uithoeken Ik heb geleefd Herman leeft nu van een uitkering. 'Maar ik ben de rijkste man die er is' I 11 Wmè, keihard gewerkt X-Stam vanuit de gedachte datje succes zelf in de hand hebt' 19 ISIP'' tenlandse bezoekers, op een levens gevaarlijke plek ligt: onder zeeni veau! De Italiaanse delegatie vraagt zich hardop af hoe de bewoners hier 's nachts rustig kunnen slapen. Bij een voor malig kerkje staat wadloop- gids Harm Jan Wilbrink te wachten. Voor vertrek zoekt iedereen passende wadloop- schoenen uit en daarna vol gen we het spoor van Harm Jan. Stappen door de modder. Afhankelijk van de water stand worden we tot onze en kels of tot aan de heupen nat. Onwennig maken de jour nalisten en influencers hun eerste passen op de droogge vallen zeebodem. Voor de meesten een onwerkelijke er varing. De Italianen wordt op het hart gedrukt zich geen zorgen te maken. De zee zal hen niet wegspoelen. De Belgen zijn direct en thousiast. „I Ieel bijzonder", vindt blogger Bart Melis. „Bij ons vind je zoiets niet, wij hebben ook geen eilanden. En het is maar vier uurtjes rijden, hè." Collega- blogger Sylvie van Nieuwerburgh vult aan dat veel Belgen hun buur land al vrij aardig kennen en daarom juist gevoelig zijn voor het ontdek ken van nieuwe plekken. „Iedereen in België kent plaatsen als Sluis, Maastricht en Breda, maar de Wad denzee? Dat is echt nieuw." Gebakken scholekster Tijdens de tocht scharrelen de jour nalisten en influencers zelf een deel van hun maaltijd bij elkaar: kokkels, mosselen, alikruiken, zeekraal. In een voormalig kerkje aan de dijk wordt de vangst schoongemaakt en bereid met andere producten uit de streek. Harm Jan: ,,Wij denken altijd dat we in Nederland geen eetcultuur heb ben. Maar ik vind de regionale keu ken hier juist superinteressant. Ik heb laatst nog een oud recept gevon den: scholekster gebakken in zee- hondenvet. Dat kun je tegenwoordig niet meer serveren.'' Buiten op de dijk giert de wind. Het is gaan regenen. Schapen zoeken beschutting bij elkaar en het droog gevallen wad vult zich weer met wa ter. De sporen van de groep worden langzaam uitgewist. Nee, dit is geen Grand Canyon. Het is hier niet overdonderend of adem benemend. Pas als je met je voeten in de modder hebt gestaan, je gezicht gloeit van de zilte wind en je geniet van de maaltijd die je zelf bij elkaar hebt gezocht, dringt de echte schoonheid van de Wadden tot je door. De Franse influencer Cindy Mollaret is naar de dijk gewandeld. ,,Dit is bijna een spirituele ervaring", zegt ze. ,,Het water, de polders, de wind, die oneindige verte. Ik kom hier los van het dagelijkse leven en voel me weer verbonden met de aarde. Zoiets overkomt me niet vaak." Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. erman de Jong (62) was als kind zo mager dat hij een koprol in een tl- buis kon maken. Op doktersrecept mocht zijn moeder in de Jordaan soms een stukje paardenbiefstuk halen, want daar zat ijzer in. Om aan te ster ken ging 'bleekneusje' Herman in de zomer naar een pleeggezin in Friesland. ,,Zat ik opeens aan een tafel die vol stond met eten. De eerste drie dagen heb ik achter de stal staan spugen, mijn maag kon dat bruine brood met boter niet aan. Melk kende ik niet. Thuis hadden wij he-le-maal niks." Moet je nagaan hoe genereus zo'n familie was, mijmert Herman. Dat ze zo'n vreemd kind uit Amsterdam zomaar in hun huis op namen. Later verhuisde hij met zijn ouders naar Alphen aan den Rijn, waar zijn vader, schip per, kon werken op de scheepswerf. Herman was negentien toen hij trouwde en als tim merman in zijn eigen