J 200tunnels in Italië op punt van instorten EUWS 11 JAN KEUNEN OOGARTS Jan Keunen is oog arts, prominent VVD-lid én al jaren pleitbezorger van een vuurwerk verbod. Eindelijk lijken zijn partijgenoten de boodschap te begrijpen. ,,Dit moet een keer over zijn.'' Het is liberaal zo weinig mogelijk te verbieden. Maar we staan ook voor de veiligheid Oud-TMF-vj doet aangifte van mishandeling uiten zijn ziekenhuis en de VVD zullen misschien maar wei nig mensen Jan Keu nen kennen. Maar zijn bondgenoten van de antivuur werkcampagne weten: de 64-ja- rige oogarts en hoogleraar oog heelkunde aan het Radboudumc in Nijmegen speelt een sleutelrol in het snel kantelende debat. Keu- nen zit namelijk dicht op het poli tieke vuur bij de grootste politieke partij van Nederland, de VVD. Al dertig jaar is hij lid. Keunen stond op plek 14 van de kieslijst voor de Eerste Kamer en is lid van het lan delijke VVD-netwerk Gezondheid en Zorg. En dus spreekt hij zo nu en dan met Kamerleden, minis ters, en andere 'bobo's', zoals hij ze zelf liefkozend noemt. Die weten allemaal wat Keunen wil: een lege operatietafel in de nieuwjaars nacht. Het kabinet zette gisteren een eerste stap met de aankondi ging het zelf afsteken in te perken, komende week spreekt de Tweede Kamerfractie van de VVD nog over de explosieve kwestie. Er is eigenlijk maar één uitkomst mo gelijk, denkt Keunen: ,,Er komt een verbod op vuurpijlen en knal vuurwerk. Dat kan niet anders, de schade is te groot voor mens, dier en milieu.'' ,,Ik draag die overal uit. Op partij congressen - die noemen we trou wens festivals tegenwoordig - via e-mail, in de partijcommissie. En toen Klaas Dijkhoff deze week een bericht aan alle leden over vuur werk stuurde, heb ik hem ook ge antwoord.'' ,,De feiten. De cijfers zijn drama tisch. Dit jaar hadden 168 mensen oogletsel, de helft van de slachtof fers zijn omstanders. 20 procent van het consumentenvuurwerk is niet veilig. Jongeren spelen met vuurwerk terwijl hun puberbrein het gevaar niet overziet. Hulpver leners worden bestookt. En de el lende wordt alleen maar groter, ondanks alle maatregelen die we de afgelopen jaren hebben geno men, met brillen en vuurpijlhou ders. Dit kan zo gewoon niet door gaan. En dit jaar lijkt dat besef ook bij het grote publiek door te drin gen.'' ,,Nee, Jan Keunen bepaalt niet even wat de partij ervan vindt, maar er wordt wel serieus geluis terd. We zien ook steeds meer pro minente partijgenoten die om zijn: Jozias van Aartsen eerder, Jan van Zanen in Utrecht, Johan Rem- kes in Den Haag. Dat is mooi om te zien. De tijd is rijp.'' ,,Natuurlijk is het liberaal om zo weinig mogelijk te verbieden. Maar als partij staan we behalve voor vrijheid ook voor de veilig heid, zeker die van anderen. De helft van de vuurwerkslachtoffers zijn omstanders, hè.'' ,,Vroeger deed ik dat wel, moet ik bekennen. Daarmee ben ik ergens begin jaren 90 gestopt. Ik stak toen een vuurpijl af, en die kwam weer omlaag, scheerde rakelings langs iemand anders. Dat was voor mij het einde. Maar als oogarts zie ik natuurlijk de verschrikkelijke ge volgen. Al bij de millenniumwis- seling had ik zo'n extreem geval op de operatietafel. Door een vuur- werkbom was bijna het complete gezicht van die man weg, alle huid verbrand, hij had nog maar een heel klein beetje zicht over.'' ,,Ja, maar dat begrijp ik wel. Ik hoor in mijn eigen kring vaak vergelijk bare reacties als in de politiek: 'het is maar een keer per jaar, we moe- ten zo'n traditie niet zomaar stop pen'. Maar als je de feiten bekijkt, kan het niet anders dan dat we consumentenvuurwerk uiteinde lijk gaan