Haat lost nooit iets op Fransen nu in geweer tegen 'Karcher-visserij' ZEELAND 3 Dokter Roos zet Zeeland in de spotlights Vrijwilligers zorgen voor slim vervoer de Molukken Met hart en ziel voor „Wow! Ik ben er een beetje stil van geworden. Ik voel me vereerd dat ik als ex-Rotterdammer en gloednieuwe Zeeuw zo'n compli ment in ontvangst mag nemen." Dat zei medisch specialist Ro- sanne Kranenburg - dokter Roos - van het Adrz nadat gedepu teerde Jo-Annes de Bat haar uit bundig lof had toegezwaaid. Kra nenburg is het gezicht van de vol gens hem meest succesvolle pu bliciteitscampagne die de provin- cie ooit heeft ge voerd. Ze figureert in filmpjes waar mee geprobeerd wordt artsen naar Zeeland te lokken. Zelf nam ze die stap ook, door bij het Adrz te gaan werken. „Roos is een voorbeeld voor anderen", al dus De Bat. ,,Ze zet Zeeland posi tief in de spotlights. Ze laat zien: als je toch werk zoekt, kom dat dan vooral in Zeeland zoeken." In Zeeland is het plezierig wonen, vindt gedepu teerde Harry van der Maas, en het moet plezierig blij ven. Een goede bereikbaar heid is daarvoor essentieel. Twee projecten van het mo biliteitsplatform Schouwen- Duiveland op Weg leveren daaraan een bijdrage die zo waardevol is dat ze een Zeeuws compliment verdienen. Hans Selter nam dat in ontvangst namen de vrijwilligers van de Elektrische Deeltaxi Duinen van Haamstede, die ouderen in staat stelt te reizen. Het burgerinitiatief van de elektrische buurtbus in Zonnemaire werd vertegenwoor digd door Joost Loomans. ,,Dat is opgericht omdat we toen de ba sisschool dicht ging niet wilden dat er dertig auto's achter elkaar naar Zierikzee gingen rijden." Zeeland moet het hebben van slimme mobiliteit, aldus Van der Maas. „Jullie hebben bewezen dat het kan." ,,We zijn trots op deze schouder klop", zei Bob Latuheru, nadat ge deputeerde Dick van der Velde hem het Zeeuwse compliment had overhandigd voor de Stich ting Samenwerking Vlissingen- Ambon. Die ondersteunt al ruim twintig jaar de Molukken, onder meer met medicatie en educatie, ook onlangs nog na de zware aardbeving in november. Van der Velde: ,,Wij zijn trots op Zeeuwen zoals jullie." Latuheru vond het heel bijzonder. Hij bedankte de gemeente Vlis- singen voor de steun en vertelde dat de Indonesi sche regering de stedenband als een internatio naal voorbeeld ziet. „Dit compliment is een kers op de taart. Met uw goedvinden en ondersteuning gaan we ge woon door namens Zeeland in In donesië. Het is vrijwilligerswerk dat we doen met hart en ziel." Die naam slaat op een alternatieve techniek die wordt getest door de ARM 33, een kotter van de Scheve- ningse reder Jaczon. Hierbij wor den waterstraaltjes gebruikt om tong en schol van de zeebodem op te schrikken en in de netten te krij gen. Volgens Bloom hebben de Ne- derlanders niets geleerd van het pulsdebacle en weigeren ze over te schakelen op 'zachte vismethoden'. De Franse activisten vinden het verschrikkelijk dat nu weer wek kerkettingen worden gebruikt die over de zeebodem schrapen. „Erger nog, de Nederlanders testen zelfs nieuwe methoden om de radicale efficiëntie van de pulsmethode te herwinnen." Hogedrukspuiten Het gebruik van de waterstralen wordt door de Franse club om schreven als Karcher-visserij, naar de bekende fabrikant van hoge drukspuiten. Bloom vraagt de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, alert te zijn op deze ontwikkeling. ,,De industriëlen zoeken natuurlijk weer subsidie om meer schepen hiermee uit te rusten", waarschuwt De Nederlanders testen methoden om de radicale efficiëntie van de pulsmethode te herwinnen Bloom. De Fransen kwalificeren de Nederlandse visserij steevast als 'industrieel', de eigen vissers wor den 'ambachtelijk' genoemd. De invloed van de Franse milieu- organisatie mag niet onderschat worden. Vanuit hun kantoor in Pa rijs wist Bloom met een volhar dende campagne een grote meer derheid in het Europees Parlement te bewegen tot het verbieden van de pulsvisserij. Nog anderhalf jaar mogen nog 22 van de oorspronke lijke 84 pulskotters nog met de pulstechniek vissen. Vanaf 1 juli 2021 mag het helemaal niet meer. Nederland benut de overgebleven tijd om nader onderzoek te doen naar de effecten van het elektrisch vissen. Betwist Bloom betwist het aantal van 22 schepen. Dat is meer dan de door de Europese Unie toegestane 5 procent van de kottervloot, stelt Bloom. Ne derland zou hooguit 15 schepen nog toestemming mogen geven om tot midden 2021 te pulsen. De Fransen hebben hierover afgelopen augus tus een klacht ingediend bij de Eu ropese Commissie, vooralsnog zon der resultaat. Alle aandacht Of de Europese visserijcommissaris zich erg druk maakt over zeven pulskotters meer of minder is de vraag. De brexit en de onderhande lingen over de toegang tot de Britse wateren zullen de komende tijd alle aandacht vragen van Brussel. In het Verenigd Koninkrijk is de zeggen schap over de eigen visserijgronden een belangrijk argument geweest van de voorstanders van uittreding uit de Europese Unie. zaterdag 11 januari 2020 Rosanne Kranenburg kreeg een Zeeuws compli ment omdat ze het gezicht is van de campagne om art sen naar Zeeland te halen. M Joost Loomans (I) en Hans Selter maken zich sterk voor de bereikbaar heid op Schouwen-Duive- land. Marie Verbraeken-Blommaart ontving een Zeeuws compli ment omdat ze de jeugd vertelt over de oorlog, toen ze koerier ster was van het verzet. fotos lex de meester ,,Ik ben een beetje overdon derd", zei Marie Verbraeken- Blommaart, nadat gedepu teerde Anita Pijpelink haar een van de complimenten had overhandigd die de provincie altijd uitreikt tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst. Op haar negentiende was ze in Zeeuws-Vlaanderen koerierster van het verzet. In 1943 werd ze opgepakt door de Duitsers. Volgend jaar wordt ze 100, maar nog steeds be zoekt ze scholen om over haar ervaringen te vertellen. Die noemde ze zelf een inspiratie bron voor de toekomst. ,,Ik wil een boodschap naar de jeugd doorgeven. En dat is: haat lost nooit iets op." Volgens Pijpelink heeft Verbrae- ken 'een ongelofelijk goed ge voel van wat goed is en wat kwaad is' en wil ze dat delen met jongeren van vandaag. Vlnr: Agus Latuheru, Njonkie Pattinama, Bob La- tuheru en Nico Lopulissa van de Stichting Samen werking Vlissingen-Ambon. De Franse milieuorganisatie Bloom blijft de Nederlandse vis sers op de huid zitten, zelfs nu de meeste vissers, onder wie de Zeeuwse, hun elektrisch vistuig niet meer mogen gebruiken. De Fransen komen nu in het geweer tegen de 'Karcher-visserij'. Theo Giele Vlissingen -Franse milieuorganisatie Bloom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31