Retranchement loopt leeg, maar is ook populair 3 Welkom in Retranchement, het dorp van tegenstellingen. Geen enkele Zeeuwse plaats loopt sneller leeg en toch gaan huizen voor een miljoen over de toonbank. Maar wat de toekomst brengt, weet niemand. „Makelaars bellen je met de vraag of je je huis wil verkopen." Het aantal vaste bewoners daalt, maar er komen juist meer bewoners van tweede woningen en Misilje (74) haalt het huis van zijn vrienden leeg. Het is verkocht, aan Belgen. Natuurlijk aan Belgen. ,,Maar als je 100.000 euro meer biedt, is het voor jou hoor!" Mi silje wijst als een dirigent de hui zen in de Noordstraat aan. ,,Daar wonen Belgen, daar ook, daar een Nederlander, daar een Nederlan der, daar een Belg." De kunstenaar en oud-brandweerman kent vrij wel iedereen in Retranchement. Ook diegenen die er een tweede huis hebben en er niet dagelijks zijn. ,,Die daar woont meer in de lucht dan op de grond. Hij heeft veel kapitaal!" Dan excuseert hij zich, het huis moet leeg. Uit de tuin haalt hij een Nederlandse vlag die hij op zijn auto legt. „Straks hangt hier de Belgische vlag. Golfje trouwens? Hier liggen nog tachtig golfstokken. Je mag ze meenemen." We worden op een druilerige woensdagochtend rondgeleid door de 56-jarige Han Almekin- ders, lid van de dorpsraad van Re- tranchement. Geen enkele Zeeuwse plaats krimpt sneller in inwonersaantallen dan het West- Zeeuws-Vlaamse dorp. In 2009 had Retranchement 420 inwo ners. Nu zijn dat er 310, een kwart minder. Alleen Kuitaart (20 pro cent) en Terhole (15 procent) ko men enigszins in de buurt, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Aantrekkelijker wordt Retran- chement er niet van, want het dorp heeft geen voorzieningen meer. De basisschool, de bakker, de benzinestations, alles is dicht. Bovendien heeft het dorp veel tweede woningen, vooral van Belgen die er in de weekenden of tijdens vakanties vertoeven. De CBS-cijfers zijn daardoor enigs zins vertekend. Het aantal vaste GO ZATERDAG 11 JANUARI 2020 Elke nieuwe inwoner is een rijke Belg BOB MAES Ben Misilje haalt de Nederlandse vlag weg bij de verkochte woning van vrienden. In het huis komen Belgen wonen. foto boaz timmermans LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51