Ondine Wat zie je er fantastisch uit vandaag, schat! In het nieuws Uit het nieuws Renovatie beeldje is eindelijk af 'Het bevalt nog beter dan verwacht' DEZE WEEK IN Z Een stukje geschiedenis komt hiermee terug' 'De populatie hier is zo prettig' 2 9 PETRI LEMS DENKT TERUG AAN WARM NEST 10 PIET PICAVET STOPT MET UITVAARTEN 19HERMAN DE JONG IS ZIEK EN VOELT ZICH RIJK Vanuit mijn ooghoeken zie ik hoe het mannetje iets uit zijn zak haalt. Iets scherps. Een schaar is het, een snoeischaar. Snel leg ik de telefoon neer, nog vóór hij kan toeslaan. „Meneer! Wat doet u nu?!" Hij bevriest in zijn beweging. ,,Eh...de ficus snoeien?", zegt hij verbouwereerd. Nu is het mijn beurt om verbaasd te zijn. Hè? Is die plant dan écht echt? Altijd ge dacht dat het kantoorgroen nep was. Onverwoestbare, hard groene bladeren. Nooit eens iets van rot of een afgevallen blad. Hoogstens een bruin randje, waarvan ik altijd dacht dat de fabrikant het er expres op schilderde, zodat ze nog een béétje lijken op de exemplaren bij mij thuis. Die hydrokor- rels in de pot? Boerenbedrog, uiteraard. Nét echt! Blijk ik me toch aardig vergist te hebben. Beschaamd monster ik de ficus, die er stijfjes bij staat en beledigd zijn mond houdt. Echt, maar ingehuurd. Inwisselbaar en van niemand. Arm ding. En hij heeft niet eens een naam. Nee, dan Wout. Kent u Wout? Da's de koning onder de lease-kamerplanten. Mas sieve stam, overweldigend bladerdak en op zo'n 2 meter hoog een dito bladerkroon, die elke nacht zuivere zuur stof je kamer inademt. Groots, gezond én gemakke lijk, aldus de website waarop Wout aan de man wordt ge bracht. Bikkel hoor, die Wout. Drie keer per jaar wa ter geven is genoeg. Legt de boom binnen twee jaar toch het loodje, dan wordt-ie simpelweg vervangen door een broertje. 'Verwelkom Wout! Jouw boom, jouw stijl! Zodra jij in de bestel- tool gekozen hebt voor jouw type pot en bodem, haast Wout zich meteen naar zijn nieuwe huis!' Want ja, ook als particulier kun je Wout in huis halen. Jouw Wout is, als hij thuis arriveert, 'een jaar of twintig en dus uitge- puberd. In de prime van zijn leven. Klaar om bij jou zijn volle pracht te tonen'. met menselijke trekjes. Op de website van Plantsome, een app die je helpt je planten in leven te houden, staan spetters te koop met grachtengordelnamen als Boris, Joep, Luca, Bertie, Pleun en Emily. Plant, maar toch ook een beetje mens. En dus kun je 'speeddaten' met Diana, een echte Calathea crocata 'Candela' die het lekker vindt als ze af en toe wordt besproeid en het fijn vindt als je zo nu en dan zegt: 'Diana, je ziet er prachtig uit, meid!' Mowgli (Asplenium Crispy Wave) alias de knuffelplant 'is superlief voor baby's en dieren'. Een vreemde eend in de bijt, deze allochtoon. 'Hij heeft nog wel eens de neiging plotseling een aantal dagen de natuur in te vluchten', ver klaart Plantsome. Wonderlijk. Betekent dit dat je je plant dan opeens kwijt bent? Ontsnapt, door het kattenluikje? Hoe dan ook: wie Mowgli in zijn hart sluit, kan deze lieverd online claimen ('De adoptiepapieren vind je hier') Mowgli heeft ook vriendjes en vriendinnetjes. En wat zien ik?! Onze eigen kantoorboom zit er ook bij. Een Ficus lyrata. Geen mannetje, maar een meid is het: een 'hippe luchtzuiveraar' met de naam Eileen. Sorry, Eileen. Enne, wat zie je er vandaag fantastisch uit, schat! Een aantal inwoners van Middel burg vroeg het al aan Bert Ren- kema, predikant bij de Gasthuis- kerk. Waar is toch dat Sint Barba- rabeeldje in de nis boven de voor deur? Tijdens de restauratie in 2018 is het weggehaald. Volgende week keert het beeld terug. Gro ter en in kleur dit keer. Daarmee is een grote wens van onder andere de predikant ver vuld. ,,Met het Sint Barbarabeeld is de renovatie van de Gasthuis- kerk echt af", zegt Renkema. ,,Achter de schermen zijn dege nen die over de restauratie gingen op zoek gegaan naar een beeld houwer. Uiteindelijk kwamen ze uit bij Lein Kaland in Westka- pelle. Voor zijn opleiding moest hij een beeld maken. Dat was dus een win-win situatie." Meer dan een jaar duurde het maken en schilderen van het beeld. Barre Verkerke en Fiona Broeders heb ben het geschilderd. Hoewel de kerkelijke gemeente niks heeft met heiligenbeelden, hoort dit beeld volgens Renkema bij de kerk. ,,Een stukje geschie denis komt hiermee terug", zegt hij. Morgen kan je dood zijn, maar het geloof in Christus kan je voor nu en later redden. Daar staat Sint Barbara symbool voor. Volgende week zaterdag is de onthulling van het beeld. Vanaf 15.00 uur is er een bijeenkomst in de kerk. Daar zullen de kunste naars laten zien hoe het beeld is gemaakt. Om 15.45 uur is de ont hulling. Huisarts Janneke Kuijlen uit Ber gen op Zoom voelt zich al hele maal thuis op haar nieuwe werk plek in Poortvliet. Het vakantie werk in Zeeland, afgelopen zomer, beviel haar zo goed dat ze besloot de praktijk op Tholen over te ne men. De eerste werkdagen zitten erop en naar eigen zeggen is het nog beter dan ze vooraf dacht. ,,De populatie hier is zo prettig", zegt ze. ,,Ik ben echt goed ontvangen. Een van de patiënten gaf tijdens een huisbezoek zelfs een boek over de geschiedenis van Scherpenisse. Dat was zo lief." Al twee keer eerder stond Kuij len in deze krant. Dat zorgt voor een bepaalde bekendheid. ,,Een specialiste met wie ik belde, vroeg of ik die vakantiedokter uit de krant ben", lacht ze. ,,Ik kende al veel medewerkers hier, maar met degenen die ik nog niet kende, kwam ik tijdens het eerste perso neelsuitje in aanraking." Ook de patiënten herkenden haar al. ,,Ik kreeg veel felicitaties met de over name. Zelfs in Bergen op Zoom." Hoewel het Kuijlen erg goed be valt, is het ook een spannende pe riode. ,,De patiëntenzorg verloopt prima, maar er moet daarnaast heel veel geregeld worden. Maar het vertrouwen dat ik had toen ik het hier overnam, gaat zeker niet weg." Wout is niet de enige plant ZATERDAG 11 JANUARI 2020 GO Zwerfkeien. 7 Zo gezien Verschillen in gemeentebelastingen 18 Toerisme Naar het andere Holland 20 Gaswinning Theaterstuk geeft drama gezicht 22 Wetenschap IJzer als - schone - brandstof 23 Eureka Eten op routine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50