Strijdster tegen misplaatst schoonheidsideaal ZEELAND 17 ÉÉRSN Sinds een aantal jaren is body positivityeen belangrijke beweging op sociale media. De boodschap: vergeet diëten, vergeet obsessief sporten en hou van je figuur. Danielle Heemskerk uit Breda is expert lichaamsbeeld en eetbuien en eigenaar van Bureau Body Positive. „Onzekerheid over je uiterlijk kan je hele leven beheersen." Sandra Moerland Breda ÉB oet ik dat cakeje ^Hnou wel eten?' en 'als ik vandaag frietjes eet, moet ik daar morgen voor compenseren'. Bij een groot aantal vrouwen spoken die gedachten dage lijks door hun hoofd. Hartstikke on gezond, vindt body positivity coach Danielle Heemskerk (34) uit Breda. Zij pleit voor het verbannen van de heersende schoonheidsidealen en leert vrouwen dat elk lichaam, in welke vorm of maat dan ook, hele maal prima is. Dik was ze zelf nooit, maar Da nielle worstelde wel met haar ge wicht. ,,Ik hield het altijd angstvallig voor mezelf, maar het nam een groot deel van mijn leven over. Vanaf het begin van mijn tienerjaren tot mijn 26ste ben ik er veel mee bezig ge weest. Altijd aan het lijnen, altijd proberen nog dunner en strakker te worden. Ik legde mezelf strikte regels op die omsloegen in eetbuien omdat het moeilijk vol te houden was. Toen kwam ik bij een omslagpunt. Ik dacht: als ik zo doorga ben ik straks 80 en ben ik alleen maar bezig ge weest met de hoeveelheid calorieën in een cupcake en of ik wel of niet dat frietje met mayo mocht eten. Dat is geen leuke manier van leven.'' Ze ging op zoek naar professionele hulp, maar vond niet wat ze zocht. ,,De eerste professional die ik sprak was een maatschappelijk werker. Toen ik vertelde dat ik eetbuien had waar ik me onwijs voor schaamde, ging zijn blik op en neer langs mijn lijf en zei hij dat het allemaal wel meeviel. Toen ben ik me er zelf in gaan verdiepen. Niet iedere vrouw herkende het eetprobleem dat ik ont wikkeld had. Wel elke vrouw baalt van haar gewicht of is met haar li chaam bezig. Onzekerheid over je ui terlijk kan je hele leven beheersen. Het heeft impact op je functioneren op school en op het werk." Ons als maatschappij verzetten te gen de vastgeroeste lichaamsidealen. Dat is wat de coach graag wil zien. ,,Nu body positivity ook in Nederland bekender wordt, gebeurt dat gelukkig ook. Je ziet steeds meer mensen, on der wie bekende Nederlanders, die eerlijk zijn over hun lichaam na een bevalling of die hun cellulitis op so cial media tonen. De verschuiving is aan het plaatsvinden.'' Het internet is een grote factor bij de heersende schoonheidsidealen. Daar richt ze zich dan ook op bij het coachen van mensen. ,,Ik laat mensen hun social media-tijdlijn opnieuw inrichten. Veel mensen zijn gewend om dieetgoeroes te volgen of andere mensen die ze inspirerend vinden en wiens of wier lichaam ze nastreven. Ik moedig mensen aan om online meer lichaamsdiversiteit te zien, net Onzekerheid over je uiterlijk kan je hele leven beheersen als in het dagelijks leven. Dan zie je dat lichamen in alle vormen en ma ten komen. De normale lichamen, niet de geretoucheerde, opgepoetste lijven in onmogelijke poses die ie mand slanker doen lijken. Als je te ruggaat naar de kern, zie je dat we vaak denken dat ons lichaam maak baar en kneedbaar is. Als je de juiste dingen doet, kun je er op een be paalde manier uitzien; grote lippen, grote ogen en een jonge huid. Ook ontstaat dan het idee dat je een bepaald moraal kunt koppelen aan uiterlijk. Over iemand die slank en afgetraind is, denken we dat ze veel zelfrespect en discipline hebben. Iemand die succesvol zal zijn in het leven en in de liefde. Van mensen die verder van dat lichaamsideaal af staan, denken we al snel dat ze lui en onverzorgd zijn.'' Een typisch beeld uit films: een verlegen meisje met een bril, een knotje en grijze kleding. Ze is onge lukkig in haar werk en in de liefde, tot ze een metamorfose ondergaat. Bril af, lenzen in. Haren los, een likje 'Meer mensen zouden dik moeten zijn', klonk het al in 1967 make-up en meer is er niet nodig om die droomman aan de haak te slaan en promotie te maken op haar werk. Danielle herkent dat beeld maar al te goed. ,,In films zie je vaak dat er een beter leven op ons te wachten staat als we er beter uitzien.'' De meeste mensen die Danielle coacht zijn tussen de 23 en de 60 jaar. Een man heeft ze nog nooit gecoacht, al worstelen zij ook met bepaalde schoonheidsidealen. ,,Ik richt me niet op mannen, ken de doelgroep niet zo goed. Al worstelen zij ook met bepaalde problemen. Lengte is vaak een belangrijk punt. En gespierd zijn, brede schouders en een volle bos haar hebben.'' ,,We kijken naar iemands li- chaamsverhaal, dus hoe de onzeker heid ontstaan is. Ik leer ze over schoonheidsidealen en gezondheids normen en hoe dat impact heeft op je eigen lichaamsbeeld. Ik leer ze meer kijken naar henzelf en een middel vinger op te steken naar de schoon heidsnormen.'' De vrouwen die ze begeleidt, wil ze vooral meer vrijheid geven. ,,Dat ze weer met plezier uit eten gaan, bij voorbeeld. Ik heb ook vrouwen bege leid die jonge kinderen hebben met wie ze nog nooit gezwommen had den, omdat ze zich niet in badkleding durfden te vertonen. Helemaal ge lukkig met je lichaam worden hoeft niet, maar ik wil er vooral voor zor gen dat je je er minder zorgen om maakt en met een meer neutrale blik naar je lichaam kunt kijken. Dat je li chaam meer je voertuig en een in strument is waarmee je je kinderen en partner kunt knuffelen en waar mee je leuke dingen kan onderne men. Hoe je eruitziet, moet niet meer het belangrijkste zijn in je leven en voor je gevoel van eigenwaarde." zaterdag 11 januari 2020 ZV 'W;! Danielle Heemskerk: ,,Hoe je eruitziet, moet niet het belangrijkste zijn voor je gevoel van eigenwaarde.'' foto ramon mangold/pix4profs - Danielle Heemskerk Body positivity Wikt mis schien een fenomeen van de laatste jaren, maar het bestond al in 1967. De Amerikaanse schrijver Lew Louderback publi ceerde toen het essay More People Should Be Fat. In 1969 ontstond The Na tional Association to Ad vance Fat Acceptance; een beweging die draaide om meer acceptatie voor dikke lichamen. Leden van de beweging stelden dat andere facto ren zoals bloeddruk, cho lesterol of mentale ge zondheid belangrijkere graadmeters voor gezond heid zijn dan gewicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 140