Iemand groeten, hoort dat bij al die dingen die voorbij zijn gegaan? Dat winkelwagentje van Albert Heijn staat al ruim een jaar in hun tuin JOOST MAG 'T WETEN U treft hier de Brabo die ik ben recht in het hart. Maar ik begrijp u wel. Beluister het Bra bants dialect maar eens. Bijvoorbeeld op You- Tube Boks Ouwe, deel 9. Sorry dat ik wat huis werk opgeef maar ik kan het niet altijd alleen af. Hebt u dat afgebeten Helmonds gehoord? Niet zangerig zoals het Limburgs, eerder kort, direct en op de rand van agressief. Ook inhoudelijk is het niet zo'n meegaand dialect. Dankjewel bijvoorbeeld is in het Bra bants: 'En dagge bedankt zijt, da witte (dat weet je)'. Een formulering die aangeeft dat het echte bedanken eigenlijk niet plaatsvindt. De Brabantse gemoedelijkheid zit dan ook niet zozeer in de omgangsvormen. Meer in een algemeen gevoel van 'laten we er niet te zwaar aan tillen'. Als je iemand hoort zeggen: 'Ik maak hier een punt van', weet je vrijwel zeker dat het geen Brabander is. Die maken zelden ergens een punt van. Ze leven meer volgens het oude vers: We dronken een glas/ we deden een plas/ en we lieten alles zoals het was. Meer Van Agt dan D en Uyl, voor de ouderen onder u. Meer Guus Meeuwis dan Marco Borsato voor de jongeren. Die gemoedelijkheid is er dus wel maar niet altijd aan de oppervlakte van het dagelijks leven. Dat moet ik ruiterlijk, zij het knarsetandend, toegeven. „Ongeveer honderd euro'', zei de baas van mijn dorpssuper. Dus honderden euro's is over dreven. Die bedrijfsleider wint trouwens de prijs van de domste dief aller tijden. Gestolen waar met de af zender erbij in je tuin zetten, hoe diep kun je zinken? Zou ik die dief erbij lappen? Ik denk terug aan Arie van Hugten die een café in Eindhoven had. Even terzijde: Arie had een methode gevonden om de stille middaguurtjes gezellig door te komen. Hij zette een advertentie in de plaatselijke krant: 'Papegaai te koop, spreekt, zingt, fluit. Bellen tussen twee en vier...' volgde zijn telefoonnummer. ,,Dan heb ik wat aan spraak 's middags'', zei hij. Op zekere dag kreeg zijn zwager in het café een hartaanval en stierf ter plaatse. Politie en ambulance arriveerden. ,,Kent u de overle dene", vroeg een agent Arie. Dat ontkende hij. Toen ik later zei dat hij zijn eigen zwager toch kende, wees hij me terecht: ,,Luister, als ik zeg dat het mijn zwager is, moet ik mee naar het bureau. Formulieren invullen, handtekeningen zetten. Benoemen ze mij tot con tactpersoon. Van die dingen. Daar zit een fatsoenlijk mens niet op te wachten na tuurlijk." Dus om uw vraag te beantwoorden: nee, ik ga niet naar de politie voor een lullig winkelwagentje. Mag niet van Arie. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Als bewoner van een Brabants dorp ben ik geze gend met een buitengebied met bos en hei. Ik maak er lange wandelingen met mijn hond. Alle wandelaars groet ik vriendelijk. Weinig mensen beantwoorden die groet. Mijn hond noch ik heb ben een dreigende uitstraling. Wat denkt u, ben ik een zonderlinge idioot of is de Brabantse ge moedelijkheid iets uit een ver verleden? In een pand achter ons zit een bedrijf dat ruim een jaar een winkelwagentje van AH in de tuin heeft staan - toch al snel honderden euro's waard. Ik informeerde er al eens naar bij de bedrijfsleider. Dat brengen we terug, zei hij. Niet dus. Zo'n leugen stuit me dan ook weer tegen de borst, maar ik ga zo'n bedrijf er niet bijlappen. Hoe zou jij dat aanpakken? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 11 JANUARI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131