Vijf noviteiten die je woning warm houden Bt Natuurlijk kun je een trui aantrekken of de thermostaat een graadje hoger zetten maar er zijn ook nieuwe manieren en slimme gadgets waar we warm van worden. Een overzicht. Slimme thermostaat Plafondverwarming Snelle warmtewinner: folie 10 Het klassieke 'gouden rondje' dat decennialang als thermo staat in de Nederlandse huis kamers hing, maakt plaats voor digitale displays en strak design. Dankzij pionier Nest werd die saaie thermostaat opeens een fraai statussymbool. In zijn voetspoor volgen de Toons, Anna's en Tado's van deze wereld, en nog vele andere. Grootste pluspunten van zo'n slimme thermostaat zijn de bediening per app en het zelflerend vermogen. Zo is het huis al op temperatuur zodra je de drempel over of het bed uit stapt, of gaat de thermostaat automatisch naar beneden als er niemand is. Het topmodel is de Nest (vanaf 200 euro), die via algo ritmes ook de weersvoorspel ling en ligging van het huis meeneemt in het bepalen van het moment waarop de cv- ketel een seintje moet krijgen. Bovendien 'weet' deze Nest dankzij de aanwezigheidssen sor of via de gps van de smart- phone of je uit of thuis bent. De wetenschap dat Google - het bedrijf dat Nest kocht - dan nog meer van je weet, bezorgt sommigen van ons wellicht rillingen. In dat geval ben je misschien beter af met de Tado (vanaf 170 euro), een slimme thermostaat die vaak als beste uit de testen komt. Wil je bijvoorbeeld losse tem peratuurregeling per kamer, dan kan de Tado dat voor je verzorgen. Bovendien is hij eenvoudig zelf te installeren. Bij de duurdere Nest is dat niet echt het geval. De instal latie daarvan kun je beter aan een gespecialiseerde monteur overlaten. Deze platen zijn verkrijgbaar in diverse vormen en maten. Ze verwarmen niet de lucht in de ruimte, maar je lichaam. Iedereen die wel eens op een verwarmd terras zit of in een lentezonnetje liep, kent dat gevoel. De ruimte om je heen mag dan koel zijn, zelf ben je prima op temperatuur. In de thuissituatie vraagt dat wel enige gewenning. Zodra je uit de hot zone loopt, merk je dat namelijk direct. Dat maakt dit type verwarming ideaal voor bijverwarming op een plek waar je vaak zit, bijvoor beeld op de bank of aan de eet tafel. Een infraroodpaneel heeft geen bewegende onder delen en is zuinig in gebruik. Bovendien zijn het geen aandachtstrekkers. Ze vallen veel minder op dan een radia tor en je kunt er gewoon een kleurtje of structuur overheen sauzen, bevestigd aan het plafond of de muur. Voor de badkamer heb je ze zelfs als spiegel. De prijzen variëren afhankelijk van het wattage en grootte, maar liggen gemid deld tussen de 150 en 300 euro. Naast de oude vertrouwde tochtstrip en de radiatorfolie (kleine ingreep, maar hangt-ie er al?) kun je ook de ruiten aanpakken. Wie nog geen warmte-isolerende ruiten (van HR tot HR+++) heeft, zou kozijnfolie kunnen overwegen, niet te verwarren met raam- folie. Zoals de naam al verraadt, plak je deze folie op het kozijn. Met een föhn trek je vervolgens het plastic mooi strak. Het is simpel zelf te doen en met 2,50 euro per vierkante meter heb je de kosten er snel uit. Bij nor- maal gebruik gaat kozijnfolie een paar winters mee, de aan wezigheid van kinderen en huisdieren kan de levensduur danig bekorten. Raamfolie is een laagje dat echt op het glas zelf wordt aan gebracht. Maar dat is werk voor een vakman en maakt het prak tisch net zo duur is als een nieuwe HR-ruit: 150 euro per vierkante meter. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 GO Onmisbaar voor iedere ANTON DAMEN 1 De verwarming met enig beleid aanzetten, vergt geen hogere wiskunde. Maar wil je het huis slim verwarmen, dan komt daar steeds vaker kunstmatige intelligentie aan te pas. Learning Thermostat V3 2 Elektrisch (bij)verwarmen is niks nieuws, gelukkig heb ben de stroomslurpende straalkacheltjes er een effi ciëntere concurrent bij: de infraroodpanelen. 3 Veel maatregelen om warmte vast te houden, vergen nogal een investering. Wie de terug- verdientijd het liefst niet in jaren ziet, heeft gelukkig nog voldoende opties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 82