Willemsz gaat voor tweede kans Spelen I Bertens maakt meters 23 school moest, daar elke dag de vlag werd gehesen en dat haar moeder haar dagelijks met de scooter bracht. ,,En ik had een heel leuke juf. Maar veel meer weet ik eigenlijk niet. De laatste keer dat ik er was, is al meer dan tien jaar terug. Ik wil heel graag terug, maar ik zit ook met mijn planning voor het fietsen.'' In het begin werd nog wel eens vreemd opgekeken als de Rotter dams-Dominicaanse familie haar opwachting maakte in een Vlaams bos of weiland, maar nu weten de mensen in Rudder- voorde, Gieten en Namen niet beter. ,,Echt racisme ben ik nog nooit tegengekomen, maar in het begin was het wel wennen voor sommigen. Je merkt het aan hoe ze naar je kijken of hoe ze je be handelden. Mensen vonden het nog wel eens irritant hoe mijn moeder ons aanmoedigde. Fana tiek en in het Spaans ook, dat vonden mensen anders.'' Elk weekeinde stappen de Al- varado's in het Volkswagen-busje om naar de cross te gaan. Salvador rijdt vaak in de ochtend, Ceylin 's middags. Vader Rafael ontfermt zich over het materiaal, moeder Ramona zorgt voor eten, kleding en masseert. ,,Vroeg opstaan en meteen wegwezen. Hard werken, niet alleen voor ons, maar ook voor mijn ouders. Als we thuisko men alles uitladen met z'n allen. Nog een snelle hap, vaak frietjes, en als het kan kijken we nog de wedstrijd terug.'' Al op jonge leeftijd merkt Alva- rado dat ze gemaakt is om te spor ten. Al stopt ze als ze een jaar of tien is van de een op de andere dag met haar hardloopwedstrijd jes bij Rotterdam Atletiek. Bevan gen door de kou geeft ze er hal verwege een veldloop de brui aan. ,,Het had gesneeuwd, het was gaan dooien en overal lag ijswa ter. Mijn voeten en handen waren bevroren. Ik ben jankend uitge stapt en het was voor mij meteen klaar.'' Fietsen Tien jaar later maakt ze op de fiets naam in de modder en kou. ,,Het idee om te gaan fietsen kwam van mijn vader. Eerste bij de wieler club hier in Rotterdam. Na twee jaar ben ik ook gaan veldrijden. In het begin wist ik helemaal niet dat meisjes ook mee konden doen aan wedstrijden. Toen ik daar achter kwam, werkte dat wel mo tiverend.'' Nu is ze een van de kopstukken van een nieuwe lichting Neder landse vrouwen in de cross. Yara Kastelijn, Annemarie Worst en Alvarado: jonge twintigers die dit jaar veel winnen op het hoogste niveau. Ze rijdt voor dezelfde ploeg als Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) en net als hij ook op de mountainbike. Hoewel ze officieel nog uitkomt in de belof- tencategorie, onder 23 jaar, telt Alvarado voor zichzelf alleen de belangrijkste zeges bij de elite. Zo geteld staat ze dit seizoen op tien zeges. Haar EK-titel bij de belof ten, die ze in november prolon geerde, telt ze niet mee. Morgen zal ze bij de elite pro beren de rood-wit-blauwe kam pioenstrui te bemachtigen. Bij de beloften is er maar één wedstrijd die Alvarado nog echt interes seert: het WK, begin februari. Dan wil ze zich revancheren voor haar verlies afgelopen jaar, toen ze als topfavoriet derde werd bij de wereldkampioenschappen. ,,Op het podium heb ik even gela chen, maar dat ging niet van harte. Ik heb die dag zitten jan ken, de dag erna en ook de dag daarop weer. Het trok wel weg, maar de verbitterdheid zat er nog een week. Dat verloren WK voedt mijn honger. Als renner moet je het allebei meemaken. Je moet kunnen winnen én verliezen.'' Winst en verlies zijn de para meters in het topsportleven van Alvarado. Dit is het bestaan dat ze altijd heeft nagejaagd. ,,Iedereen moet hard werken of naar school. Wie hoor je nou zeggen dat ze met sport de kost kunnen verdie nen? Ik fiets voor mijn geld. Drie jaar geleden ben ik na de havo be wust gestopt met school. Ik heb er zelf voor gekozen mijn leven te wijden aan de sport. Nu behoor ik al tot de wereldtop, maar over vijf jaar hoop ik één of meerder re genboogtruien te hebben bij elite. In de cross is dat het hoogst mo gelijke. Als ik dat niet tot doel zou hebben, waar ben ik dan mee be zig?'' ,,Ik was een jaar geleden heel erg ongelukkig'', vertelt Willemsz in het thuishonk van de waterpolo- sters, diep verscholen in de bossen van Zeist. ,,Het plezier in het water polo was ik helemaal kwijt. Dat kwam vooral doordat ik niet speelde en er wel alles voor opgaf." Willemsz was klaar bij Oranje, maar nog niet met professioneel waterpolo. Ze tekende een contract bij de Spaanse club CN Mataro en regelde al een appartement in de stad boven Barcelona. Voordat