afc. - "7. Bijna driekwart van al het oud papier en karton in Nederland wordt na gebruik ingezameld en gerecycled om er nieuw pa pier en karton van te maken - van wc-rolle- tjes tot oude kranten, van doosjes van de pakketbezorger tot lege verpakkingen. „Daarmee zijn wij samen met Duitsland wereldkampioen inzamelen van oud papier'', zegt Frans van den Berge, directeur van recyclingbedrijf Paper for Paper. Van de totale stroom oud papier komt meer dan een derde van particulieren. Clubs, kerken, scholen en verenigingen ha len dat oude papier vaak bij hen op om de kas te spekken - menig nieuwe judomat, trompet en harmonie-uniform is ermee betaald. Veel gemeenten geven de inzame laars 4,5 cent per kilo; een beetje vereniging wist op die manier elk jaar een paar dui zend euro bij elkaar te sprokkelen. Europese papierfabrieken waren altijd blij met dat oud papier, omdat dat de grondstof is voor de pulp waarvan nieuw papier wordt gemaakt, zegt Van den Berge. Maar de afgelopen jaren zijn veel van die fabrieken gesloten of verhuisd naar China. D e fabrieken die nog over zijn in Europa, krijgen veel meer oud papier aangeboden dan ze nodig hebben. ,,Het gevolg van meer aanbod dan vraag zijn kelderende prijzen.'' Oud papier verschepen naar China is duur. Daarnaast wordt in China zelf steeds meer oud papier verzameld én hebben de Chinezen er genoeg van de afvalbak van de wereld te zijn; ze willen ons papier niet meer. Betaalden de fabrieken in 2018 nog tussen 80 en 100 euro voor een ton papier, vorig jaar was de prijs gehalveerd en dit jaar levert het bijna niets meer op. Sommige verenigingen zijn al gestopt met het ophalen. ,,Dat is erg'', zegt Van den Berge. ,,De clubs verdienen niets meer bij en als zij ermee stoppen, moeten gemeen ten het oud papier laten ophalen door be taalde krachten.'' Veel papier van particu lieren wordt door gemeenten inmiddels verzameld in containers. Theo Audenaerd fotografeerde de typi sche gewoonte om oud papier aan de kant van de weg klaar te zetten. In zijn woon plaats Ravenstein wordt het eens per maand opgehaald door de vrijwilligers van de ouderenvereniging. Samen verzamelen ze elke maand zo'n 6000 kilo. Door de op brengst blijft de contributie laag en kunnen de nieuwjaarsborrel, de kerstviering en de carnavalsbijeenkomst worden betaald. Misschien dit jaar voor het laatst. -SB aa 24 %,jï.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112