Trump is een 'hap frisse lucht' voor de boze witte mannen 16 Hard werken en een goede burger zijn, dan kreeg je respect Obama was in zekere zin de eerste vrouwelijke president rigens - zichzelf om het leven brengen. Snel, met een wapen, of langzaam, door drugs- en alcohol gebruik. Amerika heeft te maken met een ernstige verslavingsepi demie, en twee derde van de do den door een overdosis is man. Ik zoek Nobelprijswinnaar An gus Deaton op in zijn werkkamer op de universiteit van Princeton. Echtscheidingen, gebrek aan kan sen op de huwelijksmarkt, man nen die buiten de arbeidsmarkt vallen, gebroken gezinnen, een dalende levensverwachting: het verlies van eerzame banen voor mannen in de maakindustrie heeft grote gevolgen, schetst hij. Des te meer omdat deze mannen veelal hadden verwacht een even comfortabel leven als hun ouders te kunnen leiden. ,,Het is meer een spiritueel dan een materieel probleem'', zegt Deaton. ,,Het zijn ziektes van de ziel.'' De ziel van Bruce Reynolds (66) doet een beetje pijn, als hij Mun- cie binnenrijdt. Aan de rand van het stadje in Indiana ligt een rotte kies. Bruce kwam er 32 jaar en 6 maanden lang elke dag. Om auto onderdelen te maken voor Borg- Warner. Zoals zijn vader, zijn opa, zijn ooms, zijn schoonvader en zijn zoon. Bruce begon er als jon gen, net van school en popelend om op eigen benen te staan, en eindigde als de baas van de vak bond, die met de directeur aan ta fel zat en vijf kinderen naar het hoger onderwijs kon sturen. Nu wordt het werk in Mexico, China en Thailand gedaan. De 11 hectare grote fabriekshal ligt er doods en donker bij als ik erlangs rij, de parkeerplaats over woekerd en verlaten, de ruiten in gegooid. Vader Bruce maakt zich grote zorgen over een van zijn zoons, Robert, blijkt als we aan de keukentafel zitten in zijn bunga low. Een vrolijke foto van Robert die de vangst in een viswedstrijd omhooghoudt, hangt aan de muur. Robert was de erfgenaam van Bruce bij BorgWarner. Hij zag een voorspoedig bestaan zoals dat van zijn vader voor zich. Hij loyaal aan het bedrijf, het bedrijf loyaal aan hem. Maar sinds hij door BorgWarner op straat werd gezet, is het een worsteling om zijn kin deren te geven wat ze nodig heb ben van de dollars die hij over houdt aan slopende nachtdien sten in een distributiecentrum. Hij heeft het nog eens nagere kend: hij verdient nu 8 dollar per uur minder dan eenentwintig jaar geleden. En doorgroeimogelijkhe den of andere banen zijn er in en rond Muncie niet voor hem. Vader Reynolds is kwaad, vooral op politici. Hij noemt Bill Clinton, die het Nafta-handelsverdrag met Mexico sloot. Aan dat verdrag wijt Reynolds het vertrek van indu strie naar het goedkopere buur land, en de daaropvolgende uit zichtloosheid in het leven van zijn zoon. Signaal Politici die een oplossing voor zulke gewone Amerikanen zonder toekomstdromen hadden moeten bedenken, zitten juist in de zak van het bedrijfsleven dat hun campagnes mogelijk maakt met enorme financiële bijdragen. Rey nolds wilde bij de verkiezingen in 2016 op dat moment een duidelijk signaal naar Washington zenden, in de vorm van een stem op Do nald Trump. ,,Donald Trump is het Amerikaanse volk dat zijn middelvinger opsteekt naar car rièrepolitici. Ik hoop, misschien man dat hij een goede kostwinner voor zijn gezin kan zijn - het staat decennialang stijf bovenaan als Amerikanen in peilingen manne lijkheid definiëren. Een man was in de Nieuwe Wereld bevrijd van rangen en standen. Hij kon zo hoog klimmen als zijn talenten en ambi- ties toestonden - en werd dus ook geacht dat te doen. De selfmade man hoort bij Amerika. Hard werken en een goede burger zijn, dan kun je een gezin onderhouden en krijg je respect, was het idee. Maar dat geldt niet meer, en als het voor jou nog wel geldt, kan het op een dag zomaar voorbij zijn, ondervonden vader en zoon Reynolds. Angry white men, noemt Kimmel deze wel tegen beter weten in, dat hij de politiek en de overheid eens flink wakker schudt. Dat men zich daar realiseert: hé, het is geen busi ness as usual, mensen eisen veran dering.'' Hij is tevreden, zegt hij, als we drie jaar later bijpraten. Handels verdrag Nafta is heronderhandeld en China's handelstactieken wor den aangepakt. ,,Trump is een hap frisse lucht. Een president die zijn campagnebeloften na komt, dat is nieuw.'' Socioloog en hoogleraar Michael Kimmel inter viewde tientallen man nen zoals Bruce en Ro bert Reynolds: verbol gen, teleurgestelde mannen. De Ameri kaanse Droom is voor hen een onbereikbare fantasie geworden. Een belangrijk onderdeel van de droom is voor een Angry white men uiten hun steun aan Trump nadat hij van vier vrouwelijke Congresleden had gezegd dat ze terug moesten 'naar hun eigen, van misdaad doordrongen land'. Onder: een huilende Obama. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 FOTO'S AFP EN REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64