m 181,95 Dat is de kleine man, die kleine burgerman Zo'n doodgewone man met 'n confectiepakkie an Zo'n man met zo een 18 gulden C A'tje an Zo'n hongerlijer, zenuwlijer van een kleine man GIJS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT cm Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit De kleine man van Louis Davids Louis Davids nam het in 1929 op voor de kleine man die zo vaak de dupe is van de overheid. Maar niet alleen de figuurlijke kleine man heeft het zwaar; ook mannen die in lichamelijk opzicht klein zijn, hebben het moeilijk. Mijn goede vriend Tom is slim, getalen teerd en stronteigenwijs. Zo veel geluk hij heeft gehad toen moeder natuur hem zijn brein toebedeelde, zo weinig mazzel heeft hij gehad met zijn lengte. Als je een paar dagen met hem optrekt, valt op dat hij meermaals per dag op zijn formaat wordt gewezen, mocht-ie het zelf even vergeten zijn. 'Heb je dat broekie gekocht op de kinderafdeling of is-ie van Calvin KLEIN?' 'Handig, jij kan door de benen van mensen heen kruipen.' 'Ach, het leven is ook kort.' Zelf lacht hij schamper mee en doet zo nu en dan ook een duit in het zakje. Maar vaak baalt hij er van. Het blijft niet bij opmerkin gen alleen. Zo werd hij als 16-jarige niet aan genomen bij de AH vanwege zijn lengte, of beter gezegd vanwege zijn lengtetekort. Klein is dus helemaal niet fijn, klein is geen werk hebben als vakkenvuller bij Albert Heijn. Waar het tegenwoordig volkomen terecht not done is opmerkingen te maken over huidskleur, seksuele voorkeur, gewicht en sekse, is lengte een onderwerp waarbij het salonfahig lijkt om grappen te maken. Centi- meterdiscriminatie lijkt een ondergeschoven kindje. Wellicht denkt u nu: 'Centimeterdiscrimi- natie!? Nou wordt-ie mooi!' Maar laten we eens kijken naar de cijfers. Uit bijna alle onderzoeken blijkt dat lange mensen het dik voor mekaar hebben. 10 tot 12 centimeter extra lengte kan gemiddeld 9 tot 15 procent meer salaris opleveren. Voor Jan Modaal zou dat betekenen dat zijn 12 centimeter langere buurman ongeveer 5000 euro meer per jaar verdient. Dat is geen kattenpis, zeker niet wanneer je je realiseert dat dit na een leven lang werken oploopt tot ruim twee ton. Ter vergelijking: vrouwen in het Nederlandse bedrijfsleven verdienen gemiddeld 7 procent minder dan mannen. Het staat buiten kijf dat de publieke ver ontwaardiging hierover terecht is en dat dit zo snel mogelijk moet veranderen. Maar soortgelijke verontwaardiging kun je ook loslaten op het salarisverschil dat kan worden verklaard door lengte. Sterker nog, misschien ligt een gedeelte van het verschil in inkomen tussen mannen en vrouwen wel aan het ver schil in lengte. Immers, Nederlandse vrou wen zijn gemiddeld 13,1 cm kleiner dan Ne derlandse mannen. Tot slot blijkt uit allerlei onderzoeken dat lange mensen meer leidinggevende functies hebben, rijker zijn en er beter naar ze geluis terd wordt. Wat dat betreft is het lied van Louis Davids nog steeds actueel: Het is op ons kleine wereldje een beetje raar gesteld Want de ene mens neemt veel te grote happen De een woont in een villa en de ander bij de belt En die moet zich op z'n teentjes laten trappen. Dat is de kleine man... Pieter Hulst 1,81 Mannen van 20 jaar of ouder waren in 2019 gemiddeld 1,81 meter lang, vrou wen 1,67 meter. 3,8 De gemiddelde lengte is voor mannen sinds 1981 met 3,8 centimeter toegenomen en voor vrouwen met 1,5 centimeter. Limburgers zijn van alle Nederlanders gemiddeld het kleinst. Het CBS heeft becijferd dat Limburgse vrouwen een gemiddelde lengte hebben van 165,32 centimeter, de mannen meten gemiddeld 178,56 centi meter. De langste mensen vind je in Friesland. Daar ligt de ge middelde lengte bij mannen op 181,95 centimeter en op 168,60 centimeter bij vrou wen. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115