Kabinet legt 'uit noodzaak' vuurwerk verder aan banden NIEUWS 3 TINDERMATCH DONOR De Rotterdamse Debby is al een tijdje gescheiden als zij uit nieuwsgierigheid op de datingapp Tinder gaat. Ze zoekt een date. En trouwens ook een nier. De rest is geschiedenis. In december zou het stel onder het mes gaan, maar op zondag 6 oktober gaat de telefoon. Ze kunnen zich de volgende morgen melden. Mario: ,,We kenden elkaar toen net acht maanden.'' Om 7.00 uur wordt Mario de ok opgereden. ,,Daar blazen ze je buik op en dan hengelen ze de nier via de onderkant naar beneden.'' Tatoeage Op de plek waar de nier zat, staat nu een grote tatoeage, een Engelse tekst. ,,Dit wordt in de film The Godfather gezegd tegen een begrafenisonderne mer, maar is voor ons ook heel toe passelijk. 'Someday, and that day may never come, I'll call upon you to do a Service for me. But until that day, accept this Justice as a gift, 7-10-2019.' Saillant detail: de vader van Debby is groot Godfather-fan. Bij hem in huis hangt Iedere dokter huilde zowat als die ons verhaal hoorde. Het is een sprookje een schilderij met exact dat citaat. Debby gaat die 7 oktober aanslui tend ook drie uur lang onder het mes: „Artsen en verpleegkundigen leefden heel erg met ons mee. Iedere dokter huilde zowat als die ons verhaal hoorde. Echt alles is een match: het is net een sprookje.'' Al moet je een zie kenhuis volgens Mario 'niet romanti seren'. ,,Op maandag zijn we geope reerd en pas woensdag mocht ik naar haar toe. Iemand had toch wel even mijn bed die kant op kunnen rijden?'' De nier is intussen wonderwel goed aangeslagen. Debby: ,,Op 11 ok tober was de donornier al goed voor een nierfunctie van 60 procent. Een paar dagen later al 65 procent.'' Transplantatiearts Roodnat is op getogen: ,,Bij de meeste ontvangers van een donornier komt de nierfunc tie niet boven de 50 procent uit. 65 procent is fantastisch.'' Eind februari gaan de twee samen wonen. Debby kan het nog maar am per bevatten: ,,Ga ik zitten swipen, kom ik ineens de liefde van mijn le ven tegen, op alle fronten. Je hebt toch van de walgelijk gelukkige stel len op verjaardagen? Dat zijn wij nu.'' Volgens premier Mark Rutte is dit 'noodzaak' omdat de jaarwisseling 'totaal is misgegaan'. ,,De normen zijn, opnieuw helaas, overschreden. Het is schandalig hoe sommige mensen zich hebben gedragen. Je waant je soms in oorlogsgebied. We kunnen niet op de oude voet door.'' De premier merkt daarbij op dat vuurwerk mensen 'veel plezier brengt', maar zei ook dat het 'nog niets eens zo'n heel oud gebruik is'. Het voornemen volgt op een toe nemende druk om vuurwerkver koop te beknotten. Sinds de onrus- Mensen met een keurige baan doen die nacht dingen die ontoelaatbaar zijn tige jaarwisseling, met twee doden als dieptepunt, nam de roep hierom toe. In de Tweede Kamer is een meerderheid van de partijen al voor een verdere beperking. Enquêtes lijken bovendien uit te wijzen dat het grootste deel van de Nederlan ders zich daar ook achter schaart. Ook de politie roept hier al langer toe op, maar een voorstel van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) om knallers en pijlen te ver bieden, legde het kabinet vorig jaar nog terzijde. Nu is het alsnog de 'leidraad' om te kijken 'welke soor ten' er straks niet meer verkocht zullen worden. Minister Ferd Grapperhaus (Jus titie) zegt dat de afgelopen jaarwis seling nu toch toe noopt tot een uit gebreider verbod op vuurwerk. ,,Groepen mensen maken er een wildwestpuinhoop van.'' Rutte stelt dat het een 'kwestie van gebrek aan beschaving is' dat de aanbevelingen van de OVV alsnog van de plank worden gepakt. ,,Ja, er is blijkbaar een groeiende tendens van grensoverschrijdend gedrag in dit land. Mensen met een keurige baan doen die nacht soms vijf uur lang dingen die volstrekt ontoelaat baar zijn.'' Het kabinet lijkt ook te rekenen op de steun van regeringspartijen VVD en CDA, terwijl de fracties van die partijen eerder niet voor verdere verboden voelden. Toch klonk vanuit de achterban van die partijen een steeds luider wor dende roep om meer maatregelen. VVD-burgemeesters spraken zich openlijk uit voor verdere verboden en ook vicepremier Hugo de Jonge sprak van een traditie die 'natuur lijk niet langer' zo kan als het nu gaat. Dinsdag komen de fracties van de VVD en CDA weer bijeen en zullen de kabinetsplannen worden besproken. De politie, die voor verdere be perking is, heeft al laten weten dat een gedeeltelijk vuurwerkverbod 'te handhaven' zou zijn. *Pling.