Vrouwen pakken steeds vaker de diploma's en de banen In de VS maken mannen steeds minder vaak de dienst uit. Karlijn van Houwelingen - correspondent van deze krant - schrijft in Dit is Amerika dat de machtsbalans tussen man en vrouw verandert. Een voorpublicatie. Bijna driekwart van de verdwenen banen werd verloren dooreen man 15 et gaat slecht met de Amerikaanse man. Al een tijdje. Het einde van de man is zelfs nabij, signaleerde schrijf ster Hanna Rosin aan het begin van de jaren 10. Ouders hopen voor het eerst in de geschiedenis op een dochter, zag ze in vrucht baarheidsklinieken die stellen het geslacht van hun baby laten kie zen. Er was veel meer vraag naar meisjes. Jonge ouders hebben grote dromen voor de toekomst van een dochter, en terecht. Vrou wen zijn succesvoller in de econo mie, nu niet fysieke kracht en uit houdingsvermogen, maar com municatie- en denkvaardigheden het waardevolst zijn geworden. De Grote Recessie, zoals de crisis in de VS heet, versterkte die ontwikke ling. In de hardst getroffen secto ren werkten overwegend mannen - denk aan de bouw, de industrie en de bankenwereld. Bijna drie kwart van de verdwenen banen werd verloren door een man. In 2010 gebeurde dan ook iets histo risch: voor het eerst in de Ameri kaanse geschiedenis werd de meerderheid van de banen inge vuld door vrouwen. Het was niet zomaar een tijdelijke terugval. De mannenbanen kwamen vaak niet terug. Banengroei komt nu vooral van de zorgsector, gedomineerd door vrouwen. Het hoger onder wijs produceert ook vooral vrou welijke afgestudeerden. In 2017 ging bijna 60 procent van alle masterdiploma's naar vrouwen, en veroverden vrouwen iets meer dan 57 procent van de bachelors in de VS, diploma's die vaak gelden als voorwaarde voor een goede baan. Daarmee bereikte de VS in 2019 een kantelpunt: de meerderheid van de hoogopgeleide Amerika nen is vrouw. Zelfs het Witte Huis werd feminien - Barack Obama liet publiekelijk tranen en las 's avonds zijn dochters voor. Nooit hechtte een Amerikaanse presi dent zo veel belang aan de zorg voor zijn kinderen, leerde ik van Joshua Kendall, historicus die de vaderrol van Amerikaanse presi denten onderzocht. ,,Obama is de eerste president die ooit luiers ver schoond heeft.'' Je zou kunnen zeggen, vond Kendall, dat Obama in zekere zin de eerste vrouwelijke president van de VS was. Beste jaren De man, vooral die van de traditio nele soort, heeft het nakijken of glijdt af. Het percentage Ameri kaanse mannen dat niet werkt en ook niet op zoek is naar een baan, is gestaag toegenomen. In 1957 maakte 3 procent van de mannen tussen de 25 en 54 geen deel uit van de arbeidsmarkt, in 2017 was dat 11 procent, volgens cijfers van het Amerikaanse Bureau for La bour Statistics. De arbeidspartici patiegraad voor mannen in hun 'beste jaren' daalt in de VS sneller dan in andere ontwikkelde econo mieën, waarschuwde de regering- Obama. Het heeft te maken met gebrek aan banen, slechte gezond heid, weinig mogelijkheden voor begeleiding en omscholing, maar ook de gevangeniscultuur van de VS. Geen land sluit zo veel man nen op. Verlies van goede econo mische vooruitzichten resulteert in allerlei persoonlijke problemen, zoals tegenslag in de liefde. In ge bieden waar goedbetaald indu- striewerk verdween, nam ook het aantal 'huwbare' mannen met baan en zonder slechte alcohol- of drugsgewoonten af, vonden on derzoekers van het National Bu reau of Economic Research. Vrou wen willen geen mannen zonder werk, concluderen ze. Zelfmoordcijfers zijn onder Amerikaanse mannen 3,5 keer ho ger dan onder vrouwen, met als uitschieters witte mannen van middelbare leeftijd. Ze horen tot Amerikaanse 'wanhoopsdoden', volgens Angus Deaton en Anne Case, een echtpaar dat armoede en ongelijkheid onderzoekt. Het ver lies aan goedbetaalde, stabiele ba nen heeft in witte gemeenschap pen door de jaren heen zoveel pijn en problemen veroorzaakt dat deze mensen - ook vrouwen ove- GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 De Amerikaanse man lijdt KARLIJN VAN HOUWELINGEN LEES VERDER OP PAGINA 16 In 2017 ging bijna 60 procent van de mastersdiplo- ma's in de VS naar een vrouw. FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63