De afslag Yerseke moet het nog altijd zonder stoplichten doen IN DE REGIO 6 Uitdaging bewoners Goes MIJN DORP, MIJN STAD Goes is één van de tien proefge- meenten in Nederland als het gaat om het project Right to Challenge. Dat houdt in dat inwoners of maat schappelijke organisaties het recht hebben om de gemeente uit te da gen een gemeentelijke taak daad werkelijk over te nemen, inclusief het bijbehorende budget. Grachten Thijs Harmsen van het landelijk netwerk Right to Challenge bege leidt de gemeenten uit de proef. Volgens hen zijn er in het land al talloze voorbeelden te noemen. Hij noemt Janneke uit Gouda, die graag mag suppen (staand peddelen op een soort zeilplank) in de grachten in haar woonplaats. ,,Zo kwam ze op het idee om de grachten schoon te gaan houden, omdat ze dacht dat ze dat beter kon dan de gemeente.'' Openbare ruimte De vrouw heeft vervolgens de op dracht en het budget gekregen om de rommel uit de grachten te halen en af te voeren. Dat doet ze nu sa men met anderen. Een ander voor beeld is het kleine dorpje De Valk op de Veluwe, waar inwoners zelf de hele openbare ruimte onder houden. Dorpshuis De Griffioen in Wol- phaartsdijk - dat door een lokale stichting wordt onderhouden, na dat het van de gemeente was over genomen - zou ook als voorbeeld kunnen dienen. Al kwam dat niet in beginsel tot stand door een idee vanuit de inwoners, maar meer vanuit nood, omdat de gemeente had bedacht het dorpshuis te slui ten. Het is zelfs denkbaar dat inwo ners zorgtaken van de gemeente overnemen. ,,Maar het is aan elke gemeente zelf om te bepalen op welke terreinen de inwoners het 'recht op uitdaging krijgen''', zegt Harmsen. ,,Je kunt het ook beper ken tot zaken die de leefbaarheid aangaan.'' Een werkgroep gaat dat de komende tijd uitdokteren in Goes. Het zal dus nog wel even du ren voor het project echt uit de startblokken komt. Draagvlak Voorop staat dat een plan draagvlak moet hebben in een buurt of onder de mensen die het aangaat. Een groepje mensen kan het idee heb ben opgevat om het onderhoud van het groen in een bepaalde straat op zich te nemen, maar als de helft van de bewoners dat niet ziet zitten, wordt het een moeilijk verhaal. Thijs Harmsen noemt Right to Challenge 'de eredivisie van het par ticiperen'. ,,Je moet als bewoners of als organisatie echt iets in je mars hebben om succesvol een taak van de gemeente over te kunnen ne men.'' Joeri Wisse Yerseke Een halfjaar geleden gebeurde in korte tijd het ene na het andere ongeluk op het kruispunt van de Oude Rijksweg met de op- en afrit van de A58 nabijKruiningen. Daarop besloot de provincie Zee land begin oktober in de spitsuren verkeersregelaars in te zetten. Een tijdelijke situatie, want na zes we ken zouden ze vervangen worden door - eveneens tijdelijke - ver keerslichten. Navraag leert dat 'het aankoop proces vertraging heeft opgelo pen'. Volgens een woordvoerder van de provincie heeft dat te ma ken met het overleg tussen ver schillende partijen en de kerstpe riode. Het probleem van de afslag ligt op het bordje van twee overhe den. De provincie is eigenaar van de Oude Rijksweg, Rijkswater staat van de A58. De planning is nu dat de stoplichten begin februari worden geplaatst. Gaatje vinden Afslag 33 is gevaarlijk omdat auto's en vrachtwagens soms lang moet wachten om een 'gaatje' te vinden om de Oude Rijksweg op te draaien. Het gevolg is dat zich op de uitvoegstrook een dubbele rij auto's vormt die zich soms uit strekt tot op de vluchtstrook (zie foto). Sinds de verkeersregelaars actief zijn, is het een stuk veiliger geworden, zegt Jaap Sinke. De wethouder van Reimerswaal vraagt al jaren aandacht voor de in zijn ogen levensgevaarlijke krui sing. Een definitieve aanpak is af hankelijk van