Overal te vinden en steeds IJzerinde tank. Het lijkt een sprookje, maar ijzer heeft een mooie toekomst als brandstof. „Schoon aan de haak'', zonder CO2- uitstoot, aldus onderzoekers op de Technische Universiteit Eindhoven. 22 zen. Maar hoe het allemaal pre cies werkt, dat weten we pas sinds enkele jaren", zegt Philip de Goey. Volgens Niels Deen is er nog een belangrijke reden: „Er was altijd een gemakkelij ker alternatief: fossiele brand stoffen. Als die ruim beschik baar en goedkoop zijn en ieder een die wil gebruiken, zoek je niet snel naar alternatieven. Maar we hebben nu de tijdgeest mee. 'Metal fuels' profiteren daar van." per, het vroegere E.ON." De eer ste demonstratie dient zich in fe bruari aan. 'Om de hoek', bij Swinkels Family Brewers, de brouwer van Bavaria bier. De Goey: „We plaatsen daar een proefopstelling. Die bouwen we niet zelf. Dat doen andere par tijen in ons consortium, waaron der bijvoorbeeld Team SOLID." Dat team telt inmiddels zo'n dertig leden. „Met allerlei exper tises. Niet alleen technici. Ook mensen die commercieel zijn onderlegd", zegt Verhagen. De hoogleraren zijn trots op Team SOLID. Deen: „Het zijn gedre ven studenten die niet betaald worden." De Goey: „Je ziet een grote maatschappelijke betrok kenheid." voor alle situaties, zoals voor de opslag van grote hoeveelheden energie. Wij doen nu onderzoek naar een alternatief: opslag van energie in ijzerpoeder. Als je dat poeder verbrandt, komt de ener gie vrij in warmte.'' Deen: ,,Zie het ijzerpoeder als een opgeladen batterij. Bij verbranding haal je de energie eruit en blijft er een lege batterij over in de vorm van roest. Als je van de roest opnieuw ijzerpoeder maakt, heb je de bat terij weer opgeladen. Dat kun je telkens herhalen.'' De capaciteit van ijzerpoeder voor energieop slag is indrukwekkend. Turbine Deen: ,,Ook is ijzerpoeder ge makkelijk te transporteren en kan het worden gerecycled. Als je ijzerpoeder verbrandt om met hete gassen een turbine of motor aan te drijven, dan blijft er roest- poeder over. Met waterstof, ge produceerd uit elektriciteitsover schotten van duurzame bronnen, maak je daar weer ijzerpoeder van. Daarmee trek je de zuurstof uit de roestdeeltjes.'' Als ijzer zo'n prachtige ener giedrager is, waarom werken we daar dan nu pas aan? ,,We doen als mensheid al eeuwen aan me taalverbranding. Denk aan vuur werk, ontwikkeld door de Chine- ls geestdrift een brand stof zou zijn, hoefden hoogleraren Niels Deen en Philip de Goey nooit te tan ken. Net zomin als Mark Verhagen, manager van Team SOLID. Het drietal praat op de TU Eindhoven vol enthousiasme over hun 'kindje', een met ijzerpoeder ge stookte proefinstallatie die warmte produceert. Het bouw werk, ontwikkeld door het Metal Power consortium waar Team SOLID toe behoort en gefinan cierd door de Provincie Noord Brabant, heeft geen uitstoot van CO2 en het restproduct - roest - kan worden teruggewonnen. „Bovendien hoeven we niet bang te zijn dat we ijzer tekortkomen", zegt hoogleraar Verbrandings technologie De Goey. ,,IJzer is het meest voorkomende element op aarde.'' Collega Niels Deen (Werktuig bouwkunde) noemt metaalpoe der een veelbelovende energie drager. ,,Het aanbod van energie uit windturbines en zonnepane len fluctueert enorm. Bij over aanbod moet je die energie kun nen opslaan. Dat kun je doen met accu's, maar dat is niet geschikt Ongeloof De Goey is er zeker van dat de aandacht voor ijzer als brandstof snel zal groeien. „Nu we de toe passing ervan opschalen, wil ie dereen meedoen. Geen milli grammen en kleine vlammetjes meer in het lab, nee, we bouwen een industriële verbrandingsin stallatie. Met een vermogen tot 1 megawatt. Bedrijven die eerst zeiden 'dat is leuk maar laat het maar eens echt zien', nemen ons project nu erg serieus.'' Mark Verhagen valt hem bij. ,,Ik was laatst in China en daar zaten ze me vol ongeloof aan te kijken. Maar dat verandert als je laat zien waar je mee bezig bent. Iedereen ziet de potentie op gro tere schaal. We werken samen met bedrijven als Shell en Uni- Woonwijkje Om de installatie commercieel aan de man te brengen, moet er een compacte, meer efficiënte versie komen. ,,Dat kan. Met onze huidige proefinstallatie zou je een woonwijkje van energie kun nen voorzien. Met een kleinere installatie, maar wel met een gro ter vermogen van 1 tot 10 mega watt, wordt het een aantrekke lijke optie voor bedrijven die van het gas af moeten", zegt De Goey. De professoren geloven heilig in hun project, maar het zal maar ZATERDAG 11 JANUARI 2020 GO A IJzerpoeder batterij van de toekomst Zuurstof wordt in een wolk ijzerpoeder geblazen en dan in brand gestoken. Het ijzerpoeder kan zelfs worden teruggewonnen voor hergebruik, door er verhit waterstofgas doorheen te blazen. Water Wat rest is roest (geoxideerd ijzer), Waterstof Hoogleraren Niels Deen (boven)en Philip de Goey. foto's TU EINDHOVEN HANS VAN ZON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70