7 'Schrijven over slavernij was indrukwekkendst' Anna de Bruyckere neemt na twee jaar afscheid als stadsdichter van Middelburg. ,,Een poëzie-atlas over de wijken en dorpen van Middelburg zit nog in mijn hoofd. Die wil ik alsnog maken." STADSDICHTER MIDDELBURG ANNA DE BRUYCKERE NEEMT AFSCHEID KETI KOTI Zestien gedichten schreef Anna de Bruyckere in twee jaar over Middelburg. Het ze ventiende en laatste ver schijnt komende donderdag tijdens haar afscheid in De Drvkkery. ,,Het wordt een boekenlegger, die gratis te krijgen is in de boekwinkel, in de bi bliotheek en op het stadskantoor." Dan bereikt ze heel veel mensen, meer wellicht dan als stadsdichter, lacht ze. Haar voorganger Karel Leeftink pleitte al voor een groter podium voor de stads dichters van Middelburg en Anna de Bruyckere deelt dat gevoel als ze terug kijkt. ,,Het is inderdaad soms moeilijk om mensen te bereiken. Vaak sta je er op de geijkte momenten en bereik je alleen de mensen die daar zijn. Buiten die mo menten om heb ik me wel eens afge vraagd: zit er iemand op mij te wachten? Daar kunnen gemeente en stadsdichter samen nog veel winst boeken." ,,Heel goed. Ik mocht mijn perspectief delen op momenten dat er tijd en ruimte voor was, een aanleiding. Dodenherden king bijvoorbeeld. Dat maakt dichten minder eenzaam en dan zie je waarvoor je het doet." ,,Maar de tijd is voorbij gevlogen. Waar ik spijt van heb, is dat ik niks heb gedaan aan de dorpen in de gemeente. Dan denk ik bij mezelf: hoe moeilijk was het nou geweest om vier gedichten te schrijven over Arnemuiden, Kleverskerke, Nieuw en Sint Joosland en Arnemuiden?" ,,O zeker. Ik heb nog steeds heel veel ideeën in mijn hoofd." ,,Daar ben ik wel serieus mee bezig ge weest. Ik ben ook op veel plekken ge weest en heb de vele gezichten van Mid delburg leren kennen. Maar de tijd ging zo snel. Dus ook dat idee zit nog in mijn hoofd. Dat wil ik alsnog maken." ,,Omdat ik dan standpunten moet inne men. Ik verdwaal vlot in meningen en observaties en denk al snel: daar zit wat in, maar de ander heeft ook een punt. Als ik het over mocht doen, zou ik wel wat anders werken. Dat ik sommige politieke kwesties niet heb aangepakt, vind ik wel een gemis." ,,Van de andere kant, ik zet als dichter Ik heb de afgelopen twee jaar meer zelfvertrouwen gekregen ook liever het menselijke op de voor grond, dat is meer mijn aard. Ik zei twee jaar geleden dat ik me op de mensen in Middelburg wilde richten en dat is zeker gelukt." ,,Ik heb het menselijke verhaal nodig. De onderlinge verhoudingen, de gebreken, de pijn van het falen, het plezier van wat er wel lukt. Paradoxaal genoeg ben ik als stadsdichter de stad zelf meer en meer kwijtgeraakt als focus. Ik ben misschien geen typische stadsdichter. Een ode aan het Bolwerk schrijven, dat kan ik eigen lijk niet." ,,Daarvoor had ik mijn oma van vaders kant in gedachten. Zij deed veel vrijwilli gerswerk. Als jongere sta je er niet zo bij stil hoe belangrijk dat is. In mijn hoofd ontstond het beeld van vrijwilligers die als bijen over de stad uitzwermen. Poë tisch klinkt dat wat afgezaagd, maar het beeld van de bij ben ik gaan uitwerken. Het gedicht is een ode aan al die men sen." ,,Ik heb de afgelopen twee jaar meer zelf vertrouwen gekregen. Dit jaar komt mijn debuutbundel uit: Brievenbusblues. Die verschijnt in augustus of september. Hij is