'Vrouwen zijn in opmars, maar de Republikeinse partij blijft herensociëteit' 17 'Een flink deel van de VS houdt van een viriele man aan het roer' Karlijn van Houwelingen (31) stelt in haar boek Dit is Amerika dat seks en sekse het verloop van de naderende Amerikaanse presidentsverkiezingen gaan bepalen. mannen. Het is ook de titel van zijn boek. De boosheid die hij bespeurde, vind je ook bij leden van bewa pende milities die op eigen houtje de zuidgrens bewaken, bij vaders die na een scheiding de kinderen niet kunnen zien, en in een extre mere variant: bij neonazi's en schoolschutters - die laatsten heb ben ook opvallend vaak het idee dat ze tekortschieten als man. Na de verkiezingen van 2016 werd Kimmel als ziener bejubeld. Hij had een 'biografie' van Trumps aanhangers geschreven, toen Trump nog helemaal niet op het politieke toneel verschenen was. Ruzietjes in de marge Zelf had hij de komst van een poli tiek leider voor de Boze Witte Mannen niet voorzien, vertelt hij als ik hem spreek in een broodjes zaak in Brooklyn. Hij dacht dat hun aantal zou afnemen, omdat jongeren de boosheid die hij zag, veel minder voelen. De boze man nen zouden het met ruzietjes in de marge van het internet moeten gaan doen. Maar dat internet bleek een perfect vehikel voor Trump om de mannen aan zich te binden. ,,Hij hielp hen focussen'', zegt Kimmel. ,,Hun boosheid komt voort uit angst, uit verlies. Verlies van prestige, van status, van een baan. Het is angst om af te glijden. Maar mannelijkheid betekent dat je nooit angst laat zien, je vertaalt het meteen in woede. Trump zegt: je voelt geen angst, je bent boos.'' Volg mij, en we zullen weer win nen, is de boodschap. Er zijn wel meer mensen die de Amerikaanse Droom niet kunnen waarmaken, zwarte Amerikanen in het bijzonder. Maar juist witte mannen zijn opgegroeid met het idee dat de Amerikaanse belofte op hen lag te wachten. Ze zijn kwaad omdat ze menen dat ze niet krijgen wat ze verdienen, van een goedbetaalde baan tot - in som mige gevallen - seks. De wereld waarin je als witte man onver mijdelijk een bepaalde positie op de sociaaleconomische lad der kon verwachten, bestaat niet meer. GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 DIT IS AMERIKA Karlijn van Houweïngen Dit Is Amerika, Karlijn van Houwelin gen, 208 pagina's, 21,99 euro, Hol lands Diep. Verschijnt 17 januari. Het in veel opzichten zo puri teinse Amerika lijkt geobse deerd door seks, staat in je boek. Hoe verklaar je dat? „Dankzij de puriteinse wortels van de VS heerst er veel schaamte. Seks is gevaarlijk en slecht, leren veel kinderen op school. Maar wat verboden is, is natuurlijk interessanter. Amerikanen zijn tegelijk avon turiers, en ook nog eens com petitief - daar komt dat hyper- seksuele uit voort.'' Elizabeth Warren heeft het moeilijk als Democratische kandidaat, beschrijf je in je boek. Waarom? „Behalve dat ze wel erg links is, zit haar sekse in de weg. Veel Democraten zijn angstig geworden door de verkiezings nederlaag van Hillary Clinton. Ze durven het niet aan om weer een vrouw te nomineren. Als een man verliest, hoor je nooit dat een mannelijke kandi daat even geen goed idee is. Maar die mensen hebben in zekere zin een punt. Een flink deel van de VS houdt van een viriele man aan het roer. Trump voelt dat heel goed aan.'' In hoeverre kun je Nederland en de VS vergelijken als het gaat om de echte machtspo sities? Wij hebben ook nog nooit een vrouwelijke premier gehad. „En toch doen we het vol gens de internationale lijstjes beter dan de VS qua vrouwelijke vertegenwoordiging Amerikaanse vrou wen zijn bezig met een opmars en zijn in campagnes soms zelfs i in het voordeel, maar dat is een heel eenzij dige ontwikkeling. De Republikeinse partij blijft een herensociëteit." Welke Amerikaanse politica zie jij in de toekomst wél het Witte Huis veroveren? ,,Ik zou m'n geld zetten op Nikki Haley van de Republi keinse partij. Ze heeft interna tionale ervaring en als conser vatieve dochter van Indiase im migranten spreekt ze met haar levensverhaal links en rechts aan. Kiezers vertrouwen vrou wen op terreinen van veiligheid en financieel beleid gemiddeld minder. Republikeinse vrouwen hebben het voordeel dat hun partij traditioneel voor harde veiligheidsmaatregelen en strikt financieel beleid is.'' Karlijn van Houwelingen studeerde journalistiek in Tilburg en sociologie in Rotterdam. Zij begon haar journalistieke loopbaan bij AD De Dordtenaar. Via de buitenlandre dactie van het Algemeen Dagblad verhuisde ze in 2015 naar New I York waar ze correspondent is voor deze krant. Je bent zelf afkomstig uit de Alblasserwaard, een gelovige en conservatieve regio in het Zuid-Hollandse rivierenland. Hoe is de overgang naar het losbandige New York beval len? ,,Nou, als je goed oplet zie je in de metro geregeld New Yor kers de Bijbel lezen. Naast een Mexicaanse mariachiband of zo, terwijl een break- dancer door de 1 coupé stuitert-je verveelt je hier 1 nooit. Mijn polder wortels komen trouwens wel eens goed van pas, als ik in pak weg Iowa of In diana ben. De men sen daar kijken soms argwanend naar stadse types uit New York. Het geeft een zeker vertrou wen dat ik weet wat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65