mmm,. am* 5 Toeristen hebben er sinds kort een extra trekpleister bij: de nieuwe zeedijk die iets verderop is aangelegd vanwege de uitbrei ding van het Zwin. Daar moest camping De Sandt Plaet, de voor malige roemruchte De Wildhof, voor wijken. Het Rijk gaf het dorp 750.000 euro als compensatie. Dat geld gaat deels naar de aanleg van een grote parkeerplaats net buiten Retranchement, zodat toeristen niet meer in de dorpskern parke ren. Almekinders: „Dat is in de zomer echt een probleem. Bewo ners kunnen hun auto nergens kwijt." Drie ton gaat naar de niet meer in functie zijnde kerk, die het toekomstige dorpshuis moet worden. Met de rest van het geld krijgen de historische wallen een opknapbeurt. Of dat ervoor zal zorgen dat de jeugd in Truzement wil wonen? „Er is zo veel weg", al dus Almekinders. „Er is nog een boerderijwinkel en de restau- rants doen het goed, maar voor je boodschappen moet je naar Sluis of Oostburg." Tot negen jaar geleden had Retranchement nog een bakkerij op de Markt. Die is gesloopt. Wat rest, is een kale vlakte. Het terrein is een buiten kansje voor een ondernemer met durf, belooft het verkoopbord. Han Almekinders ziet het iets nuchterder. ,,De investeerder wacht gewoon tot hij meer geld krijgt." Of op die locatie ooit een nieuwe bakker zal komen? Jan (72) en Anneke (70) Basting be twijfelen het. ,,Een bakker heeft hier geen bestaan meer. De jeugd koopt al zijn brood in de super markt. Dat is een stuk minder lek ker, maar ik denk niet dat zij het verschil met brood van een echte bakker proeven. Wij gebruikten nog vers bladerdeeg, tegenwoor dig komt het uit de vriezer", zegt Anneke Basting. Het koppel be stierde jarenlang de bakkerij die bijna een eeuw aan de Markt stond. Jan: ,,Anneke kwam in de winkel werken. 'Zou je niet wat langer blijven?', vroeg ik. Nou, ze is er nog steeds." Bakker Basting stond bekend om zijn goede vloerbroden- en kadetten, vertellen Jan en Anneke aan de keukentafel. „Mijn vader zei altijd: 'Met goede boter maak je een steen nog lek ker'", lacht Jan. Anneke heeft de avond ervoor wafeltjes gebakken. ,,Die haal ik niet in de supermarkt hoor." Het onverwachte bezoek laat het zich goed smaken. Jan be gint als vanzelf over zijn jeugd te praten. ,,Toen ik 16 was ging ik naar de bakkersschool in Terneu- zen. Op mijn brommertje, vanaf Truzement. Dan kwam ik om ne gen uur 's avonds thuis, want die brommer reed amper veertig per uur." Geen haar op zijn hoofd die er aan dacht de bakkerij van zijn vader - en daarvoor zijn vader - niet over te nemen. ,,Het was al tijd zo'n leuke sfeer", zegt An neke. ,,Rond Sinterklaas verkoch ten we veel peperbollen en boter letters. Klanten kwamen van overal. We waren altijd aan het gippil te koop m ül M\t l mw, werk. Tegenwoordig heeft ieder een maar vrije dagen, dat was in onze tijd niet." De zaak was meer dan een bak kerij. Er stonden schappen met zuivel en kruidenierswaren. Jan: ,,We waren een klein super marktje." Sluiting was echter on vermijdelijk. Hun zoon had geen interesse de zaak over te nemen en werd ambulancechauffeur. Bo vendien wachtten grote investe ringen. Als de oven 's ochtends warm moest zijn, zette Jan hem de avond tevoren al aan. De zaak werd verkocht aan een Belgische klant die altijd al begerig naar de bakkerij loerde. Op 4 januari was het negen jaar geleden dat de bak ker sloot en de laatste winkel uit Retranchement verdween. En toch heeft Jan nog het ritme van een bakker. „Ik was vanochtend gewoon om 5 uur wakker. Dan denk ik: 'Wat doe ik hier nog? D'ruut!'." Gezellige boel Jan en Anneke willen zo lang mo gelijk in Retranchement blijven wonen. Een appartement in Bres- kens? Echt niet. Anneke: „In de zomer is het zo'n gezellige boel, met al die fietsers. Wij zijn zelf ook graag buiten, dan fietsen we over de nieuwe dijk en drinken we een bakje koffie op het terras. Alsof je op vakantie bent in je ei gen streek." Toch is het voor hen, doorgewinterde Truzementena- ren, gissen naar de toekomst van het dorp. „De kerk is dicht, de school weg. Dan komen hier geen jonge gezinnen meer bij. In Oost burg kunnen de kinderen te voet naar school. Er is nog een bejaar- I densoos, maar dat is ook niet veel meer", zegt Anneke. „We moeten niet negatief doen, of Ki vasthouden aan het oude, maar I vroeger ging je met brood langs de deuren en kende je iedereen. Dat echte dorpsle ven is wel verdwenen." GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 KERSTBOOMVERBRANDING 11 JAN 1Ï.Ö0 Retranchement. foto's boaz timmermans av\<- JF' - ■- j 7 MmM&w ,v. .1 Ml ft 1 j,W r£95S-G Jan en Anneke Basting hadden vroeger een bak kerij in het dorp: ,,De kerk is dicht, de school weg. Dan komen hier geen jonge gezinnen meer bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53