook heb ben. In Nederland hadden we er twee, die hebben we ingeruild voor een Suzuki met vierwielaandrijving.'' Mieke: „Wegenbelasting is hier goed koop.'' Nico: ,,Nog geen 200 euro per jaar. Aan gemeentelijke belastingen betalen we zo'n 100 euro per jaar.'' Mieke: ,,De benzine is hier net zo duur als in Nederland. Maar we gebruiken de auto zo weinig mogelijk." Toen dochter Fenna 10 was, deelde ze mee dat ze van plan was vijf kinderen te krijgen. Ze wist de namen al, de oudste heette Max. Sindsdien zijn er zeventien jaren verstreken en hoewel er aardig wat kandidaten voor het vaderschap voorbij zijn gekomen, is Max bij mijn weten nog ongeconcipieerd. Vandaag ga ik met haar naar de Ikea in Zwolle: alleen daar, op een uur rijden, is de kledingkast van haar dromen op voorraad. Ik leen me ervoor want de beste gesprek ken met je kinderen heb je in de auto. Vredig keuvelend zoeven we over de A28. „Waarom hebben jij en mama mij nooit seksuele voorlichting gegeven?'' Dat klinkt wat minder vredig. ,,Geen verwijt hoor.'' Toch moet ik even bijkomen. ,,Zo'n niet aangesneden onder werp'', vervolgt ze. ,,Je gaat onwe tend op je eerste ervaringen af, dan heb je een valse start als je niet, of verkeerd of incompleet bent voorgelicht.'' Zelf was ik als vroegpuber als de dood dat op een avond mijn tactloze en onhandige vader naar mijn kamer zou ko men: 'Eh, eh, ik moet je wat vertellen Goddank kwam dat er niet van. Bij mijn eerste ervaring met een vriendin was ik geschokt toen ze blijk gaf van seksuele be langstelling. Ik ging ervan uit dat die afwijking aan mannen was voorbehouden. ,,Ik wilde mijn kinderen dat niet aandoen'', stamel ik. ,,En jullie wisten alles al door internet en zo. School. Vrienden.'' ,,Wat weet je nou écht via internet, vriendinnen, films? Onbetrouwbare bronnen. Maar zo heb ik mijn voorlichting bij elkaar gesprokkeld.'' Stiekem ben ik een tikje ver ontwaardigd: mijn ex-vrouw en ik hebben het al zoveel beter gedaan dan onze eigen ouders. Aandacht gegeven, complimen ten, respect, duidelijkheid. ,,Ik had niet het gevoel dat ik bij jullie met dit thema terechtkon'', zegt ze. Niet defensief worden. Kinde ren hebben altijd gelijk. ,,Waarom niet?'' ,,Jij maakte overal een grap van.'' Zit wat in. ,,En mama was dan weer té serieus.'' Helemaal naar de zin van de kinderen zal geen opvoeding ooit worden. Maar voor Max heb ik goede hoop. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95