Hoge ambtenaar Belastingdienst weggestuurd 5 2020 luchtruim zullen sluiten. Luchtvaart maatschappijen besluiten sneller niet over zo'n gebied te vliegen, zeker als er niet voldoende informatie is. Toch vloog er woensdagochtend, een uur na de Iraanse raketaanvallen op Irak, nog een KLM-toestel over Irak. Dat was op dat moment de beste beslis sing, volgens de maatschappij, die la ter woensdagochtend alsnog vluchten over zowel Irak als Iran schrapte. Verhoudingen Beide rampen zetten internationale verhoudingen op scherp. MH17 plaatst Rusland tegenover Oekraïne, Neder land en de westerse landen. Tot op de dag van vandaag ontkennen de Rus sen betrokkenheid bij de crash van MH17. Het Kremlin prefereert alterna tieve scenario's zoals dat het een Oe kraïense Buk-raket is geweest. De Ne derlandse justitie maakte vorig jaar de namen van vier verdachten, onder wie drie Russen, openbaar. De kans dat zij bij de rechtszaak zijn die in maart in Nederland begint, is klein. PS752 stort neer als Iran en de Ver enigde Staten elkaar bestoken. Beide kemphanen hebben bondgenoten, die nu ook partij kiezen. ,,Een ding is ze ker. Dat toestel is niet geraakt door een raket'', bezweert de baas van de Iraanse burgerluchtvaart op een pers conferentie. Alle conclusies die wor den getrokken voordat de data uit de zwarte dozen is geanalyseerd, zijn voorbarig." Groot-Brittannië en Canada, die beiden burgers verloren in de crash, zeggen - net als Nederland - inlich tingen te hebben dat PS752 is neerge haald. Op videobeelden lijkt dat zo. Maar Canada en Groot-Brittannië zijn niet neutraal, want beide bondgeno ten van de VS in het conflict met Iran. De slachtoffers stapten achteraf in het verkeerde vliegtuigtuig op het verkeerde moment. In beide gevallen waren er geluksvogels die door een toevalligheid hun vlucht misten. De doden kwamen uit verschillende lan den. Aan boord van PS752 waren 82 Iraniërs, 63 Canadezen, 11 Oekraïners (bijna allemaal bemanningsleden), 10 Zweden, 4 Afghanen, 3 Britten en 3 Duitsers. Aan boord van MH17 op nieuw Britten (10) en Duitsers (4). Verder 193 Nederlanders, 43 Maleisiërs en 27 Australiërs, 12 Indonesiërs, 4 Bel gen en 3 Filippino's, een Canadees en een Nieuw-Zeelander. Vergeten drama Twee dagen voordat het Oekraïense toestel neerstortte, herinnerde de Iraanse president Hassan Rouhani zijn Amerikaanse ambtgenoot Do nald Trump en de wereld nog eens aan een vergelijkbaar en vaak vergeten drama. In 1988 schoot de Amerikaanse marine vlucht 655 van Iran Air neer. 290 mensen stierven (van wie 270 Ira- niërs inclusief de bemanning) in een Airbus A300 toen die boven de Perzi sche Golf werd geraakt door een raket van de Amerikaanse kruiser USS Vin- cennes. Dat gebeurde ook in een context van wederzijdse vijandigheden, waar bij een Iraakse piloot eerst per abuis twee raketten afschoot op een Ameri kaans schip dat hij aanzag voor een Iraanse tanker. 37 Amerikaanse ma trozen sneuvelden. De zenuwen wa ren gespannen. Het Iraanse vliegtuig volgde een reguliere en veilig geachte route van de burgerluchtvaart. Na enige tijd erkenden de Amerikanen hun fout; de Airbus was aangezien voor een F-14 van de Iraanse lucht macht. Het volledige rapport werd pas vijf jaar later vrijgegeven. Pas in 1996 betaalden de Verenigde Staten tien tallen miljoenen compensatie aan na bestaanden. Uijlenbroek kan zich naar verluidt niet vinden in de verschillende sce nario's die op tafel liggen om de dienst beter te laten functioneren. Ambtenaren van de Belasting dienst riepen eind november al op tot maatregelen tegen leidingge venden die verantwoordelijk wa ren voor de toeslagenaffaire. Daar- bij werden toeslagen voor kinder opvang onrechtmatig stopgezet. Medewerkers vinden dat betrokke nen disciplinair moeten worden gestraft. Sommigen drongen aan op het inschakelen van de Rijksrecherche, zo bleek uit woedende reacties van medewerkers op de Beeldkrant, het intranet van de Belastingdienst. Ambtenaren van de Belasting dienst luchtten daar hun hart over de affaire en drongen erop aan dat alsnog 'verantwoordelijkheid' zou worden genomen. Dit omdat ze de reacties van de top van de Belas tingdienst en staatssecretaris Snel (Financiën) veel te slap vonden. Snel stapte op 18 december op vanwege de affaire. De gehele op- positie zag het niet meer zitten met hem en ook binnen de coalitiepar tijen werd getwijfeld of Snel nog wel de man was om de problemen bij de Belastingdienst op te lossen. Fraudeurs De toeslagenaffaire draait om hon derden, maar waarschijnlijk dui zenden ouders die door de Belas tingdienst ten onrechte zijn aange merkt als fraudeur, waardoor zij tot vele tienduizenden euro's aan kinderopvangtoeslag moesten te rugbetalen. Ten onrechte werden zij door dwangbevelen en loonbe slagen in grote problemen ge bracht. Hoewel Snel beterschap beloofde en een regeling trof om de gedu- peerde ouders te compenseren, bleek een week voor zijn vertrek dat ambtenaren bij de Belastingdienst nog steeds te veel volgens de regel tjes werkten en te weinig rekening hielden met 'de menselijke maat'. Minister van Financiën Wopke Hoekstra verwacht dat een opvol ger van de opgestapte Snel binnen een maand gevonden zal zijn. De minister, die de taken van Snel heeft overgenomen, zei gisteren het wel belangrijk te vinden eerst te kijken naar de structuur van de Be lastingdienst. Snel is immers de derde staatssecretaris die door pro blemen bij de dienst in het nauw kwam: ook VVD'ers Frans Weekers en Eric Wiebes lagen in het vorige kabinet voortdurend onder vuur. zaterdag 11 januari 2020 veel denken aan MH17 De ravage na de vliegrampen met vlucht PS752 en MH17. De inzittenden werden slachtoffer van conflicten waar ze zelf niets mee te maken hadden. FOTO AP, AFP Jaap Uijlenbroek, directeur-ge neraal van de Belastingdienst, is de wacht aangezegd. De na sleep van de toeslagenaffaire is de reden dat hij binnen enkele weken moet vertrekken, zo be vestigen Haagse bronnen. Laurens Kok Den Haag Jaap Uijlenbroek. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5