Amerika: nieuwe sancties voor Iran 3 dgn Nijmegen Meghan ontvlucht Britse mediastorm en vliegt terug naar zoon Archie in Canada O 4 SPANNINGEN IRAN-VS HERKENNING Een vliegtuig dat wordt neegeschoten boven een conflictgebied. Waar zagen we dat eerder? Een vergelijking tussen de ramp in Iran, en die in Oekraïne. 99.- 59; Minister Mike Pompeo (Bui tenlands Zaken) is ervan overtuigd dat Iran de intentie had Amerikaanse militairen te doden. ,,We willen dat Iran zich gedraagt als een normaal land'', zei hij. Toch is premier Mark Rutte voorzichtig optimistisch dat de spanningen tussen Iran en de VS zullen afnemen. ,,Er zijn recente uitlatingen van Iraanse en Amerikaanse zijde die lijken te wijzen op de-es calatie; dat op zichzelf stemt hoopvol.'' De Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst zegt over bewijs te beschikken dat de Oekraïense Boeing 737 is neergeschoten. Volgens mi nister Bijleveld Defensie) is er sprake van 'eigenstandig bewijs'. Minister Blok van Buitenlandse Zaken zegt in Brussel dat het 'plausibel is dat de Iraanse luchtafweer heeft geschoten'. Hij vindt het 'van groot belang' dat er een compleet onderzoek plaatsvindt. Hij zei 'gemeng de signalen' uit Iran te krijgen dat dit ook gebeurt. Blok deed zijn uitspraak voor aanvang van een spoedvergadering met zijn EU-collega's van Buitenlandse Zaken. Oekraïne trekt nog geen conclusies over de oorzaak van de ramp. Er is nog een discussie over waar de zwarte dozen worden geanalyseerd. Niet toevallig belde de Canadese pre mier Justin Trudeau deze week met premier Mark Rutte. Het neerstorten van vlucht PS752 van Ukraine Interna tional Airlines, met aan boord 63 Ca nadezen, herinnert aan het drama met MH17 van Malaysia Airlines, bijna zes jaar geleden. Daarbij kwamen 193 Ne derlanders om. Wat er precies gebeurde met vlucht PS752 is nog in nevelen gehuld. De Mi litaire Inlichtingen- en Veiligheids dienst (MIVD) zegt over bewijs te be schikken dat de Oekraïense Boeing 737, die woensdagochtend crashte na kort ervoor te zijn opgestegen van het vliegveld van de Iraanse hoofdstad Te heran, is neergeschoten. Er zijn meer parallellen, vooral omdat Oekraïne Een ding is zeker. Dat toestel is niet geraakt door een raket weer een rol speelt in het verhaal. ,,Dit is de tweede keer dat Oekraïne bur gertoestellen inzet in een militair con flict", beweert de Russische commen tator en provocateur Alexander Malke- vitsj. Rondom beide rampen werd ook veel nepnieuws verspreid. Feit is dat beide keren een Boeing nooit op zijn bestemming arriveerde, te weten Kiev en Kuala Lumpur. Twee keer werd boven een conflictzone ge vlogen en wordt gespeculeerd over ra ketten van Russische makelij: toen Buk en nu Tor. Trieste werkelijkheid: op verschillende plekken in de wereld rouwen nabestaanden. Bij MH17 kwa men 298 passagiers en bemanningsle den om; PS752 kostte aan 176 mensen het leven. Conflictzone Zowel MH17 als PS752 vlogen op het fatale moment boven een gevaarlijk gebied. Het Maleisische toestel hing boven de oostelijke Oekraïne waar pro-Russische separatisten nog altijd oorlog voeren tegen het Oekraïense leger. De rebellen die eerder op Oe kraïense militaire vliegtuigen hadden geschoten, zouden per ongeluk een passagierstoestel op de korrel te heb ben genomen. Getuigen zagen een rookspoor omhoog schieten. Vlucht PS752 komt neer vlak na ver trek van Imam Khomeini Internatio nal Airport bij Teheran. Getuigen mel den twee luide klappen. Vlakbij is de 23e divisie van de Islamitische Repu blikeinse Garde gevestigd, die op scherp staat in de escalerende strijd met de Verenigde Staten. Iran heeft net Operatie Martelaar Soleimani vol tooid en twee Iraaks-Amerikaanse le- gerbases in Irak bestookt uit wraak voor de liquidatie van de generaal. Te heran verwacht Amerikaanse repre saille, de luchtafweer rond Teheran is geactiveerd. Na het neerhalen van MH17 was er ook verontwaardiging over de keus van Malaysia Airlines