De laminaatvlo verhuist mee Van onderen Pols-thermostaat DeEmbrWave laatje gevoels temperatuur stijgen, óf dalen Klusvrouw Hieke Grootendorst is 11 Bijkomend pluspunt is dat de koudevoetenfactor naar beneden gaat; als er iets bepa lend is voor de huiselijke warmtebeleving, is dat het wel. Ben je niet al te onhandig of claustrofobisch, dan kun je in principe zelf aan de slag, hoewel met het oog op vocht- problemen en ventilatie het inschakelen van een specialist raadzaam kan zijn. De moge lijke isolatiemethodes zijn legio: van purschuim tot wol dekens, van chips en schelpen tot plastic bolletjes en ther- moskussens. Van die laatste is Tonzon een duurzame kruip ruimtevinding van Twentse bodem. Die bestaat al sinds de jaren 80 maar maakt nu een flinke opmars. Met Tonzon wordt de kruipruimte als het ware een grote thermoskan, met plastic folie op de grond en aluminium luchtkussens aan het 'plafond'. Het zorgt ervoor dat de warmte niet weglekt aan de onderkant van de woning. De vloer wordt sneller warm en koelt minder snel af. Daardoor daalt de gas- rekening en stijgt het comfort. Doe-het-zelvers zijn 15 euro per vierkante meter kwijt. Neem je liever een vakman in de arm, dan is de richtprijs bij 25 vierkante meter 1270 euro. Als je er goed over nadenkt, is de manier waarop we onszelf verwarmen enorm ineffectief. Om het aangenaam te krijgen, moeten we eerst de hele huis kamer of het kantoor verwar men. Zou dat niet wat gerich ter kunnen? Drie studenten van het Amerikaanse technologie instituut MIT bedachten een elegante oplossing: de Embr Wave. Dat is zeg maar een privéthermostaat in de vorm van een ietwat lomp horloge. Alleen heeft-ie geen wijzer plaat en draag je hem onder steboven, aan de binnenkant van de pols. Je bedient hem via een lichtstrip op de voorplaat of een bijbehorende app. Natuurlijk regel je er niet je lichaamstemperatuur mee, die blijft gewoon rond de 37 gra den Celsius. De Embr Wave prikkelt wel de huid, waardoor hij je gevoelstemperatuur een paar graden kan laten stijgen. Het is een vergelijkbare sensa tie als het vasthouden van een kop warme chocomel. Maar dan kun je geen mailtje tikken. Het slimme van de Embr Wave (269 euro) is dat hij de warmteprikkels in een golf patroon aanbiedt. Daardoor raak je niet direct gewend aan de 'nieuwe' temperatuur': de effectieve duur wordt zo ver lengd en de batterij tegelijker tijd gespaard. Bij normaal gebruik moet hij zo om de twee dagen worden opgela den. De gevoelstemperatuur kan tot maximaal 16 graden worden opgekrikt, maar dat ging onze pijngrens ruim te boven. Hoewel de Embr Wave voelbaar werkt, is het niet di rect aanleiding alle radiatoren van de muur te schroeven. Het is eerder voor 'net dat ene tik- kie extra'. Het kan thuis en op kantoor verhitte discussies voorkomen tussen koukleu men en heethoofden. De Embr Wave werkt overi gens ook omgekeerd, dus als een soort privé-airco. Het verkoelende effect is nog over tuigender. Wellicht ideaal bij opvliegers. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: laminaat meenemen. Plakplinten weg Loshalen Sorteren Toch mee Leggen KOKEN GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 koukleum Verschillende slimme gadgets kunnen voor extra warmte in huis zorgen. iMirrv^DADi-iir^ tui ici imdcd 4 Je stookt niet voor buiten, maar met een slecht geïso leerd huis doe je dat wel. De wijsheid dat warmte naar boven stijgt, maakt dat veel mensen met goede isolatie voornemens als eerste aan het dak denken. Logisch, maar het kan zinnig zijn om juist de diepte in te gaan. In de kruipruimte is namelijk vrij snel een aanmer kelijke winst te boeken, omdat het isoleren daarvan een rela tief goedkope operatie is. In maart verhuist mijn zus. Natuurlijk betrekt ze mij daar nauw bij. In haar huidige appartement hebben we een laminaatvloer gelegd die nog als nieuw is. Mijn zus sprak hardop de hoop uit dat de nieuwe huur ders deze vloer wilden overne men, anders zou dat zonde zijn. Met grote ogen keek ik haar aan en zei: ,,Je kunt de vloer ook meeverhuizen.'' Verbaasd antwoordde ze: ,,Kan dat dan?'' Op zulke momenten voel ik het enthousiasme direct opborrelen: „Jazeker! De vloer in mijn huis heb ik ook mee verhuisd uit mijn oude woning, weet je nog?'' Zus: ,,O ja!" Ga jij ook verhuizen en wil je jouw vloer meenemen? Check dan wel even, als je groter gaat wonen, of je stukken voor die zelfde vloer nog bij kunt kopen. Verwijder eerst eventuele plakplintjes. Ik weet het, dit is een rotwerkje, maar verwijder óók de lijmresten. Hoe? Door voorzichtig met een klein plamuur- mesje de lijm af te steken. De restanten kun je weghalen met azijn of soda. Plak plintjes zijn ongeschikt voor hergebruik, dus kopen we nieuwe. Dan halen we met beleid de planken los. Zorg dat de fijne randjes intact blijven, zodat je ze in jouw nieuwe woning weer kunt vastklikken. Klik eerst de plank in de lengte los. Dan de kopse kanten. Maak echt flinke hoeken, zodat ze losklikken en niet afbreken Gelijk sorteren is belangrijk. Maak drie stapels. Een stapel beginstukken, hele planken en eindstukken. Sorteer de begin- en eindstukken vervolgens ook op lengte. Bundel de stapeltjes met bijvoorbeeld schilderstape. Dat geeft geen lijmresten. Maak ze niet te zwaar, het moet wel leuk bliiven. Mocht je per ongeluk een plank verpes ten, neem hem dan toch mee. Je kunt er een stukje afzagen en hem dan als begin- of eindstuk gebruiken. Vervoer jouw bundeltjes laminaat voorzichtig, zodat je de randen niet kapot stoot. Tot zover gelukt? Dan kunnen we weer gaan leggen. Leg de stapeltjes begin- en eindstukken aan de juiste kant. Kies eerst een begin stuk. Dan de hele planken. Je eindigt de rij met een eindstuk, waarvan je waar schijnlijk iets moet afzagen. Ik wens je veel plezier met je nieuwe oude vloer! II I I ICTDATIPC T IITCIZIZ Q| I IIO aptpn De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank New Scientist en Tweakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83