opnieuw te gebruiken Wat zegt de wetenschap Ga dansen als het 'riedeltje' van psycholoog niet werkt Eureka! Niet langer eten op routine 23 niet bang te zijn dat we ijzer komen1 'Angstklachten nemen af bij mensen die op danstherapie gaan' ■*1 wAMM'd VWJ mm/ M j? Q') /Mm/ 'M 'een deel van de oplossing zijn in het grote milieuvraagstuk'. Auto's zullen voorlopig niet op ijzerpoeder rijden. „Drie andere sectoren zijn al wel heel interes sant. We werken met de mari tieme sector aan de ontwikkeling van duurzame schepen, aange dreven via de verbranding van ijzerpoeder", zegt De Goey. „En wat te denken van industrie die om hoge temperaturen vraagt (voor chemische processen van rond de 1000 graden) en kolen centrales. Die kun je stoken met ijzerpoeder. Daar kijken we met Uniper naar." Deen: „Als je grote Nederlandse kolencentrales sluit, is dat een enorme kapitaalver nietiging. Als je die kunt ombou wen zonder C02-uitstoot, met alleen roest als restproduct, dan wordt het aantrekkelijk voor energiebedrijven." Ijzererts is er op aarde in over vloed. Maar geldt dat ook voor ijzerpoeder? De Goey: ,,Nee. Er zijn nu zo'n tien leveranciers we reldwijd. Met het huidige aanbod zou je nu tien kolencentrales kunnen ombouwen en van ijzer poeder voorzien. Maar als de markt erom vraagt, is er snel meer aanbod.'' Deen: ,,Het grote voordeel is dat je dat poeder één keer maakt. Je kunt het constant hergebruiken. IJzer blijft ijzer.'' Bij een depressie is het advies vaak: praten met een psycholoog, heel veel praten. Maar dat is lang niet altijd de beste manier om van een depressie af te komen, volgens hoogleraar vaktherapie Susan van Hooren (Open Universiteit). ,,Een deel van de mensen heeft veel meer baat bij bewegen." Het gaat volgens haar vooral om doen in plaats van praten. ,,Dat kan met bewegen, maar ook door het ma ken van muziek, schilderen of boetseren." ,,We weten natuurlijk al lang dat bewegen en muziek goed voor ons zijn", zegt van Hooren. Maar het inzicht dat dit kan worden toege past in therapie is volgens haar vrij nieuw. Het principe is heel simpel: emoties beïnvloeden onze bewe gingen en op hun beurt beïnvloe den onze bewegingen ook weer onze emoties. Denk aan een spor ter die gewonnen heeft en zijn ar men in de lucht gooit of een sprongetje maakt. Of aan iemand die depressief is en dit ook uit drukt in zware en trage bewegin gen. ,,De feedback die je brein krijgt van je lichaam bepaalt hoe jij je voelt." Vaktherapie, waarbij er gebruik wordt gemaakt van lichamelijke beweging, is een uitkomst voor patiënten die er niet goed in zijn om hun gevoelens uit te spreken of verbaal niet sterk zijn door bij voorbeeld dementie of verstande lijke beperkingen. ,,Maar ook voor patiënten voor wie therapie een riedeltje is geworden, waarbij ze elke keer hetzelfde verhaaltje op- „Gezondheid is meer dan wat er in je lijf gebeurt. Het gaat over de maat schappij, hoe we zorg or ganiseren, hoe we om gaan met de planeet. Elk individu heeft invloed op zijn gezondheid. Wat eet je wel en niet. Drink je al cohol, rook je wel of niet en beweeg je voldoende. Voeding staat centraal in mijn onderzoek. In voe ding zie je veel psycholo gische mechanismen, maar ook maatschappe lijke processen terug. Wat je eet, zegt iets over tot welke groep je wilt beho ren en wordt weer beïn vloed door de mensen met wie je eet. Sommige consumenten gaan bij- GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 Kijk op de site bij /wetenschap 'Ml De wolk met ijzerpoeder is uiterst vlambaar. De hitte kan via een sterlingmotor worden omgezet in stroom. 110120 BJD BRON: TUE tv JJ WM Voor mensen die geestelijk in nood zijn, bestaan veel therapieën. Maar soms is simpelweg bewegen al een oplossing. Kun je een depressie wegdansen? LOES VAN LANGEN dreunen om te vertellen hoe ze zich voelen, zonder daar nog be wust over na te denken'', aldus Van Hoorn. ,,We zien dat depres sieve klachten afnemen, angst klachten afnemen, mensen hun emoties beter in de hand kunnen houden en dat hun sociale interac tie beter is.'' Een goed voorbeeld is dansthe- rapie bij patiënten met autisme. ,,Ze leven vaak in hun eigen we reld, waarin ze weinig aansluiting vinden bij anderen." Bij dansthe- rapie is het de bedoeling dat je ge lijktijdig dezelfde bewegingen maakt. Daarvoor moet je op elkaar letten en je passen op anderen af stemmen. ,,Dat zijn elementen die lastig zijn voor mensen met au tisme", volgens Van Hooren. ,,Dit kunnen ze tijdens vaktherapie le ren, wat de sociale connectie met anderen kan verbeteren." Onder zoek laat zien dat mensen met au tisme na het volgen van deze the rapie beter onderscheid kunnen maken tussen zichzelf en de an der, betere communicatieve en so ciale vaardigheden hebben en zich beter in hun vel voelen. Duidelijk is dat beweging goed is voor je gezondheid. Niet alleen voor je fysieke gezondheid, maar ook voor je mentale gezondheid. ,,Voor mensen met een depressie zou ik adviseren om te dansen on der begeleiding van een thera peut", zegt Van Hooren. ,,Maar ook als jij je eens verdrietig of droevig voelt, kan het geen kwaad om je even lekker te laten gaan op de muziek." Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Emely de Vet (41) hoogleraar consumptie en gezonde leefstijl aan de Wageningen University. voorbeeld anders eten omdat het beter is voor het klimaat. Dat is mooi, maar ik ben ook bang voor polarisatie. De gezonden tegen de ongezonden. Welvarende mensen kun nen makkelijker gezond en duurzaam eten. Daar naast denken we wellicht te vaak dat elke voedsel- keuze heel bewust wordt genomen. Ons eetgedrag is sterk ingesleten in rou tines en gewoontes. De context is bepalender dan de goede voorne mens. Consumptie wordt soms juist bepaald door details in de context, zon der dat je het zelf weet. Zo deden we een experi ment bij een bakker waar op de toonbank paaseitjes stonden die je kon pak ken. In een andere situatie hadden we naast het bakje paaseitjes een mandje ge zet met lege wikkeltjes. Wat bleek? In die situatie werden er veel meer eitjes gegeten omdat anderen het zichtbaar al eerder hadden gedaan. Niet het voedselaanbod zelf, maar het sociale signaal erom heen zet aan tot eten. Deze hypothese ga ik ver der uitzoeken. Kleine aan passingen in de omgeving kunnen grote gevolgen hebben. Zo zou je mensen bijvoorbeeld vaker kun nen laten kiezen voor ge zond voedsel.'' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met vanvnederland FOTO HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71