verbieden, te beginnen wellicht met het gevaarlijke vuur werk. Burgemeesters pleiten er voor, evenals de Onderzoeksraad voor Veiligheid en hulpdiensten. Maar dit zijn za ken van de lange adem. Kijk naar het roken, of naar de invoering van de autogordel. Aan het begin van mijn carrière stond ik steeds glas uit ogen te pulken, omdat mensen met hun ogen in de voorruit wa ren beland. Uiteindelijk kwam die gordel er.'' ,,Haha, nee hoor. Kijk, dit is een af weging van de fractie, daarin zit ten verstandige mensen. Ik ver trouw erop dat ze een goed besluit nemen. Maar het is ook niet ge makkelijk, zo'n traditie afschaffen doet pijn, kost tijd. Misschien gaat het in stapjes, eerst via een ban op knallers en pijlen bijvoorbeeld. Maar dat het zelf afsteken ver dwijnt, weet ik eigenlijk zeker.'' De tunnels voldoen niet aan de Europese eisen, zo blijkt ander half jaar na het instorten van de Morandi-brug in Genua in 2018. Die ramp kostte aan 43 mensen het leven. In de tunnels is soms amper verlichting aanwezig, water druipt van de plafonds en de wanden brokkelen af. Vooral in tunnels die langer zijn dan 500 meter is er een grote kans op ongevallen. De veiligheidssyste men werken niet goed en de vluchtroutes zijn gebrekkig. Dat zou blijken uit documenten van het ministerie van Verkeer uit november. Deze documenten kwamen op straat te liggen na een voorval eind december in een Genu- aanse tunnel, waar een groot gat in de weg zat. Automobilisten wisten het gat te ontwijken, waardoor niemand gewond raakte. Afgelopen week werd een tunnel tussen Turijn en Savona afgesloten vanwege vergelijkbare problemen. De toestand van de wegen is een heikel punt in Italië. De Italiaanse premier Giuseppe Conte noemde het instorten van de Morandi-brug in de krant La Repubblica het gevolg van 'ernstige en onvergeeflijke nala tigheid'. Aanleiding voor Contes uit spraak was het onderzoek door het Italiaanse ministerie van Infrastructuur en Transport naar de ramp met de brug, waardoor ook honderden Italianen hun huizen moesten verlaten. ,,In het stadium van het onderzoek waarin we nu zijn beland, kan ik zeggen dat het duidelijk is dat iemand fouten heeft gemaakt'', zei Conte. DEN HAAG Voormalig TMF-presentatrice Isabelle Brinkman heeft aangifte gedaan tegen de moeder van een jongetje dat in haar buurt vuurwerk naar haar en haar dochter zou hebben gegooid. Volgens Brinkman stak het jongetje vuurwerk af en wenste hij haar en haar dochter kanker toe. Brinkman sprak hem toe, waarna de moeder van het kind haar tegen de grond zou hebben gewerkt en haar hebben gestompt en geslagen. zaterdag 11 januari 2020 GO Deze VVD'er is fel tegen consumentenvuurwerk Niels Klaassen Nijmegen B Hoe brengt u die boodschap bin nen de VVD over? Wat schrijft u dan? En dan antwoordt Dijkhoff 'ak koord, gaan we doen'? Maar Dijkhoff stelt ook: alles ver bieden is geen goede reflex, met een verbod straf je ook fatsoen lijke mensen. Wat vindt u daar als VVD'er dan van? Steekt u zelf vuurwerk af? Toch duurde het daarna nog twin tig jaar tot een serieus debat op gang kwam. Jan Keunen stak vroeger zelf ook vuur werk af, maar stopte toen een vuurpijl bijna een slachtoffer maakte. foto KOEN VERHEIJDEN Het kabinet zet nu een eerste stap, dinsdag spreekt de Kamer fractie over vuurwerk. Stapt u uit de partij als ze niet besluiten om het aan banden te leggen? Ongeveer tweehonderd auto tunnels in Italië voldoen niet aan de veiligheidsvoorschrif ten. Daardoor lopen auto mobilisten gevaar, schrijven Italiaanse media. David van der Heeden Rotterdam/Rome

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11