Dokteren INHOUD VERBETERINGEN VOORWOORD Hoe ga je verder als je graag een kind wilt, maar dat niet krijgt? Verdwijnt een vertrouwd straatbeeld? Bij ons op kantoor loopt een zwangere col lega rond. Zo'n buik met baby blijft een wonder, en bij haar was het zo mogelijk nóg wonderlijker omdat er een trits vruchtbaarheidsbehandelin gen aan vooraf was gegaan. Daar maakte ze geen geheim van, al denk ik niet dat wij alle hoop en vrees hebben gezien die schuilgingen achter de ziekenhuisafspraken. Een paar maanden geleden werd de tweeling van mijn nichtje geboren. Ook al zo'n mirakel, want ook zij heeft jarenlang moeten dokteren voordat het zover was. Ooit zag ik een glimp van haar grote verdriet over dat niet ingeloste verlan gen. 'Het komt linksom of rechtsom wel goed', zei ik tegen haar. Ik heb me nog tijden afgevraagd of dat niet ongevoelig van me was. Ik zei het omdat ik een jaar of twintig geleden vriendinnen had die heel graag kinderen wilden en bij wie dat ook niet wilde vlotten. Er was spanning over ivf-pogingen, verdriet over mis kramen, onzekerheid over de toekomst. Toch kwam het op de een of andere manier goed. De een kreeg een kind met een eicel van een vrien din, de ander adopteerde een zoon en een doch ter uit Afrika, een derde legde zich neer bij haar lot en werd na een periode met veel tranen gelukkig zonder kroost. Na al die jaren is de scherpte van het hartzeer af, de gapende wond veranderde in een litteken. In dit magazine vertelt Geertje Claessen open hartig over de levenslessen die zij opdeed tijdens haar ivf-traject. Het is nog niet zo lang geleden dat ze na een eindeloze reeks behandelingen besloot uit de medische mallemolen te stappen. Omdat genoeg genoeg is. Haar verdriet is nog vers, de pijn ligt nog aan de oppervlakte, en toch heeft ze kans gezien vrede te sluiten met 'lege handen en een lege buik', zoals ze het zelf noemt. Haar niet temin op timistische verhaal leest u even verderop. 16 Verkeerde foto In Het Jaar in Lijst jes stond onder het kopje Volksverlak kerij de AH Rode biet Geitenkaas. Daar hebben wij de verkeerde foto bij gezet, namelijk die van de Bettine Gei tenkaasspread. Met die spread is helemaal niets mis, die is van echte geitenmelk. GEITENKAAS Soefi In BV De Liefde van 21-12 staat dat de geïnterviewde de mystieke tak van de islam aanhangt. Dat klopt niet; het moet het Univer seel Soefisme zijn. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Maite Hontelé 15 Fijn spul 16 In-vitrofertilisatie 21 Monica 22 BV De Liefde 23 Oud papier 27 Noten kraken 28 50-plus en op zoek naar een man 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Theo Audenaerd, Monica Beek, Shody Careman, Geertje Claessen, Merlijn Doomernik, Suzanne Eijgenraam, Anton Funseth, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Diet Groothuis, Joost Hoving, Pieter Hulst, Annemarie Kleywegt, Maaike Lange, Rianne van der Molen, Marco Okhuizen, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Egbert Jan Riethof, Magda Rinkema, Peter Sierksma, Studio Ski, Pam van der Veen, Studio Vonq, Edwin Winkels Reageren? magazine@dpgmedia.nl nFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Merlijn Doomernik. Anniek van den Brand ZATERDAG 11 JANUARI 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91