om überhaupt over het conflictgebied in Oekraïne te vliegen. Er waren daar al eerder, zij het op lagere hoogte, militaire toestellen beschoten. De Onderzoeksraad Voor Veiligheid (OVV) concludeerde vorig jaar dat landen die in een conflict zijn verwikkeld niet meteen hun eigen TELEFOONGESPREK Vanaf: Incl. diner 1 5 dagen Veluwe**** 3 dgn Vechtdal diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocPg Gisterochtend stapte Markle (38) op het vliegtuig naar Canada. De hertog en hertogin van Sussex waren de laatste zes weken van 2019 al in Canada voor een lange vakantie. Ze kwamen terug naar Groot-Brittannië, maar lieten hun zoontje achter bij een oppas, zo blijkt nu. ,,Omdat Meghan wist dat ze snel zou terugkeren'', aldus Britse media. Prins Harry (35) is in het Ver enigd Koninkrijk om met zijn familie te praten over de beslissing om deels terug te treden. Koningin Elizabeth probeert met andere leden van het koningshuis een passende oplossing te vinden. Harry en Meghan hadden hun be sluit niet van tevoren overlegd met de koninklijke familie. Het ge rucht dat het koppel graag naar Noord-Amerika zou verhuizen deed al langer de ronde, maar nu lijkt Meghan die droom dus ook echt na te jagen. Donderdagavond nog gaf konin gin Elizabeth II haar familie de opdracht een oplossing te zoeken voor haar kleinzoon en zijn vrouw. Prins Harry moet nu samen met zijn vader Charles en zijn broer William uitdokteren hoe ze de situatie werkbaar kunnen houden. Hun koninklijke status volledig laten vallen is namelijk geen optie. ,,Hij kan niet opeens 'meneer Harry Wales' worden'', verklaart de Britse royalty-expert Dickie Arbiter. ,,Hij blijft de kleinzoon van de koningin.'' zaterdag 11 januari 2020 WASHINGTON De VS legt Iran verdere sancties op na de raketbeschietingen op Amerikaanse doelen in Irak. Het gaat om economische sancties en maatregelen tegen hooggeplaatste Ira- niërs die betrokken waren bij de aanvallen. Vlucht PS752 doet in Bob van Huët Cyril Rosman Rotterdam/Teheran —baas van Iraanse burgerluchtvaart Premier Rutte tegen deze krant over zijn gesprek met de Canadese premier Tru deau: ,,Hij belde omdat Ca nada met iets verschrikke lijks is geconfronteerd. Ik heb als eerste in het ge sprek ons medeleven overgebracht. Maar hij belde concreet met de vraag welke lessen er getrokken kunnen worden, welke parallellen er zijn met de ramp met MH17. Puur operationeel. In Neder land hebben we drie sporen gevolgd: onze mensen te rughalen, waarheidsvinding en het strafrechtelijk traject. Daarbij was destijds cruciaal dat die sporen vanaf het eer ste moment zijn neergezet. Verder is het contact met nabestaanden heel belang rijk, dat zij constant als eer ste worden geïnformeerd. Ze zijn met een leed ge confronteerd wat zo onmetelijk is datje als overheid niet ge noeg kunt doen om je dat te realiseren. Dat loopt door tot de dag van vandaag en in de toekomst. Tot slot: vorm een coalitie met landen die ook getroffen zijn. Daar hebben wij toen ook veel tijd in ge stoken.'' i^'"ecuS)Sl8jP-.^w*jPt£ -j |M| 4- Gelegen in een heuvelachtige omgeving, op slechts 5 minuten van Nijmegen! 4* Fletcher Parkhotel Val Monle, Berg en Dal (8,0) -7 O I 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Jx een 2-gangen diner, zwembad, wifi en parkeren aillf I Aankomsten t/m april. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher Hotel De Wipselberg (7,8) 4* Hotel en Boerderij De Gloepe (8,3) 4 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren Incl. binnenzwembad 1x een diner (dagschotel) Gratis wifi en fietsroutes 50 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Twee dagen na de bekendma king dat haar man prins Harry en zij een stap terugdoen als leden van het Britse konings huis is Meghan Markle alweer teruggevlogen naar Canada. Haar zoon Archie was daar achtergebleven, zegt een woordvoerder van de familie. ANP Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4