Zogezien Belasting gemeente moet eerlijker en transparanter Een huishouden is in de ene Zeeuwse gemeente veel meer kwijt aan gemeentelijke belastingen dan in de andere. Die grote verschillen zijn nauwelijks te verklaren. Hoog tijd voor een eerlijker en transparanter systeem. Het huidige systeem wekt de indruk dat de willekeur regeert 7 straten dat het aantal vrijwil ligers en activiteiten van de kerk afnam. Met het verdwij nen van de kerk en de toene mende eenzaamheid reali seerde ze zich dat de rol van de kerk belangrijker was dan veel mensen veronderstelden. Zo vertelt zij hoe het koffie- moment na een zondagse mis of de aanwezigheid van een dorpspastoor enorm waarde vol was voor de Zeeuws- Vlaamse dorpen: ,,De pastoor was een klankbord voor dor pelingen. Deze informele rol wordt nu opgevuld door pro fessionele welzijnswerkers die betaald krijgen om met mensen over levensvragen en over hun zorgen te praten." Trots Veel Graauwenaren zijn trots op de kerk en willen het ge bouw graag behouden, vertelt Wieger de Valk, lid van de dorpsraad en lid van het ac tiecomité dat de kerk een waardige herbestemming wil geven. Volgens hem is deze kerk 'een belangrijk onder deel van de dorpsidentiteit'. Samen met een groep dorpe lingen ging De Valk in ge sprek met het bisdom en het parochiebestuur om de kerk te redden. Maar deze gesprek ken liepen op niets uit. Drie plannen werden doorgere kend, waaronder een plan voor een cultureel centrum en voor woningen voor zorg behoevende mensen met een persoonsgebonden budget. Maar tot grote teleurstelling van het actiecomité werd daar niets mee gedaan. Veel dorpelingen zeggen dat zij de kerk inderdaad graag open willen houden, maar ze hebben zich er ook bij neergelegd dat sluiting een onvermijdelijke stap is in het geleidelijke verdwijnen van het religieuze leven in het dorp. Voor hen is het katholi cisme geschiedenis, het heeft geen waarde voor de toe komst. Velen van hen zijn blij met het feit dat er, ondanks krimp en het wegtrekken van jongeren, nog steeds vereni gingen zijn die de saamhorig heid in Graauw levend hou den. Zo heeft de ouderen bond KBO in Graauw nog 94 leden - een relatief hoog aan- tal voor een dorpje van dui zend inwoners. Ook voetbal vereniging VV Graauw en carnavalsvereniging De Djer- ken zijn nog zeer populair, en er worden in het dorp regel matig festivals en feesten ge organiseerd waar veel men sen uit de omgeving op afko men. Volgens secretaris Nicolette van Puyvelde van de lokale Katholieke Bond voor Oude ren (KBO) missen veel oude ren in Graauw de kerkdien sten in het dorp. Ze zijn blij dat de KBO een adventsvie ring kan organiseren, waar door sommige tradities blij ven bestaan. ,,Het is mooi dat wij als KBO nog veel kunnen organiseren voor ouderen. Zo kunnen wij als lokale vereni gingen nu de rol van de kerk overnemen." Theo d'Haens, veertig jaar actiefin het lokale kerkkoor én veertig jaar secretaris van voetbalvereniging VV Graauw, vindt het wel jam mer dat de kerk dicht is, hij ging er altijd graag naartoe. Maar hij is ook realistisch: ,,Het was onafwendbaar. Na tuurlijk mis je wat als de kerk sluit, maar we hebben nog steeds een rijk verenigingsle ven met voetbal en carnaval." Uniek Opbouwwerker Ellen Ver straten is blij dat de vereni gingen in Graauw het nog zo goed doen. Volgens haar is Graauw daar echt uniek in. Toch kan zij niet zeggen dat er iets in de plaats is gekomen als het gaat om de unieke rol van de kerk in de gemeen schap. Volgens haar zorgde het geloof voor een sterk bindmiddel dat mensen bij elkaar hield. ,,Het opbouw werk dat wij doen is eigenlijk een kunstmatig bindmiddel. Het geloof is anders. Tegen woordig weten mensen in het dorp niet meer heel goed wat hen bindt, afgezien van voet bal en carnaval. Ik denk dat we met z'n allen weer op zoek moeten gaan naar wat ons kan verbinden." Je zal maar als single in Vlissingen een koophuis hebben. Dan betaal je de hoofdprijs aan lokale las ten. Is de woning drie ton waard, dan loopt de rekening dit jaar op tot 1100 euro. Als dat huis in buur gemeente Veere