Ter Schorre opent groepswoningen jong dementerenden Campingkat Pien duikt op in België - 132 kilometer van huis Hij kun je wakker maken 100% Zeeuwse stroom 4 'Schouwen-Duiveland moet voorbeeld nemen aan de Tuin van Zeeland' Marcel Modde Zonnemaire Schouwen-Duiveland is goed be schouwd maar een kale bedoening, vinden Arjan de Hulster van de Bo- menwerkgroep en John Jansen van de Natuur- en Vogelwacht. Ze kij ken met een schuin oog naar Wal cheren, 'de Tuin van Zeeland' waar landgoederen van oudsher goed waren voor rijke bebossing en het landschap meer variëteit biedt. Verrijking ,,Hier is alles eigenlijk veel te net jes", wijst De Hulster als voorbeeld op de strak omgeploegde akkers aan de voet van de Kijkuitsedijk bij Zonnemaire. ,,De boel is wegverka- veld. Vanuit de boer geredeneerd heel logisch. Zo is het land efficiën ter te bewerken met al die grote machines." Aan de andere kant van die zelfde dijk laat De Hulster, pro jectmanager bij de stichting Land schapsbeheer Zeeland, gelijk zien wat er ook mogelijk is. Zeven jaar geleden werd op die plek en lange rij populieren gekapt. De diverse soorten die daarvoor in de plaats zijn gekomen, vormen een verrij king voor de natuur én de uitstra ling van het gebied. Hier is alles eigenlijk veel te netjes. De boel is wegverkaveld Schouwen-Duiveland heeft let terlijk de ruimte om een serieuze bijdrage te leveren aan het terug dringen van de hoeveelheid kool- stofdioxide (CO2) in de lucht. Bo men en struiken filteren CO2 uit de lucht. ,,Het is dus erg belangrijk dat er zoveel mogelijk wordt aange plant", zegt De Hulster. „Gelukkig wordt dit nu ook door de overheid onderkend." De Hulster: „Groepjes bomen her en der zijn zelfs effectie ver dan één heel groot nieuw bos." Al zou hij ook die oplossing toejui chen, als overloop en begrenzing van de nieuwe zonneparken die de gemeente wil aanleggen. Australië De Natuur- en Vogelwacht werpt zich op als overlegpartner voor het nieuwe gemeentelijke bomenbeleid dat in de maak is. Volgens Jansen wordt de (inter)nationale subsidie- pot voor dit doel steeds vetter. De Hulster denkt dat er ook genoeg be drijven bereid zijn tot een 'groene bijdrage' tegen de klimaatverande ring. De bosbranden in Australië bewijzen volgens hem hoe actueel die ingreep is. ,,Je bent zo weer tien jaar verder voordat er iets gebeurt. En een boom begint pas na een jaar of vijftien serieus CO2 op te nemen. Wanneer wil Schouwen-Duiveland ook al weer klimaatneutraal zijn? In 2040 toch? Dan mogen we nu toch écht wel gaan beginnen." Een herplantplicht voor iedere boom die wordt gekapt, zou ook helpen. Vooral het waterschap Scheldestromen kapt meer bomen dan er worden teruggezet, signale ren Jansen en De Hulster. Claudia Sondervan Vlissingen Pien is één van de twee voorma lige asielkittens die bij de camping is aangesteld als muizenvanger, maar ze besteedt haar tijd liever bij knuffelende campinggasten met lekkere hapjes, vertelt recep tioniste Marian Jasperse. Tweede kerstdag werd ze gemist. Speurtochten langs de chalets en safaritenten leverden niets op. Tot een dierenarts eigenaar Leen- dert van Nieuwenhuijzen belde. Pien was gevonden op een milieu straat bij Hooglede. Een blik in het gastenboek leerde dat de poes stie kem meegereisd moet zijn in een camper van vaste gasten uit die plaats. Via haar chip én haar regis tratie werd haar thuis getraceerd. Belgische media pikten Piens avontuur enthousiast op: sinds 2017 moeten katten in België ver- plicht een chip hebben mét regis tratie van de eigenaar en Pien is het levende bewijs dat het werkt. Collega-campingkat Vlekje ver welkomde Pien woensdagavond met blijdschap op hun slaapplek in de verwarmde werkplaats, ver telt Jasperse. Van Nieuwenhuizen heeft er vier uur voor in de auto gezeten, maar is ook blij dat Pien er weer is om gasten te begroeten. -~y Pien terug op de Jonger dan 65 jaar en dement. Het komt voor. Zeeland telt naar schat ting ruim honderd jong demente renden. Zorginstelling SVRZ opent maandag voor jong dementeren den die niet meer thuis kunnen wonen, de eerste groepswoningen in Zeeland. Ze staan bij woonzorg centrum Ter Schorre in Terneuzen. Zaterdag is er van 14.00 tot 16.00 uur open dag. Gedragsveranderingen Sinds september vorig jaar biedt SVRZ dagbehandeling aan jong de menterenden in woonzorgcen trum De Kraayert in Lewedorp. ,,Maar", stelt SVRZ-locatiemanager Mark Felius, „gedragsveranderin gen kunnen zo groot worden dat dagbehandeling niet meer vol doende is. Thuis wonen is dan niet meer wenselijk of mogelijk." De groepswoningen bij Ter Schorre bieden een nieuw thuis, met een gezamenlijke woonkamer, aparte tv-kamer en een eigen ka mer met sanitair. Per woning is ruimte voor zes bewoners. Acht mensen zijn tot nu toe ingeschre ven. De eerste twee arriveren maandag. Er staan acht jong dementerenden ingeschreven die niet meer thuis kunnen wonen Dementie kan al tussen 40 en 65 jaar beginnen. In heel Nederland zijn, volgens Alzheimer Nederland, zo'n 12.000 jong dementerenden. Medewerksters Wendy Bettenbroek en rechts Marian Jasperse zijn blij dat Pien weer deel uit maakt van het team in de receptie van Strandpark Zeeland. .foto lex de meester Jouw wekker krijgt 100% energie van DELTA deltaenergie.nl DELTA zaterdag 11 januari 2020 Pleidooi voor meer bomen Over pakweg vijftien jaar moet het landschap van Schouwen- Duiveland er heel anders uit zien. Als het aan de recent op gerichte Bomenwerkgroep ligt althans. De natuurliefhebbers zien kansen voor de aanplant van bomen en struiken op dij ken, bij boerenerven en 'over- hoeken' van agrarische akkers. - Arjan de Hulster, Bomenwerkgroep De kat van de camping is op reis geweest, net als die van Ome Willem in het liedje. Welis waar niet naar Parijs, maar naar Hooglede bij Roeselare, 132 ki lometer verderop in België. Pien (3) is veilig terug op haar stek bij Strandpark Zeeland, vroeger de Nollecamping, in Vlissingen. j Kijk op de site bij /video camping na avontuur Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32