een van de 87 hotels van het netwerk van luxe staatshotels in Spanje. Op plekken waar privéhoteliers geen brood zagen in een etablissement, kocht de overheid vorige eeuw (monumentale) gebouwen om er een hotel te vestigen. Deze parador is niet stokoud; hij werd in 1966 nieuw gebouwd, tegelijk met de kabelbaan. Etappe 6: Lagos de Covadonga Regio Asturië Voor het hotel wachten twee mannen bij een pick-uptruck op hun vismaatje. „Mooie dag om te fietsen'', zegt er een tegen mij terwijl ik mijn fiets prepareer. Zij gaan vissen in het riviertje de Sella. Hun vriend is uit Madrid overgekomen, daar zitten in de bergen veel minder forellen in de rivier dan hier. En al helemaal geen zalm. Specta culair zijn de kleine watervallen in de Sella waar de zalm tegenop springt om verder stroomopwaarts te paren. Cangas de Oms is in de zomer een popu lair toeristenoord. Vanuit het dorp is het nog 13 kilometer tot de rotonde waar de klim naar Lagos de Covadonga begint. Een mythische col in het Spaanse wielrennen, hoewel de Ronde van Spanje hem pas in 1982 ontdekte. Het is de meest toegankelijke berg van de Picos de Europa en beroemd om zijn twee betoverende gletsjermeren, Enol en La Ercina, op zo'n 1100 meter hoogte. Covadonga zelf ligt lager, aan de voet van de klim. Het is een basiliek waar in een grot een beeld van de Virgen de Covadonga staat. Hier, zo wil de overlevering, begon in het jaar 722 de Reconquista, de herovering van het Iberisch schiereiland op de Moren, een strijd die bijna acht eeuwen zou duren. Ik laat de weg naar de kathedraal rechts liggen en fiets om de rotonde heen. Het pandemonium van een Vuelta-etappe is vandaag ver weg. Tijdens anderhalf uur klimmen word ik door drie auto's inge haald. Ik kom twee fietsers tegen. Uit de steeds dikkere mist komt gedempt geluid van de bellen van grazende geiten, af en toe een kreet van de herder. Een herkau wende koe kruist de weg. Op de top zijn twee wandelaars. Dat is al het leven op een zaterdagochtend. 42 Reizen Overstekend wild De paarden zijn de baas in de heuvels van Urbasa. Reisreportages worden soms (deels) be taald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. DE WEG NAAR Edwin Winkels schreef over zijn fietstocht De weg naar Covadonga; een Spaanse wieler- bedevaart. Het boek verschijnt deze week bij uitge verij De Muur (€30).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130