de oplossing die ge kozen wordt om de Zanddijk naar Yerseke te vervangen. De gemeen teraad van Reimerswaal wil een compleet nieuwe weg door de pol der. Daarbij komen er ook nieuwe op- en afritten met de A58. De provincie vindt dat te duur en stelt voor om ter hoogte van de spoor- kruising een nieuwe weg richting Yerseke aan te leggen. In dat geval moeten de bestaande op- en afrit ten veiliger worden gemaakt. Of de gemeente Reimerswaal tóch kan instemmen en meebeta len aan het plan van de provincie, moet later deze maand blijken. Volgens Sinke is er nog geen be sluit genomen, eerst moeten nieuwe financiële details en alle voor- en nadelen (achter gesloten deuren) met de gemeenteraad worden besproken. Bibliotheek voor de kleintjes Marjolein Meijers geeft concert Zaterdag Zondag zaterdag 11 januari 2020 Doe 't beter dan de gemeente BE Op dit kruispunt komen begin februari stoplichten. Momenteel staan verkeersregelaars standby in de spitsuren (het autootje links in beeld). Zodra het druk wordt, gaan ze het verkeer regelen. FOTOMARCELLE DAVIDSE Zelf het groen in de straat bij houden? Het buurthuis onder houden? Of misschien zelfs wel zorgtaken uitvoeren. Inwoners van de gemeente Goes krijgen binnenkort de kans om taken van de gemeente over te nemen als ze denken dat ze het zelf beter kunnen. Rob Paardekam Goes Ze zouden er eigenlijk al sinds half november moeten staan, maar tot op heden ontbreekt nog ieder spoor van de (tijde lijke) verkeerslichten die afslag Yerseke veiliger moeten maken. HEINKENSZAND In Heinkenszand wordt op woensdag 15 januari een baby- en peuterbieb gehouden. Boekstartcoach Anne- lies Geene beantwoordt vragen en geeft prakti sche tips over voorlezen en passende boekjes bij elke leeftijd. Er is ook de BoekStart-koffer: een gratis koffertje met boekjes voor de aller kleinsten. Tussen 13.00 en 15.00 uur is iedereen welkom. Aanmelden kan via bibliotheekooster- schelde.nl/babybieb. WAARDE De muzikale Marjolein Meijers, Walter Kuipers en Onno Kuipers geven op vrijdag 17 januari een concert in dorpscen trum Meerwaarde in Waarde. Het trio speelt het programma Simpel mooi bestaan dat be staat uit eigen Neder landstalige nummers in combinatie met ontroe rende en komische ver halen. Marjolein wordt ook wel de Rotterdamse Brigitte Kaandorp ge noemd. Een komische flapuit. Maar ze weet haar publiek ook in het Marjolein Meijers treedt met begeleiders Wal ter en Onno Kuipers op in Waarde. foto kees tabak hart te raken. Haar mu zikanten Walter en Onno Kuipers openden de weg naar wereldmuziek: Iers, Balkan en Cajun. Tijdens het concert zul len bijna tien verschil- lende instrumentenwor- den bespeeld. Het concert begint om 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar via tickets.podiumreimers- waal.nl. GOES Bibliotheek, 13.00 15.30 uur: Games bouwen en program meren voor kids van 7-12 jaar; Hollandse Hoeve, vanaf 13.00 uur: Jeu de Boules middag; De Mythe, 20.00 uur: Nieuwjaarsconcert Het Zeeuws Orkest met Eric Vloeimans KAPELLE Hervormde Kerk, 19.30 uur: Nieuw jaarsconcert met als thema 'Wat de toe komst brengen moge'; Hotel de Zwaan, 20.00 uur: Higway to Dijkrock 2020 KRUININGEN Boerderij aan Hogen- akkerweg 25, 08.30 11.00 uur: Bologische groentemarkt NISSE Dorpshuis, 16.00 18.00 uur: Nieuw jaarsbijeenkomst dorpsraad RILLAND Dorpshuis, 20.00 uur: Podium Reimerswaal brengt dubbelcaba- ret met Daniëlle Schell en Lonneke Dort WEMELDINGE Dorpsplein, 08.00 12.00 uur: Week markt GOES Hollandse Hoeve, vanaf 13.00 uur: Jeu de Boules middag; Pontes Goese Ly ceum, 15.00 uur: Op treden Fanfare Eu- phonia en zangeres Isabel Provoost KAPELLE FitXperience, Vroon- landsweg 47, 10.45 uur: Indoor Cycling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138