had gestaan, was de eigenaar 462 euro goedkoper uit geweest. Dat zijn opmerkelijke verschil len. Op het moment dat de jaar lijkse belastingaanslag in de bus valt, is de neiging groot om alleen naar het totaalbedrag te kijken. Maar wie de moeite neemt om na te gaan hoe het bedrag is opge bouwd en hoe dat elders zit, stuit op ingewikkelde tariefstructuren. Die steken bovendien per ge meente anders in elkaar. Dat maakt de lokale lasten ondoor zichtig en niet zelden ook on rechtvaardig. Neem de afvalstoffenheffing, bedoeld om huisvuil in te kunnen zamelen en af te voeren. Dat werk wordt in de provincie door één be drijf gedaan, de Zeeuwse Reini gingsdienst. Toch hebben de ge meenten niet alleen een lappende ken aan inzamelsystemen, maar ook aan prijzen gecreëerd. Vuilniszak De meeste maken onderscheid tussen een- en meerpersoonshuis- houdens. Reimerswaal kent een apart tarief voor tweepersoons huishoudens, Schouwen-Duive- land rekent een gelijk bedrag voor een- én tweepersoonshuishou dens, terwijl Vlissingen maar één prijs kent, hoe groot het gezin ook is. En dan zijn er nog gemeenten waar je een basistarief betaalt en daarbovenop een bedrag voor elke keer dat de container aan de weg wordt gezet. De tarieven lopen zeer uiteen. In Veere betaalt een gezin 241 euro, in Reimerswaal 357 euro. De ene vuilniszak of afvalcontainer is blijkbaar de andere niet. De 'kor ting' die een alleenwonende krijgt, kan ook stevig verschillen. Maar in veel gemeenten is die minimaal, ook al produceert iemand die alleen woont veel minder afval dan een gezin met meerdere kin deren. Bij de rioolheffing - voor het lo zen en afvoeren van afvalwater - maakt men het nog bonter. Van de dertien Zeeuwse gemeenten slaan er acht zowel de eigenaar als de ge bruiker aan (bij een koopwoning is dat dezelfde persoon). Hulst, Ka- pelle, Noord-Beveland en Sluis houden het beperkt tot een ge bruikerstarief, terwijl Terneuzen alleen eigenaren een rekening stuurt. De een hanteert vaste prijzen, de ander kijkt naar de WOZ- waarde van de woning en/of het aantal personen en/of het water verbruik. Deze rekenkundige cocktail leidt er in de praktijk toe dat bijvoorbeeld een gezin met een huurhuis in Middelburg 55 euro aan rioolheffing betaalt (en in Terneuzen zelfs niets) en in Hulst 270 euro. Dat is niet meer uit te leggen. Gemeenten zijn op dit punt nauwelijks aan regels gebonden. Voor de afvalstoffen- en de riool heffing geldt wel dat zij het geld alleen kunnen gebruiken om de kosten van het afval en het riool te dekken en niet voor andere zaken. De inkomsten mogen niet hoger zijn dan de uitgaven. In hun begroting moeten ze dat verantwoorden. Maar daarbij blijft onduidelijk wat ze allemaal mee rekenen. Er is onder meer sprake van 'overhead', wat net zo vaag is als het klinkt. Zo gaat Middelburg dit jaar bij de rioolheffing uit van nog geen 3 ton aan overheadkos ten, terwijl Terneuzen bijna 1,1 miljoen euro opvoert. Iedereen begrijpt dat inwoners moeten meebetalen aan diensten en voorzieningen en dat niet alle gemeenten dezelfde tarieven han teren. Maar het huidige complexe systeem leidt ertoe dat de ene ge meente, al dan niet bewust, be paalde groepen naar verhouding veel zwaarder belast dan de an dere. Dat wekt de indruk dat de willekeur regeert. Verhuizen Het kabinet heeft aangekondigd begin dit jaar met de eerste schet sen voor een beter belastingstelsel te komen, ook voor gemeenten. Dat biedt kans voor een eenvoudi ger en eerlijker systeem, waarbij voor elke inwoner duidelijk is waarom hij wat betaalt, waarbij meer wordt gekeken naar belang en draagkracht en waarbij nie mand het gevoel hoeft te hebben dat hij beter naar de buurge meente kan verhuizen omdat het daar in zijn geval vele malen goed koper is. GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 Theo d'Haens is actief in het lokale kerkkoor en secreta ris van VV Graauw. Michiel van de Kamp is verslaggever van het Katholiek Nieuwsblad. Zie ook kn.nl/onderzoek. ROLF BOSBOOM ILLUSTRATIE LEX VAN LIESHOUT ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55