herstelwerk en parlementaire enquête 51 'Ik schrok van het land waarin ik leef. De macht van het geld is doorslaggevend' 21 meer dan voorheen oog heeft voor hun situatie, zit de pijn diep en heerst er groot wantrouwen. Soms lijkt het of de fysieke af stand tot de rest van het land ge woon te groot is om echte solida riteit op te roepen. Wie komt er ooit in Delfzijl? Ook de aard van de ellende speelt mee, zegt Van der Lee. ,,Het is een slow onset disaster, een ramp zonder duidelijk begin en einde, die jarenlang voortsleept. Voor de mensen in Groningen is het een sluipmoordenaar. Het effect op de psyche is groot, voor een grote groep mensen. Maar de Neder landse samenleving is nog steeds niet in staat om er goed mee om te gaan." Staghouwer denkt dat het goed kan komen, al zal het tijd vragen. ,,Ga aan de keukentafel zitten, maak een plan en kom in actie. Wat het dan precies kost, zal ach teraf blijken. Wat nodig is, is no dig, dat hebben we met Den Haag afgesproken. Er is in de jaren ge noeg aan de gaswinning verdiend, dus dat lijkt me redelijk." De acteurs van toneelgroep Jan Vos hebben op hun manier geprobeerd de brug tussen roningen en de rest van erland te slaan. rRea[ „Zonder met de vinger te wijzen, wilden we de maatschappelijke verhoudingen laten zien", zegt Trudi Klever. „Buiten Groningen kwamen tientallen mensen na de voorstelling naar ons toe. Wat daar gebeurt, dat kan toch hele maal niet, zeiden ze. Voor het eerst voelden ze die verontwaar diging zo. We hebben mensen ge holpen om de situatie niet alleen met hun hoofd, maar ook met hun hart te begrijpen." De Groningers hebben recht op antwoorden, wil hij maar zeggen. Ook Van der Lee is heel benieuwd naar de besluitvorming in de na sleep van Huizinge. Wie hakte de knopen door? Welke belangen ga ven de doorslag? ,,Er is zo lang be weerd dat de winning niet omlaag kon, omdat er dan tekorten in de energievoorziening zouden ont staan. Nu kan het ineens wel, en nog veel sneller dan gepland ook. Dan laad je de verdenking op je dat het bewust nooit geprobeerd is. Terwijl de kennis om het te doen er wel was." De enquête kan volgens de Groenlinkser helpen om de Gro ningers genoegdoening te geven voor de ellende die zij hebben doorstaan. Hoewel Den Haag veel Pas na de dood van zijn vader ver diepte Tjeerd zich in het dossier. Hij is er niet gerust op. Bischoff vreest dat van uitstel afstel komt. ,,Als je die versterking echt seri eus aanpakt, kost het heel veel geld. Mijn angst is dat de overheid mensen uiteindelijk met een kluitje in het riet stuurt. Alle be slissingen lijken financieel gedre ven." Hij geeft grif toe dat zijn denk beelden radicaler zijn geworden. ,,Dat gebeurt iedereen die zich erin vastbijt. Ik ben geschrokken van het land waarin ik leef. De macht van het geld is doorslagge vend. Ik sprak een voormalig be leidsmaker die daar iets aardigs over zei. Vroeger had je de schei ding van kerk en staat waarvoor gestreden moest worden. Nu heb je dat bij het bedrijfsleven en de staat. We moeten ervoor zorgen dat mensen weer kunnen beslis sen over hun eigen leven." Op het podium gaat het onder tussen over 2013, het jaar na de beving in Huizinge. In dat jaar werd 54 miljard kuub gas uit de bodem gehaald, een record en meer dan in 2012. Het Staatstoe zicht op de Mijnen had toen al gewaarschuwd dat de winning juist omlaag moest om de kans op bevingen te verkleinen. Bischoff laat een van zijn acteurs beweren dat de kraan toch verder open ging, omdat het ministerie van Financiën een manier zocht om het begrotingstekort te dichten. Die suggestie levert een inkt zwart beeld op van een staat die, gestimuleerd door machtige mul tinationals, bewust speelt met de veiligheid van zijn burgers. Dat dat daadwerkelijk zo gegaan is, is nooit bewezen. Bischoff is ervan overtuigd dat dat een kwestie van tijd is. ,,Het komt nog wel boven tafel." Het is in elk geval een kwes tie die aan bod zal komen tijdens de parlementaire enquête over Groningen. Daarin gaat de Tweede Kamer proberen het verleden van de gaswinning te reconstrueren. Personen en in stanties moeten publiek verant woording afleggen over hun keu zes. De voorzichtige hoop was dat de enquête dit jaar zou starten. ,,De Tweede Kamer heeft zich unaniem achter de enquête ge schaard", zegt mede-initiatiefne mer Tom van der Lee, parlemen tariër voor Groenlinks. „Daarbij hebben we wel afgesproken dat we pas beginnen als de verster kingsoperatie goed op gang geko men is, omdat die voorrang ver dient. Maar nu dat zo lang duurt, is het de vraag of we daarop moe ten wachten." Scènes uit GAS, theaterstuk over de ontdekking, de hoogtijdagen en de ondergang van het Gronin ger gas. FOTO'S daphne van de velde GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69