WVMTL^ NOORD-SPAHft De bossen maken de rit door het hart van Biskaje fascinerend. Autoluwe weggetjes genoeg hier, ideaal voor fietsers. Vanwege het immer heuvelachtige landschap en de woeste Atlantische kust kan het overigens gebeuren dat er maar één route naar een stadje of een pittoresk dorp aan de zee leidt en dan raast ineens het verkeer met 100 ki lometer per uur voorbij, zonder dat er een vluchtstrook is waar je je als fietser veiliger voelt. Ga dus liever de bossen in rond Monte Oiz, de kalende berg die van ver te zien is. Of de Sollube op, waar een plakkaat hangt ter ere van Jesüs Lorono, een van de groot ste Baskische wielerhelden, bergkoning van de Tour de France in de jaren 50. Daar tegenover restaurant Asador Cannon met een fabuleus terras met uitzicht op zee. Etappe 4: Gernika Regio Biskaje, Baskenland Het schilderij Guernica van Picasso, in de vorm van tientallen mozaïektegeltjes op een muur in de stad Gernika, overweldigt. Zeker als het regent, de zwaarbewolkte lucht maakt het zwart en grijs van het schilderij dan nog somberder dan Picasso het al bedoelde. Op het schilderij staat de stad Gernika (in het Spaans: Guernica) afgebeeld, op 26 april 1937. Van de talloze reproducties is deze tegelwand ongetwij feld de bijzonderste, omdat hij in het gebro ken hart staat van het stadje dat die dag bij een Duits-Italiaanse luchtaanval bijna vol ledig werd verwoest. De schattingen van NOORD SPaNJF covaDONga FUFNTF DF GERNIK/ MONTF OIZ M v/N URbasa het aantal doden lopen uiteen van driehon derd tot 1600. Dankzij Picasso is dit bombardement niet in vergetelheid geraakt en weten toeristen Gernika te vinden. Die bezoeken dan gelijk de arbol viejo, een oude 'heilige' eik waarvan de stam als een relikwie in een tempeltje met zuilen is geplaatst. Etappe 5: Fuente Dé Regio Cantabrië In het paradijs is geen plaats voor auto's. Ook niet voor geluid anders dan het zuch ten van de wind. In het paradijs zie je gieren en steenarenden geduldig zweven op hun immense vleugels, en zie je op de rotsen de zwarte wouwen wachten, of van de grond een slangenarend opstijgen met een prooi spartelend tussen de scherpe klauwen. En wie geluk heeft, ziet er nog een bruine beer. Alle asfaltwegen die de wilde bergketen Picos de Europa binnendringen lopen dood. Het zijn er slechts vier of vijf, in een schier onbegaanbaar gebied van zo'n 70 bij 30 kilometer. De breedste weg begint in Potes, het toeristische hart van het ge- berg- te, en eindigt na 23 kilometer gema tigd klimmen in Fuente Dé voor een in drukwekkende bergwand van ruim 700 meter hoog. Een duizelingwekkende kabelbaan overbrugt de hoogte, twee stalen draden van meer dan een kilometer waaraan twee cabines hangen die elkaar onderweg krui sen en meestal in de wolken verdwijnen voordat ze boven zijn. Geen plek om te fietsen, wel een majestueuze plaats voor een niet al te zware wandeltocht. Beneden in Fuente Dé ligt een parador, Breedbeeld Op de top van de klim naar Lagos de Covadonga grazen koeien en ligt het meer Enol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129