Rondhangen MONICA Oudste Dochter gaat naar een nieuwe school. Na de zomer pas, maar het is nu al spannend. lukken. Nog altijd kon alles goedkomen. Die twee streepjes. Mijn toekomst af te le zen op een stukje plastic van het Kruidvat. Die test werd een doel op zich. Als ik maar eenmaal zwanger ben, dacht ik, dan komt de rest vanzelf. Dan ben ik pas echt geluk kig. Tot ik doorhad dat het een excuus was. Een handige mat om alle andere problemen onder te vegen. Les 7 Er is licht in de duisternis Toen ik nog maar drie eicellen over had, riep ik dat ze zich er maar een omelet van moesten bakken, en dat meende ik. Ik be gon te aanvaarden dat ik nooit zou weten hoe het was om een kindje in mijn buik te voelen, te bevallen en dan een klein, vurig gewenst hoopje mens te verzorgen en lief te hebben. Een eeuwig gemis. Maar ik was ook op het punt gekomen dat ik er niet meer alles voor over had. En toen was daar ineens licht in de duis ternis: pleegzorg. Adoptie hadden we al lang van tafel geveegd; dat is geen optie voor mensen met ons inkomen. Maar pleegzorg, dat zou misschien kunnen. Hoe langer we erover dachten, hoe meer we er over lazen, hoe beter we het idee vonden. Waarom zoveel tijd en moeite steken in een kindje maken, als er zoveel kinderen op zoek zijn naar een warm nest? Na onze laat ste mislukte poging schreven we ons in als aspirant-pleegouders. Tijdens de intake gesprekken bleek dat het ivf-traject ons had gevormd tot twee mensen die goed met elkaar kunnen communiceren, als geen ander verdriet en pijn aanvoelen en door alle oppaskindjes al redelijk handig met kinderen zijn. Met glans doorliepen we de voorbereidingscursus. Afgelopen kerst was het vier jaar geleden dat we kort zwanger waren. En of het zo moest zijn: vanochtend ging de telefoon. Een kindje van nog geen jaar heeft ons nodig. En wij zijn er klaar voor. 21 Ze staan al maanden net jes in mijn agenda. Alle open dagen van scholen in de buurt met een havo-afdeling en de proeflessen die er worden gegeven. 2020 wordt bij ons thuis Het Jaar van de Middelbare School. Oudste Dochter moet binnenkort haar keuze maken en na de zomervakantie gaat ze echt op de fiets dwars door de stad haar nieuwe leven tegemoet. Of we wel alsjeblieft een paar keer kunnen proeffietsen, heeft ze al gevraagd, anders verdwaalt ze straks nog. Graag zelfs, de krantenartikelen die vertellen dat september de maand is met de meeste fietsdoden ken ik uit mijn hoofd. Ze had een favoriet. De school waar we verleden jaar al een keer zijn langs geweest, toen ze nog in groep 7 zat. Stralend liep ze door de gangen. Maar de proefles viel tegen. Het was saai, vond mijn prepuber. Ze liet haar schouders er slap bij hangen om duidelijk te maken hóe saai precies. Dat de komende jaren minstens de helft van de lessen niet veel anders zal zijn, heb ik achterwege gelaten. Maar nu weet ze het dus niet meer. Duidelijk is dat ze bepaalde zaken heel belangrijk vindt. Hoeveel trappen er zijn. Of de kluisjes openen met een sleu tel, een keycard dan wel cijferslot. Of de gangen genoeg ramen heb ben. Hoeveel buitenlandse reisjes er op de planning staan. En welke vriendinnen de school ook op hun lijstje zetten. Zorgen, die heeft ze ook. Aan doenlijke zorgen. Hoe je op tijd van het ene lokaal naar het an dere moet komen, vroeg ze laatst. Want zo'n gebouw is echt heel groot. En wat er dan gebeurt als je niet op tijd bent. Of deze: waar je op de middelbare school je jas laat tijdens de les? Vast gewoon in de klas, zei ik. Maar het gekke was, ik wist het eigenlijk ook niet meer. Een terugkerend onder werp is de invulling van de pau zes. Mag er nog gespeeld worden op de middelbare? Er is geen verbod op verstoppertje, leg ik uit. Maar een beetje rondhangen is een stuk cooler dan buiten rondrennen, probeer ik haar alvast wat brugpieperschaamte te besparen. Ze trekt haar neus op. Rondhangen? Wat is daar nou leuk aan? Ik voorspel dat ik aan het eind van dit nieuwe jaar een heel andere dochter heb. ZATERDAG 11 JANUARI 2020 Monica Beek (42) is jour nalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 9 en heeft een vriend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109