22 Ceylin del Carmen Alvarado (21) is geboren in de Dominicaanse Republiek, groeide op in de Rotterdamse probleemwijk Beverwaard, behoort momenteel tot de wereldtop in het veldrijden én is morgen favoriet bij de NK in Rucphen. VELDRIJDEN NK IN RUCPHEN Koolhof wint in dubbelspel Tweede zege Peterhansel Kipsang krijgt schorsing In de buurt waar Ceylin del Car men Alvarado woont, worden de huis-aan-huis-kranten soms ge bruikt als gordijnen voor de ra men. Beverwaard is de meest zuidoostelijke wijk van Rotter dam, ingeklemd tussen de Nieuwe Maas, de snelweg A16 en Ridder kerk. De buurt haalde vooral het nieuws vanwege de komst van een asielzoekerscentrum en een dub bele moord. Twee jaar geleden schoten de daders (17 en 18 jaar) een kalasjnikov leeg en kregen 20 en 25 jaar cel voor de brute afreke ning op nog geen 500 meter van het huis van de familie Alvarado. ,,Hier zou je toch niet graag wil len wonen?'' Alvarado lacht er bij. ,,Maar ik woon er.'' Al zolang ze zich kan herinneren en ze heeft leren leven met de mores van de Beverwaard. ,,Die moord zegt me niets, maar ik kan me wel schiet partijen herinneren. Ook toen ik jonger was en nog op de basis school zat. Een keer zag ik allemaal politie en ambulance toen ik voor bijliep en lag er iemand dood in de sloot. Verschrikkelijk, maar het ge beurt.'' Alvarado kan zich afsluiten voor wat zich buiten op straat afspeelt, al zet ze haar fietsen uit voorzorg op zolder in plaats van in de schuur. ,,Maar de mensen hier we ten wel dat wij fietsen, hoor.'' Zo is er een buurvrouw die trouw de knipsels uit de krant door de brie venbus doet. ,,Maar ik voel me niet heel erg op mijn gemak hier. Uit eindelijk willen we niet blijven.'' Als oudste dochter van een ge zin van vijf woont ze nog thuis. Met vader Rafael, moeder Ra- mona, haar jongere broertje Salva dor (17) en zusje Yanichelle (14). Alvarado is inmiddels Nederlands en Europees kampioen veldrijden bij de beloften en staat dit seizoen al op elf zeges bij de elite. Het heeft haar nooit moeite gekost zich te ontworstelen aan de problemen waar de Beverwaard mee kampt, mede dankzij haar ouders, haar opvoeding en het geloof. Op de bijzettafel in de huiska mer ligt een Spaanstalige bijbel. Elke dag leest ze trouw een stuk. Op de grond ligt een halter voor de krachttraining, aan de muur han gen ingelijste kampioenstruien van Ceylin en Salvador. Boven op haar slaapkamer staat haar crosser met de blauwe strepen en gele sterren van de Europees kampi oen. Haar bijbehorende kampi oenstrui hangt over de verwar ming. Overal in de kamer staan bekers of hangen medailles. Huize Alvarado is een kleine wieler- enclave in de Beverwaard. Cultuur Met haar Dominicaanse roots valt Alvarado als vanzelf op in de cross. Ze werd geboren in Rfo San Juan en kwam op haar vijfde met haar moeder en broer naar Nederland. Vader Rafael, timmerman in de bouw, woonde toen al in Rotter dam. Thuis is de voertaal Spaans en het liefst eet ze asopao, goed ge vulde rijstsoep, of guisado (stoof- schotel). ,,Ik ben in Nederland op gegroeid, Nederlands kampioen en altijd trots als ik dat oranje pak aantrek bij kampioenschappen, maar ik voel me voor een groot deel Dominicaans. De cultuur zit er nog steeds heel erg in. Met het geloof, de taal en wat we eten.'' Al herinnert ze zich van haar Caribische jaren nauwelijks nog iets. Wel dat ze vlak aan het strand woonde, niet ver van een tanksta tion. En dat ze in uniform naar zaterdag 11 januari 2020 GO Alvarado: Modder, kou en liefst een portie asopao Tekst: Daan Hakkenberg TENNIS Dubbelspecialist Wesley Koolhof heeft in de eerste week van het nieuwe seizoen direct een titel veroverd. De nummer 18 van de wereldranglijst voor dubbelspelers was samen met de Indiër Rohan Bopanna de sterkste op het ATP-toernooi van Doha. In de finale wonnen ze met 3-6 6-2 10-5 van de Brit Luke Bambridge en Santi ago Gonzalez uit Mexico. Voor Koolhof (30) is het zijn eerste titel sinds ja nuari vorig jaar (toen in Brisbane) en zijn vijfde ATP-titel in totaal. RALLYSPORT De Frans man Stéphane Peterhansel (foto) heeft zijn tweede etappezege geboekt in de Dakar Rally bij de auto's. De recordwinnaar had bij aankomst in Riyadh ruim anderhalve minuut voor sprong op Carlos Sainz, de Spaanse klassementslei der. Bernhard ten Brinke kwam als zevende binnen, op iets minder dan tien mi nuten van Peterhansel. Erik van Loon bleef net buiten de top tien: elfde. Ten Brinke staat achtste in het klassement. Vandaag is er een rustdag in de rally, die dit jaar in Saoedi-Arabië is. ATLETIEK Marathonloper Wilson Kipsang is voorlopig geschorst. De voormalig houder van het wereldre cord uit Kenia heeft de do- pingregels overtreden. Dit meldt de Unit Integriteit At letiek, een onafhankelijk in stantie in het leven geroe pen door de overkoepe lende federatie World Athletics, voorheen IAAF. Kipsang zou bewust do pingcontroles buiten com petities hebben ontlopen en bovendien hebben ge knoeid met monsters. Kipsang (37) liep in 2013 in Berlijn een wereldrecord op de klassieke afstand (2.03.23). Hij zegevierde onder meer ook in de ma rathons van Londen en New York. Alvarado vorig weekelndE nog zegevierend bij de DVV Trofee IN Brussel. Ceylin del Carmen Alvarado afgelopen november in het Bel gische Kortrijk met haar familie en de camper, waarmee ze naar alle crosses gaan. FOTO'S ARIE KIEVIT, JORIS KNAPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22