N' 0) DE WEEK VAN PHLIPPEN ■f 14 SERIE MIDDENKLASSE Britten moeten grote offers brengen en vechten om tot de middenklasse te kunnen behoren. Een eigen huis met een tuin in een rustige buurt is allesbehalve vanzelfsprekend in het Verenigd Koninkrijk. Nergens geld voor, zo zag mijn leven als twintiger eruit Het absolute kroonjuweel van het Nederlandse bedrijfsle ven ASML mag van de Ame rikanen niet doorstoten in China. Anderhalf miljard euro wordt er jaarlijks in Veldhoven verdiend aan de chipmachine-export naar China. Maar de echte showstopper moet nog komen: de ultravioletmachine. Daarmee maak je chips waarmee je kunt meespelen in de elite van de mobiele technologie, zoals bijvoor beeld het Amerikaanse Intel doet. En dat meespelen in de top, dat is nou precies wat de Amerikanen willen voorkomen. Zoals te verwachten viel, wordt er gesmeten met argumenten over na tionale veiligheid. Maar sinds Trump nationale veiligheidsargu menten uit zijn mouw schudt om zo democratische tegenwerking te omzeilen voor het bouwen van een muur tegen immigranten of het op trekken van tariefmuren tegen Chi nese import, is het argument van nationale veiligheid nogal sleets. De Amerikanen vrezen dat de Chinezen met de ASML chipma chine chips kunnen maken die voor drones en kruisrakketten kunnen worden ingezet. Tenminste dat is wat experts vermoeden als ze ver wijzen naar het rapport dat Pom- peo (Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken) premier Rutte in de hand drukte tijdens zijn be zoek aan Trump. Sindsdien staat er in Veldhoven een machine van 110 miljoen euro te wachten op een ex portvergunning van het ministerie voor transport naar China. Een ver gunning die maar niet komt. Robert Lighthizer, de handelsge zant van Trump, maakte in een rap port in 2018 al duidelijk dat natio nale veiligheid en technologische dominantie wat hem betreft eender is. Dat China een hoofdrol op het wereldtoneel opeist in chiptechno logie, moet volgens hem koste wat kost worden voorkomen. die China deze kant opduwen. Trump is sinds zijn aantreden bezig wereldhandelsketens op te breken en handelsverdragen te torpederen. China wordt daardoor gedwongen zelf de hoogwaardige technologie te ontwikkelen die ze daarvoor in kocht. De China 2025 strategie laat dat allemaal vrij transparant zien. Dé machine van ASML kan een game changer zijn voor China. Moeten wij onze handelsgeest la ten breken door de nationale belan gen van de Amerikanen? Die natio nale veiligheidsargumenten waren vroeger reden voor ons om ja te antwoorden. De Amerikanen zorg den namelijk voor stabiliteit en vei ligheid in de wereld. Dat is sinds de America First-strategie totaal ver anderd. Voor onze veiligheid moe ten we steeds meer in Europa zijn. Er zijn zorgen over het stelen van technologie en de lange arm van China in Europa. Er zijn echte zorgen over het ste len van technologie en de lange arm van de Chinese staat in Europa. Maar ASML-technologie stelen is niet eenvoudig want de kennis zit opgesloten in een netwerk van ASML en toeleveranciers uit de re gio. Daarbij gaan in Veldhoven alarmbellen af zodra de Chinezen een machine openschroeven. Hebben wij een eigen belang om China's economische groei te rem men? Eigenlijk niet. China groeit steeds langzamer en veroudert snel waardoor het land waarschijnlijk oud wordt voordat het rijk is. Hoe sneller de Chinese groei afkoelt, hoe slechter het met de Duitse maakindustrie gaat. En een Duitse industriële recessie zal ons vroeg of laat ook meetrekken. China ver dient zijn plek onder de zon, daar hebben we allemaal wat aan. Prosus Takeaway ABN Amro Randstad Help, de middenklasse verzuipt! Het zou een toe passelijke titel van een nieuwe film kunnen zijn. De middenklasse, eens de ruggen graat van de wes terse samenle ving, staat onder druk. Het werk van keu rige burgers met een vaste (kantoor)baan wordt in hoog tempo overgeno men door compu ters. Ook flexibili sering maakt het middeninko men onzeker. Vandaag deel 4 de Britse middenklasse. e meest ernstig zieke patiënten van John Radcliffe Hospital in Oxford konden tij dens de jaarwisseling rekenen op Jo Ben- field. Toen feestvier ders in de studentenstad elkaar geluk wensten, intubeerde de verpleegster mensen in ademnood en legde ze infu sen aan op de intensive care. Voor de 36-jarige vrouw, zwanger van haar tweede kind, voelt de nachtdienst niet als een straf. De overuren komen goed van pas. Benfield woont met haar echtgenoot David (34) en dochtertje Ellie (2) in Bicester, ongeveer 25 kilometer ver derop. Het forensendorp zit in een bloeiperiode. Nieuwe treinverbindin gen met Londen en Oxford maken het sinds enige tijd tot een ideale uitvalsba sis. De waarde van hun koophuis stijgt - Jo Benfield mee met de groei in populariteit. Het geeft hen straks de financiële ruimte om naar Witney te verhuizen, voorbe houden aan de gegoede burgerij. ,,We konden ons dat eerst niet veroor loven'', vertelt Benfield. ,,In Witney wo nen chirurgen en advocaten.'' Het paar zit niet om geld verlegen, maar de kos ten voor de kinderopvang en de vaste lasten laten weinig ruimte voor uitspat tingen. Vakanties vieren ze in eigen land. Hun huwelijksreis vond plaats in Wales. Ze behoren tot de middenklasse, maar moesten vechten om zich hiertus sen te wringen. Studiegeld- en schulden vormen in Engeland een obstakel voor velen. Ben- field wist die te omzeilen door een ge subsidieerde opleiding tot basisver pleegster te volgen. Aan dit traject zat één groot nadeel verbonden. Zonder ex- zaterdag 11 januari 2020 $0 @sandraphlippen VS temnert de hande aees Toch zijn het de Amerikanen zelf Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. GO De tech- investeerder deed een overname in India. De maaltijd bezorger neemt Just Eat over. Beleggers namen winst na de koerssprong gisteren. Beleggers vrezen tegenvallers in de VS. o 'Collega's van mij moeten soms naar de voedselbank' Geert Langendorff Bicester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14