Als Vloeimans speelt hoor je geen schelle klanken 8 ZEELAND MIDDELBURG FOTOTENTOONSTELLING ZUVER ZEEUWS Zuver Zeeuws. Dat is de titel van de foto expositie die nu te zien is in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Journalist Cees Maas (Domburg, 1954) en grafisch vormgever Jan van Broekhoven (Oostburg, 1962) maakten tientallen verkenningstochten door de provincie: ,,We zochten naar niet-alledaagse beelden en sferen die bij elkaar een nieuw en indringend beeld van Zeeland schetsen." Het duo laat veertien foto's zien die als voorproefje kunnen worden beschouwd van hun fotoboek dat later deze maand wordt gepresen teerd. De titel Zuver Zeeuws geeft aan waar de foto's zijn gemaakt - in Zeeland - en zegt iets over de wijze van fotograferen: 'Zuver staat voor echt en onbesmet, maar meer nog voor helder, minimalis tisch en naakte structuren van landschappen'. Er wordt gewerkt volgens de 'fine art-methode'. Maas en Van Broekhoven zeggen daarover: ,,Een fotograaf die zich met fine art bezighoudt heeft ver- schillende gereedschappen, zoals extreem lange sluitertijden en weinig of geen licht. De foto's zijn meestal in zwart-wit om afleiding door kleur te voorkomen. Er wordt gefotografeerd tijdens vaak barre Meestal wordt elke vorm van romantiek gemeden, dus geen ondergaande zonnen weersomstandigheden. Meestal wordt elke vorm van romantiek gemeden, dus geen ondergaande zonnen." De geëxposeerde foto's in de Drvkkery zijn kriskras door Zee land genomen, onder meer in de omgeving van Baarland, Wol- phaartsdijk, Zuidzande, Vrouwen polder, Westkapelle, Zierikzee en het Veerse Meer. Wat verwacht een bezoeker van een Nieuwjaarsconcert? Eens iets anders, niet te moeilijke muziek, een beetje humor, topnummertjes? HZO hanteert de formule van een mix van dit alles. In Wenen wordt er op 1 januari vooral gedanst, de familie Strauss is de favoriet. HZO brengt dansante composities, nodigt een gastsolist uit en een jong Zeeuws talent. Suc ces is zo gegarandeerd. De opening was meteen een tref fer: de Notenkrakers-suite van Tsjai- kovski. Na het openingsdeel volg den zeven karakteristieke dansen: Mars, dans van de fee, de Russische dans Trepak, Arabische dans, Chi nese dans, dans van de sneeuw vlokken en bloemenwals. Het heerlijke van de muziek van Tsjai- kovski is niet alleen de toeganke lijkheid ervan, maar dat de muziek romantisch van aard is en volzit met geavanceerde harmonieën en vindingrijke melodieën. De orke stratie is geweldig en kleurrijk. HZO speelde licht en transparant en de balans tussen strijkers en bla zers was mooi. De aparte, belach- tige, klankeffecten van de celesta in de Dans van de Suikerboonfee klon ken boeiend, de harpsolo in de Bloemenwals klonk feestelijk en twinkelend. De Dans van de Uren uit de opera La Gioconda van Ponchielli heeft een grote wensconcert-populari- Het trompetgeluid van Vloeimans is warm en de muziek melodieus teit. Tsjaikovski en Ponchielli kre gen een spitse invulling mede dankzij de accurate leiding van di rigent Ivan Meylemans. De gastsolist van de avond Eric Vloeimans zorgde voor een concert binnen een concert. Hij trad voor en na de pauze op in kleurige outfit en met zilveren en gouden schoe nen. De trompettist is een feno meen. Technisch klopt alles. Als hij speelt hoor je geen schelle of over heersende klanken. Het trompet geluid is warm en de muziek melo dieus. In Evensong werd hij bege leid door HZO, slagwerk en pianist Sjoerd van Eijck. Vloeimans maakte indruk. De compositie met mooie inbreng van de altviool en de obsederende toename van vo lume in het slagwerk, de lange zin derende lage tonen en de innige verstilde momenten kwam goed over. Na de pauze speelde Lise de Munck, die het Eastman Muziek concours 2019 won, de Carmen Fan tasie van Borne. Zij dwong respect af met een bijna feilloze vertolking van deze dynamische muziek. Haar versieringen waren knap en ze speelde met een natuurlijke zwier. Vloeimans speelde nog drie nummers. In zijn melodieuze mu ziek riepen de tonen soms beelden op van de voortrazende trein. Het orkest swingde tijdens de extra sterke ritmische momenten mee. Met de polka Ohne Sorgen van Jo seph Strauss en een toegift (Harry Bo) van Vloeimans werd het con cert feestelijk besloten. zaterdag 11 januari 2020 GO Nu eens geen zonsondergang A Abelen in het buitengebied van Westkapelle. foto CEES MAAS Jan van Damme Middelburg -Cees Maas en Jan van Broekhoven De expositie Zuver Zeeuws is tot 10 februari te zien in de Drvkkery in Middelburg. Het gelijknamige boek met honderd foto's wordt vrijdag 31 januari in de boekhan del ten doop gehouden. Het Weense sfeertje tijdens het Nieuwjaarsconcert heerste in het Scheldetheater. Het Zeeuws Orkest (HZO) houdt deze tradi tie, op geheel eigen wijze, in eer. Jeanette Vergouwen Recensie Nieuwjaarsconcert HZO Het Zeeuws Orkest o.l.v. Ivan Meylemans, met Eric Vloeimans (trompet), Lise de Munck (fluit). Donderdag 9 januari, Schelde theater in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36