Weer even thuis l 9 Haar ouders kregen heel wat voor de kiezen, maar hun kinderen boden ze een warm nest. Petri d'Anjou-Lems denkt met plezier terug aan haar ouderlijk huis in Zierikzee. ■vsfr 'Terugkomen en weer verder gaan met je gezin. Wéér die veerkracht. Daar heb ik bewondering voor, ja' Terug naar de plek van je jeugd Petri Lems (ongeveer 5 jaar) in de achtertuin van haar ou derlijk huis. ESMESOESMAN Haar oudste zus was de deur al uit toen Petri d'Anjou-Lems (64) uit Zierikzee werd geboren. De leef tijdsverschillen in het gezin Lems waren groot. Niet alle kinderen waren gepland. Maar daar was thuis, aan de Karnemelksvaart 8 in Zierikzee, niets van te merken. ,,Ik ben in een heel liefdevol gezin opgegroeid." Petri was de zevende van acht kinderen: zes meiden en twee jongens. Ze groeide op in één van de eerste Zierikzeese bouwpro jecten van woningcorporatie Zeeuwland, die toen nog Beter Wonen heette. Haar slaapkamer deelde ze met drie zussen: Carola, Els en haar jongste zusje Milly. Met een stapelbed en een twee persoonsbed was daar geen ruimte voor een bureautje of an der persoonlijk hoekje. Het dage lijks leven speelde zich af in de woonkamer beneden. Dat was zo'n typisch jaren 50 huiskamer, met een voor- en ach terkamer die aanvankelijk nog door schuifdeuren van elkaar ge scheiden werden. En met een ko- lenkachel, die later door een gas kachel vervangen werd. In de woonkamer werden spelletje ge speeld. Eindeloze uren Monopoly en Mens-erger-je-niet. Lachend: ,,Dat kon tot verschrikkelijke ru zies leiden. Er was er altijd wel één die zei: ik doe niet meer mee." Het was ook de plek waar huis werk werd gemaakt en waar Petri zich urenlang in boeken kon ver liezen. ,,Ik las graag. Bij de Nuts- bibliotheek aan het Havenpark mocht je drie boeken per week le nen. Die haalde ik dan zaterdag. Zondag had ik ze al uit. Later rea liseerde ik me pas: met zo'n boek sloot je je ook af voor wat er om je heen gebeurde. Het was een mo ment voor jezelf. Als ik aan het le zen was, hoorde ik niets meer. Je trok je met je boek terug in je ei- gen wereldje. Het was bijna ge noeg om je aan je afwasplicht te onttrekken." Als Petri nu terug denkt aan haar jeugd is dat sa menzijn met elkaar één van haar dierbare herinneringen. ,,De ver trouwdheid van het gezin; van je vader, je moeder en je zusjes. Dat je allemaal bij elkaar hoorde. Het was je clan. DSt gevoel. Het had iets heel vertrouwds." Twisten Ze had als klein meisje de tijd van haar leven in het buurtje aan de voet van de Dikke Toren. Daar woonden massa's kinderen en ie dereen speelde met elkaar. Twis ten met elastiek, verstoppertje en tikkertje. In een sliert liepen de kinderen 's ochtends naar school aan de Nieuwe Bogerdstraat. Later kreeg ze een fiets, waarmee ze on der meer de Boerenweg aftrapte om te gaan zwemmen bij Borren- damme. Langs een pracht van een huis, waar ze later (al had ze toen nog géén idee) met haar man en drie kinderen kwam te wonen. Vanaf haar twaalfde werkte de Zierikzeese in vakanties bij de souvenirshop van Ben en Elke Verschuur, om de hoek op de Ba lie. ,,Vijfentwintig cent voor een ansichtkaart en twaalf cent voor een postzegel. De tafel van 37 kende je uit je hoofd." Busladin gen reizigers hielden er halt. Hardlopers werden van tevoren al in cadeaupapier gepakt. Van die gouden bordjes met een molentje erop. „Spuuglelijk. Die kwamen toen al uit China denk ik. Daar plakten we zelf een stickertje met Zierikzee op, want precies die zelfde bordjes werden natuurlijk ook in Middelburg en Volendam verkocht." Petri d'Anjou-Lems voor de deur van haar ouderlijk huis aan de Karnemelksvaart in Zierikzee. Vader Jan Lems werkte als vrachtwagenchauffeur bij trans portbedrijf Van der Wekken. Een telefoon was er nog niet in die tijd, dus kwamen de buurjongens Mol 's avonds aan de deur met in structies voor de volgende werk dag: 'zes uur, brood mee'. Moeder Beth van der Hulle hield onder tussen het gezin draaiende. ,,Ze was zorgzaam, lief en betrokken. Ze zat in de oudercommissie op de lagere school. Dat is ze bij alle kinderen blijven doen." Best een prestatie: tussen haar oudste en jongste kind zat 25 jaar. Ook was Petri's moeder actief bij de PvdA. Ze was bestuurslid van de afdeling Zierikzee en zat bij de Rooie Vrouwen. En, zoals dat ging in die tijd, daar hoorde een abonnement op Het Vrije Volk en een lidmaatschap van de VARA en vakbond NVV vanzelf bij. Petri, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland, rolde in 2006 de politiek in om tegenwicht te bieden aan het toen opko mende populisme. Haar politieke inzet en politieke kleur waren geen automatisme, maar bewuste eigen keuzes. Al werd de basis wel thuis aan de Karnemelksvaart ge legd. ,,Verantwoordelijkheidsge- voel. Plichtsbesef. Zorgzaamheid. Dat zijn wel waarden die ik van huis uit heb meegekregen. Als je ergens aan begint, dan moet je de verantwoordelijkheid ook dra gen." Bofkontgeneratie Ze kan zich er, als kind van de 'bofkontgeneratie', nóg over ver bazen. Wat haar ouders, beiden kwamen van oorsprong uit Oos- terland, in hun tijd voor hun kie zen hebben gehad. Eerst de crisis jaren, toen de Tweede Wereldoor log en daarna de Watersnood ramp. Op de vlucht in het laatste oorlogsjaar, geëvacueerd geweest en weer teruggekomen. ,,Dat is nogal wat. En dan toch: elke keer weer door kunnen gaan. Terugko men en weer verder gaan met je gezin. Wéér die veerkracht. Daar heb ik bewondering voor, ja. Ik vind dat heel knap." GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 FOTO PRIVE 'Lezen was bijna genoeg om je aan je afwasplicht te onttrekken' FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57