* Eind januari 2019 hebben Delftenaar Mario van Haaster (46) en de Rotterdamse Debby de Geus (42) een Tindermatch. Al sinds 2017 is Mario gescheiden. Hij verveelt zich een beetje. Na goede verhalen van collega's besluit hij op Tinder te gaan. ,,Hoe is het? Waar kom je vandaan? Daar hadden we het over in ons eer ste gesprekje. Niks spectaculairs'', vertelt Mario als ze samen terugblik ken. De twee wisselen telefoonnum mers uit en gaan whatsappen. ,,Ze schreef ook dat ze het aan haar nieren had. Nog geen twee weken na die Tindermatch heb ik gedroomd dat zij mijn nier krijgt. We hadden elkaar toen nog nooit ontmoet.'' Debby: ,,Ik had toen echt zoiets van: man, je bent niet goed, we ken nen elkaar net twee weken. Ik was helemaal niet zo van Tinder. Ik was niet eens op zoek naar een relatie. Dat hij zou doneren aan mij, was toen ook helemaal niet aan de orde. Er waren zes mensen die bij leven een nier aan mij wilden doneren.'' Familie, vrienden, haar ex en zijn va der, die haar ziekte al veel langer volgden. Debby kampt al sinds haar 30ste met de 'vele-cystenierenziekte', waar ongeveer één op de duizend Nederlanders aan lijdt. ,,Ik heb echt heel veel cystes, misschien wel hon derd. Het zijn er zo veel dat je op een echo mijn nieren niet ziet. Mijn nier functie ging zo achteruit - die was nog maar 15 procent - dat ik een do nornier moest. Alleen, de ene na de andere donor viel af." Transplantatiearts Joke Roodnat van het Erasmus MC bevestigt hun ver haal: „Met bloedgroep O moet je drie jaar wachten op een nier van een overleden do nor. Dat zijn echt zware jaren.'' Mario stellig: „We waren in april samen op de kermis toen ze wéér een telefoontje kreeg dat er iemand afviel. Toen had ik zoiets van: ik doe het. Ik zeg vanaf het begin al: jij krijgt mij nier.'' Voor Debby, die bloedgroep O heeft, moet de donor eigenlijk óók ie mand met die bloedgroep zijn. Van de Nederlandse bevolking heeft 47 procent O. De bloedgroep matcht. Dan is de vraag of hun weefsel ook overeenkomt, waardoor de nier min der snel afstoot. Roodnat: ,,We kijken naar zes soorten weefsel. Bij veel partners zijn die alle zes verschil lend, soms zijn er vijf of vier an ders. Zij hebben drie overeenkom sten. In je familie kun je een iden- NIET-VERWANT zaterdag 11 januari 2020 GO tieke donor vinden, maar in het wild is de helft gelijk al heel bijzonder!'' -Debby de Geus Het kabinet noemt het 'nood zaak' dat er een uitgebreider verbod komt op vuurwerk. Meest waarschijnlijk is een ban op knalvuurwerk en vuurpijlen, maar de regering neemt tot eind februari om daarover te denken. Tobias den Hartog Den Haag -Premier Mark Rutte pmetoiiaMta day may never come, HI call upon you to do a Service for me. Bui until that day. accept this Justice In één swipe een nieuwe liefde en een nieuwe nier Marcia Nieuwenhuis Delft Mario en Debby zijn een 'walgelijk gelukkig stel'. Onder: de tatoe age van Mario op de plek waar de nier zat. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Kijk op de site bij /video Mario en Debby vertellen over hun unieke match Uit nieuwe cijfers van de Ne derlandse Transplantatie Stichting blijkt dat het aantal niet-verwante donors het afge lopen jaar fors is gedaald. Waren er in 2018 nog 312 part ners, vrienden, leden van de schoonfamilie en bekenden die doneerden, in 2019 waren dat er 279. Een nier van een levende donor gaat niet alleen langer mee, maar werkt ook vaak 30 procent beter dan een nier die is gedoneerd na overlijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3