bijna af." zaterdag 11 januari 2020 GO 'Het dichten was minder eenzaam' Anna de Bruyckere, stadsdichter Middelburg (2018/2019): „Schrijven over de wake bij het slavernijmonu- ment in Middelburg aan de vooravond van Keti Koti vond ik het indrukwekkendst. Ik was al maanden daarvoor met het onderwerp bezig om de context te leren begrijpen. Hoe belangrijk dat is voor de zwarte gemeenschap, maar ook voor de stad als geheel. Tegelijkertijd onderzocht ik de gevoeligheden. Mijn perspectief als witte vrouw is anders dan dat van de nazaten van slaven. In het eerste deel van het gedicht probeer ik me in te leven in een 'we' dat, historisch gezien, mijn 'we' niet is. In het tweede deel schrijf ik vanuit een onderliggende gemeenschappelijkheid van mensen die zich allemaal tot dat gedeelde verle den en heden moeten verhouden. Zeker bij dit gedicht heb ik gezocht naar het samenkomen van mensen, naar begrip voor elkaar." Mensenlessen (gedicht ter gelegenheid van Keti Koti 2019) Van wie over het water verdween vernam niemand nog iets. Dat was de eerste les. Eenmaal aan de andere kant leerden we dat we nodig hadden een ministerie van dromen. Een ministerie van dromen, belast met de drievoudige taak het vervolg van de stilte te raden, de ergste demonen in te tomen en de wakkere uren te beschermen door ze een wereld die gewoon doorgaat, die doet alsof dit gewoon is, te besparen. 's Nachts vergeet niemand: donker likt wonden, tijd tikt op schouders tot je je omdraait naar die stra lende vlakte die in ieder van ons en enkel van ons is. Sindsdien leerden we van velden en werkplaatsen met onrechtmatig verkregen zweet bevloeid, eigenaars met afgedwongen zorgen omringd. We leerden dat, blijkbaar, vrijheid iets is om te maken en menselijkheid niet afdwingbaar. Later leerden we dat vrijgemaakt nog niet het halve verhaal was en we leren van daag dat tot slaaf maken een misdaad is waarvan wetten ons slechts som mige vormen ontzeggen. We hebben niets geleerd, nee we hebben geleerd wat we nooit hadden moeten leren. We zijn nog niet uitgeleerd. Soms leren we, soms leven we. Soms tegelijk, soms geen van beide. We zijn nog lang niet uitgeleerd. We hebben nog te weinig geleerd om te kunnen vergeten, te veel om te kunnen vergeven, of andersom. We leren telkens om ons weerspiegeld te zien: in de zon, in winkelramen, in de ketenen en hun einde dat maar blijft duren en dus ook hun bestaan. In schoenen dragen, in nieuwe namen maken. We leren telkens opnieuw over vrijheid een taak die we elke dag moeten blijven aanvaarden. Anna de Bruyckere: ,,Ik heb het menselijke verhaal nodig. De onderlinge verhoudingen, de gebreken, de pijn van het falen, het plezier van wat er wel lukt." foto lex de meester Maurits Sep Middelburg Twee jaar geleden begon je met veel ambities. Hoe is het bevallen? Kan dat alsnog? Toen je begon, was je van plan de wij ken in te gaan, mensen op te zoeken en een soort atlas van de wijken te maken, in dichtvorm. Die is er nog niet. Waarom heb je niet geschreven over actuele politieke onderwerpen? - Anna de Bruyckere In al je gedichten komt het menselijk handelen naar voren, en vooral het zoeken naar hoe je een beter mens kunt zijn. Je hebt een mooi gedicht geschreven over vrijwilligerswerk: Apis vrijwillige- ria. Ben je als dichter veranderd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35