■■■■■■■■KJ Theaterstuk GAS legt pijn bloot van provincie die wacht op 20 Gottegot, wat duurt het lang. Wanneer worden hun huizen nu eindelijk eens versterkt? En waar blijft die parlementaire enquête naar de ellende die de Groningers is aangedaan? Theatervoorstelling GAS geeft het abstracte drama een gezicht. SANDER VAN MERSBERGEN ensen die zeggen dat ze niet willen klagen, hebben doorgaans veel te klagen. Zo ook Henk Staghouwer. Sinds mei vorig jaar is de ChristenUnie politicus gedeputeerde in Gronin gen, en vanuit die rol probeert hij ervoor te zorgen dat er in het bevingsgebied eindelijk eens wat gebeurt. Want gottegot, wat wachten ze al lang. Eind oktober stuurde minister Wiebes weer een brief naar de Kamer, met cijfers over de voort gang van Operatie Groningen. ,,Dan lees ik dat in veel huizen al een opname gedaan is van de te nemen versterkingsmaatregelen en hoe goed dat wel niet is. Dan denk ik: laten we toch eens aan de gang gaan, in plaats van trots cij fers publiceren. Wanneer gaat de aannemer in die huizen aan de slag?" Stuur de auto eens het noord oost-Groningse platteland op, en laat de beelden op je inwerken. Links een Groningse vlag die half stok hangt. Rechts een woning in de steigers, op een terrein omge ven door hekken. Een dorpje ver derop een wit A4-tje op het plaatsnaambord. 'Wiebes behan delt ons als vuilnis'. Waarom zo negatief, zou de ar geloze Nederlander kunnen den ken. Het kabinet heeft toch aange kondigd dat de gaskraan dichtge draaid wordt? En er is toch een Nationaal Programma Groningen, waarin afgesproken is dat ruim een miljard euro rijksgeld in de provincie geïnvesteerd wordt? Wat klagen die Groningers nou? Theater de Molenberg, Delfzijl. Op het podium wordt de auto van een schade-inspecteur van de NAM in elkaar gebeukt Het publiek lacht en klapt goed keurend. ,,Het is mooi om te zien hoe de mensen hier in de streek op ons reageren", zegt Tjeerd Bischoff. ,,Je merkt dat ze weten waar het over gaat. Als je het woord 'dialoogtafel' noemt, blijft het in de rest van Nederland stil. Hier begint iedereen schamper te lachen." Met toneelgroep Jan Vos voerde Bischoff de afgelopen anderhalf jaar het toneelstuk GAS op, eerst in Groningen en daarna tot in alle uithoeken van ons land. Hij schreef het stuk, waarin te zien is hoe het leven van een hoteliersfa milie verstrengeld raakt met de gaswinning. Na de ontdekking van de gasbel in Slochteren, eind jaren 50, zien ze gouden bergen. De Shell-medewerkers die in het hotel overnachten worden in de watten gelegd. Zestig jaar later is het etablissement de instorting nabij. Het leven van de uitbaters is dat punt al gepasseerd. Op het podium staan acteurs, die ook een beetje activist zijn ge worden. ,,Ik wist natuurlijk wel iets van de situatie'', zegt Anna Raadsveld, die in het stuk een met gewetensbezwaren worstelende medewerker van de NAM speelt. ,,Dat huizen ondersteund moesten worden en dat mensen zich machteloos voelden. Maar wat dat betekent, besef je pas als je het ziet. Mensen die huilend te gen je zeggen dat ze geen leven meer hebben. Zich onveilig voe len in een onverkoopbaar huis." Trudi Klever, in het stuk de mater familias, maakt zich tegenwoor dig vaak kwaad als ze het nieuws over Groningen tot zich neemt. ,,Hoe kan het nou dat er zo ge blunderd wordt? Over de hoofden van mensen heen." Een van de redenen dat gede puteerde Staghouwer niet wil klagen, is dat hij ook wel ziet dat dingen gebeurd zijn die de situatie in Groningen ten goede kunnen keren. Eerst kon de gas kraan pas over tien jaar dicht, maar afgelopen najaar bleek plots dat 2022 een haalbaar doel is, vol gens minister Wiebes. Komend jaar gaat de winning al terug naar een 'veilig' geacht niveau van 12 miljard kubieke meter. Ook in het schadeherstel zit vooruitgang, sinds de NAM daar niks meer mee van doen heeft en de Tijdelijke Commissie Mijn- bouwschade Groningen zich erop wierp. Wekelijks komen vijf- a zeshonderd schademeldingen binnen. Ongeveer net zo veel Als we in dit tempo doorgaan, zijn we over twintig jaar nog niet klaar." Het kabinet beloofde de Gro ningers dat 2019 'het jaar van de uitvoering' zou worden. Het is het jaar van de bureaucratische brij geworden. Instanties werden op gericht en opgeheven. De HRA passeerde de revue, de TCMG, het CVW en de NCG, het NPG en ook de ACVG. Er werd gewerkt aan een nieuwe wet (de Tijdelijke Wet Groningen, af te korten tot TWG), die regelt dat de verant woordelijkheid voor de verster kingsoperatie van het ministerie van Economische Zaken naar dat van Binnenlandse Zaken verhuist. Die wet is nog niet af. ,,Ik stoor me verschrikkelijk aan die juridische kerstboom'', zegt Staghouwer. ,,Alles moet tot de laatste komma dichtgetimmerd worden. Maar we moeten gewoon aan de slag. Het gaat om de Gro ningers. Zij weten nog steeds niet wanneer hun huis opgeknapt wordt. Mensen willen best wach ten, maar willen wel weten wan neer ze aan de beurt zijn. Nu kij ken ze in een zwart gat in." scheuren en verzakkingen wor den hersteld, vaak naar tevreden heid. Het enorme stuwmeer aan schadegevallen droogt langzaam op. Toch is er een grote 'maar'. De zware beving in Westerwijtwerd, op 22 mei, liet zien dat de grond in Groningen nog allerminst tot rust gekomen is. Met 3,4 op de schaal van Richter behoorde de beving tot de hevigste in de historie. Veel noorderlingen voelen zich niet veilig in hun eigen huis zo lang dat niet verstevigd is. En daar wringt 'm de schoen. De aardbe ving waarmee de hele discussie begon, die van Huizinge, was in 2012. Staghouwer: ,,Dat is in au gustus acht jaar geleden. Hoeveel huizen denk je dat er sindsdien versterkt zijn? Duizend. Duizend! Dit huis is door aardbevingen zo ernstig beschadigd dat het gesloopt moet worden. Toneelschrijver Bischoff is geboren in Groningen. Hij is del zoon van een journalist die vopM het Dagblad van het Noorden B veel schreef over de gaswinning. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 GO FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68