levensonderhoud be gon te voorzien. ,,Ik heb altijd keihard ge werkt vanuit de gedachte dat je succes zelf in de hand hebt. Ik leefde voor het geld, volgde opleidingen in de avonduren en wilde altijd maar méér." Tot hij een paar jaar geleden ziek werd, toen veranderde alles. Achtereenvolgens kreeg hij nierstenen - ,,het waren grindbak ken waar Jos Verstappen jaloers op zou zijn" - en een hartinfarct. Als klap op de vuurpijl vertelde de dokter hem dat hij de ziekte van Kahler had, een ongeneeslijke vorm van kan ker die het beenmerg aantast. Levensver wachting: een jaar of acht. Inmiddels leeft Herman van een uitkering. ,,Maar ik ben de rijkste man die er is." Voor hij zal uitleggen hoe hij dat precies be doelt, geeft hij een rondleiding door zijn winkel Loods4Wood in Boskoop. Hier in de hoek staan de zelfgemaakte houten tafels en daarnaast tweedehands meubels die mensen doneren. In het kantoortje zet hij thee. Laat zijn grote lichaam - die koprol in een tl-buis redt hij niet meer - zakken in de bank en ver telt over zijn tijd in het ziekenhuis. ,,In au gustus 2017 ben ik het Haga ingegaan voor een stamceltransplantatie. Gelukkig had ik geen afstotingsverschijnselen. Drie weken la ter liep ik weer naar buiten. Ik ben eerst een uur op een paaltje voor het ziekenhuis gaan zitten, al die tijd had ik niets meegekregen van weerswisselingen en geen buitenlucht geroken." Hij voelde zich fysiek goed, maar raakte daarna psychisch in de war. Hij kon de tv niet aanzetten of begon te huilen. Herman be zocht een psycholoog en kwam erachter dat hij zich schuldig voelde omdat hij fit het zie kenhuis was uitgewandeld, terwijl hij andere patiënten had zien creperen van ellende. Met zijn vrouw begon hij te fietsen. Lastig, want de kanker tast zijn botten aan. ,,Als houtwor men die gaatjes maken. Ik viel regelmatig van de fiets." Hij ontkwam niet aan een scootmo- biel. God, wat voelde hij zich afgeschreven toen hij voor het eerst met dat ding reed. De afgekeurde voormalig aannemer werd ook al overal geweigerd als vrijwilliger. ,,Alsof ik besmettelijk was. De mensen wilden me niet in de buurt hebben, zo hard... En dat terwijl ik juist zo'n behoefte had aan contact." Herman had nog een paar jaar te leven, hoe moest hij zijn dagen zin geven? ,,In het Algemeen Dagblad las ik een artikel over een gezin met twee kinderen met een stofwisselingsziekte, Pip en Teun. Ze zouden niet oud worden. Ik wilde die familie Ik heb altijd alles wel geven, hij op het idee een stichting op te zet ten. Hij zou zelf meubels maken van hout en de op brengst doneren aan zieke kinderen. Sindsdien is Her man de Jong gelukkiger dan ooit. Hij werkt weer met zijn handen en mensen komen in de winkel voor een praatje. Zijn lieve vrouw steunt hem altijd en overal. Bij het woord bucketlist schiet zijn gezicht in een kramp. ,,Die term zal ik nooit gebruiken! Ik denk aan Pip en Teun die alle dingen die ik heb meege maakt, nooit zullen beleven. Gewoon naar school gaan, feestjes vieren, verliefd wor den... Dat maakt mij heel nederig." Herman is zelf inmiddels opa. Met 'meer, meer, meer' is hij al lang niet meer bezig. Vo rig jaar ging hij terug naar Friesland om de familie te zoeken die hem als bleekneusje had opgevangen. ,,Ik herkende meteen de kerk in het dorp, maar verder kwam ik niet, ik wist niet waar te zoeken." Mocht het pleeggezin dit verhaal lezen: Herman maakt een diepe buiging en zegt dankjewel. GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 Wadden!' - saOf xNi j >- /-: FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67