ze naar Spanje zou verkassen, ging Willemsz 32 uur per week werken als projectmedewerker bij Sport- Utrecht. ,,Mijn A-status van NOC*NSF viel weg, dus ik was blij dat ik een baan had gevonden.'' Mede dankzij gesprekken met een sportpsychologe krijgt Wil- lemsz haar leven weer op de rails. ,,En toen kwam voor de zomer het nieuws dat Laura Aarts stopte. Daar was ik goed ziek van. Mijn eerste re actie was: had je dat niet even eer der kunnen zeggen? Iedereen in het team wist hoe ik me voelde, maar ik t,r> wist helemaal niet dat Laura het topsportleven ook heel zwaar vond.'' Nog voordat Oranje afgelopen zomer naar de WK in Zuid-Korea vloog, polste bondscoach Arno Ha- venga Willemsz voor een terug keer. ,,Ik kon er drie weken over na denken, na de WK zou ik een ge sprek hebben met Arno. Ik heb niet getwijfeld, maar wel goed nage dacht. Ik wist: ik ben nog niet klaar met topwaterpolo. Ik zag het als mijn tweede kans om de Spelen te halen. In 2016 is het mislukt, in 2020 moeten we het wél halen'', zegt Willemsz, die ook haar Spaanse avontuur daarvoor afzegde. BRISBANE De voorzichtige con clusie na de eerste tennisweek van Kiki Bertens in 2020: de korte vakantie heeft haar goed gedaan. Naomi Osaka, nummer 4 van de wereld, was gisteren in de kwartfinale van het sterk bezette toernooi in Brisbane wel een maatje te groot: 3-6, 6-3, 3-6. Maar met twee overwinningen op top 30-speelsters en een nog te spelen dubbelfinale, stapt Bertens met meer plus- dan pijnpunten in het vliegtuig naar het volgende toernooi in Adelaide. Wat opviel de afgelopen dagen was de ontspan ning bij Bertens. Ver weg leek ineens het chagrijn en de stress van eind vorig seizoen. Tegen Osaka kon ze lachen om een lucky shot en applaudisseerde ze meermaals voor een knappe bal van de Japanse. Het spel was nog wat wisselval lig, niet onlogisch bij de seizoens ouverture. Tegen Dajana Ja- stremska en Anett Kontaveit viel het niveau van Bertens één set te ver terug. Tegen Osaka was ze te afhankelijk van de eerste service. Die liep op zich goed afgelopen week - 26 aces in drie partijen - maar als het percentage zakte, kwam ze in de problemen. Met drie driesetters en een paar dub- belpartijen met nummer 1 van de wereld Ashleigh Barty maakte Bertens in elk geval een hoop wed strijdmeters. UITSLAGEN zaterdag 11 januari 2020 GO ZEIST Twee topkeepsters stop ten afgelopen jaar vanwege mo tivatieproblemen bij de nationale waterpoloploeg: Debby Willemsz en Laura Aarts. Voor het EK, dat morgen voor Oranje begint met een wedstrijd tegen Israël, keert Willemsz (25) terug. Debby Willemsz is terug als keepster van de nationale wa- terpoloploeg. foto bsr Schaatsen EK afstanden, Heerenveen Vrouwen, 1500 meter: 1. Wüst (Ned) 1.54,88, 2. Lalenkova (Rus) 1.55,22, 3. Sjichova (Rus) 1.55,31, 4. Wijfje 1.55,42, 5. Sablikova (Tsj) 1.55,52, 6. Kazelina (Rus) 1.55,77, 7. Beune (Ned) 1.56,41. Tennis Mannen ATP Cup, kwartfinales Spanje - België 2-1. Bautista - Coppejans 6-1 6-4, Nadal - Goffin 4-6 6-7 (3), Car- reno/ Nadal - Gillé/Vliegen 6-7 (7) 7-5 10-7. Servië - Canada 3-0. Lajovic - Auger-Ali- assime 6-4 6-2, Djokovic - Shapovalov 4-6 6-1 7-6 (4), Cacic/Troicki - Polansky/Sha- masdin 6-3 6-2. Doha, kwartfinales: Wawrinka (Zwi/1)- Bedene (Slo) 6-3 6-4, Moutet (Fra) - Verdasco (Spa) 6-4 4-6 6-4, Roeblev (Rus/2) - Herbert (Fra) 6-4 6-3. Halve finales: Roeblev (Rus,2) - Kecmanovic (Ser) 6-3 6-1. Vrouwen Brisbane, kwartfinales: Kvitova (Tsj/5) - Brady (VS) 6-4 6-2, Keys (VS/8) - Collins (VS) 6-4 6-1, Osaka (Jap/3) - Bertens (Ned/6) 6-3 3-6 6-3, Pliskova (Tsj/2) - Riske (VS) 7-6 (6) 6-3. Auckland, kwartfinales: S. Williams (VS/1) - Siegemund (Dui) 6-4 6-3, Anisimova (VS/3) - Bouchard (Can) 6-2 3-6 6-4, Wozniacki (Den/5) - Görges (Dui/4) 6-1 6-4, Pegula (VS) - Cornet (Fra) 6-0 3-2 opg. Shenzhen, halve finales: Aleksandrova (Rus/5) - Muguruza (Spa/6) 6-4 6-3, Ry- bakina (Kaz/7) - Pliskova (Tsj) 6-2 7-5. Voetbal Oefenduels eredivisieclubs: AZ - KV Me- chelen 5-1, Hibernian - Willem II 2-1, FC Utrecht - Bayer Leverkusen 4-3, Heeren veen - Llagostera 2-1, Zulte Waregem - PEC Zwolle 3-1, Standard Luik - PEC Zwolle 2-0, Waasland-Beveren - Sparta 2-2, VVV - Kortrijk 1-1. Volleybal OKT (v), Apeldoorn Poule B: Duitsland - Kroatië 3-0, Turkije - België 3-2. Eindstand: Duitsland 3-9, Tur kije 3-5, België 3-4, Kroatië 3-0. Een Belgische fan in Kortrijk wil graag een foto schieten van Al varado.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23